Tort biszkoptowy niejeden ma smak – prosty przepis i wiele inspirujących pomysłów!

Porady 13.03.2020


Biszkopt klasyczny – sprawdzona receptura

Porą dołączyć tort do repertuaru codziennych sukcesów w szczególnych chwilach. Zanim zaczniesz jednak przygotowywać krem, dodatki i zastanawiać się nad ozdobieniem go, skup swoją uwagę na stworzeniu puszystego i lekkiego biszkoptu. Weź do ręki mikser i dużą miskę. Upewnij się, że tortownica jest gotowa pomóc ci w pieczeniu. Zaopatrz się w…

 

SKŁADNIKI:

- 7 kurzych jajek
- 200 g ksylitolu lub erytrolu (jako zdrowszy zamiennik białego cukru)
- 145 g mąki pszennej
- 50 g maki ziemniaczanej
 


JAK ZROBIĆ KLASYCZNY BISZKOPT?

Dokładnie oddziel żółtka od białek. Białka ubij na sztywną pianę. Gdy już ci się to uda (lub twojemu mikserowi) zmniejsz obroty do minimum i dodawaj stopniowo po łyżce odmierzonego erytrolu lub ksylitolu. Pianka powinna nabrać dzięki temu połysku – to znak, że słodki akcent dobrze połączył się z białkami. Następnie zacznij dodawać po trochę wyjęte z jajek żółtka – piana stanie się puszysta, gęsta i nabierze apetycznego koloru. W drugiej misce połącz ze sobą mąkę pszenną i ziemniaczaną. W kolejnym kroku dodawaj stopniowo sypkie składniki do piany (możesz przez sitko), cały czas wolno mieszając i pilnując, by całość nie opadła za bardzo. Wystarczy już tylko przełożyć masę biszkoptową do tortownicy i włożyć ją do piekarnika (nagrzej go najpierw do 180 ℃) na ok. 40 minut. Gdy biszkopt ostygnie, możesz wyciąć z niego trzy poziome blaty do tortu (np. z pomocą krajacza strunowego).
 

Biszkopt bezglutenowy – prosty i zdrowy

Mąka pszenna w przepisie nie jest warunkiem udanego biszkoptu. Jest kilka sposobów na wyeliminowanie jej z receptury i tym samym stworzenie tortu bezpiecznego dla osób wybierających tylko produkty bezglutenowe. Jednym z nich jest skorzystanie z mąki ryżowej.

W porównaniu do powyższego przepisu będziesz potrzebować 7 żółtek i cztery białka oraz 100 g erytrolu lub ksylitolu. Bez zmian pozostają proporcje składników suchych: 145 g mąki ryżowej i 50 g mąki ziemniaczanej. Zamiast mąki ziemniaczanej możesz dodać tyle samo naturalnego kakao do pieczenia.

Sposób mieszania składników jest taki sam. Biszkopt bezglutenowy w tej wersji powinien piec się jednak 25 minut w temperaturze 170 ℃. Przepis testowany na okrągłej formie do pieczenia o średnicy 25 cm.


Tort o smaku – nasze pomysły na kremy i dodatki

Najłatwiej zrobić krem na bazie bitej śmietany. Wystarczy trochę cukru pudru, aby nadać mu charakterystycznego, słodkiego smaku. Aby uzyskać smak cytrynowy, dodajesz sok z cytryny. Czekoladowy krem da ci rozpuszczona czekolada i bita śmietana. Wersja tiramisu wymaga dodania serka mascarpone i odrobiny likieru amaretto. Puść zatem wodzę fantazji i pamiętaj, aby zawsze ubić śmietanę na sztywno, składniki nadające smak dodawać stopniowo i spróbować jej smaku przed posmarowaniem biszkoptowych warstw.

Świetnym dodatkiem do tortów są również wszelkie konfitury (malinowe, jagodowe, truskawkowe, wiśniowe itp.). Przydadzą się też świeże owoce, które możesz ułożyć na górze i zalać kolorową galaretką. Z bardziej niecodziennych pomysłów, które sprawią, że twój tort będzie wyjątkowy i smaczny można wymienić:
- dodanie do kremu pokruszonych kawałków bezy lub posiekanych pistacji,
- ozdobienie gotowego tortu wiórkami kokosowymi lub czekoladowymi,
- nasączenie jednej z warstw biszkoptu alkoholem,
- obsypanie wierzchu tortu płatkami migdałów,
- stworzenie napisów z płynnej czekolady,
- dodanie ozdób w postaci jadalnych kwiatów.