Co można zrobić z agrestu? Przetwory na słodko i wytrawnie

Porady 15.05.2022

Przetwory z agrestu – dlaczego warto po nie sięgać?

Agrest jest owocem o niezwykłych właściwościach dla naszego zdrowia. Dzięki magnezowi i witaminom z grupy B wspiera układ nerwowy – może ukoić nerwy i zmniejszyć napięcie, również mięśniowe. Dodatkowo zawiera kwas jabłkowy i cytrynowy, który wspomaga trawienie. Aby cieszyć się zdrowotnymi właściwościami tych owoców, koniecznie przygotuj w tym roku przetwory z agrestu. Przepisy nie są skomplikowane, a pomogą Ci zamknąć w słoiku nie tylko smak lata, ale też witaminy i minerały.

Czytaj także:

Przepisy na przetwory z agrestu – w co się wyposażyć?

Przetwory z agrestu do ciasta czy naleśników to idealny pomysł na zagospodarowanie nadmiaru tych owoców. Jednak aby zrobić idealny dżem czy konfiturę, potrzebujesz odpowiednich akcesoriów. 

Co zawsze przydaje się podczas smażenia dżemów? Oczywiście garnki! Najlepiej z grubym dnem, by uniknąć ewentualnych przypaleń. Dżemy smaży się nawet przez cztery godziny, dlatego jest to konieczne. W takich sytuacjach idealnie sprawdzają się też powidlaki – naczynia do gotowania powideł. Aby mieć już wszystko, co jest Ci potrzebne do przygotowywania zapraw, weź jeszcze zestaw 6 akcesoriów do robienia przetworów Tadar. A, przydadzą się też słoiki szklane, w których zamkniesz smaki lata, a także miarki kuchenne do odmierzania składników. Tak, teraz masz już wszystko. Czas zacząć gotować przetwory z agrestu – do mięsa, ciast, naleśników, kanapek czy też wyjadania łyżką prosto ze słoika.

Czytaj także:

Dżem z agrestu – przepis 

Jak zrobić domowy dżem z agrestu? Przepis jest banalnie prosty. Musisz mieć tylko pyszny agrest i kilka dodatkowych składników. Pamiętaj, że wszelkie przetwory z owoców przygotowuje się tylko ze składników zdrowych, świeżych i dojrzałych. Korzystając z nadpsutych owoców, sporo ryzykujesz – dżem może wyjść niesmaczny. Ilość składników uzależniona jest oczywiście od tego, jak wiele słoiczków z dżemem agrestowym chcesz mieć w swojej piwniczce. 

Składniki:

Na kilogram agrestu musisz jednak przeznaczyć około 300 gramów cukru. Około, gdyż wszystko zależy od tego, jakie smaki preferujesz, a także od słodyczy samych owoców. Do zrobienia dżemu przyda Ci się też pektyna – niewielka ilość. Około 10 gramów na kilogram. Kieruj się tym, co napisane jest na opakowaniu pektyny, jakiej używasz. 

Przygotowanie:

Zacznij od umycia agrestu i wybrania tych owoców, które są zdrowe. Przełóż je do garnka i podgrzewaj na niewielkim ogniu – owoce zaczną się rozpadać i puszczą sok. Dodaj cukier i pektynę, a następnie zagotuj. Ciągle mieszaj. Po kilku minutach masz już gotowy dżem. 

To wersja szybka – dla niecierpliwych. Jeśli nie chcesz używać pektyny, możesz zasypać owoce cukrem i gotować je przez dwie godziny, mieszając co jakiś czas. W tym czasie dżem zgęstnieje samoistnie. Przełóż całość do słoików i poddaj je pasteryzacji. Widzisz, jakie to proste? Teraz wiesz już, jak zrobić dżem z agrestu. A co z konfiturami?

Konfitury z agrestu – przepisy

Konfitura z agrestu jest dużo słodsza od dżemu. Tutaj musisz zatem uzbroić się w większe ilości cukru. 

Składniki:

Niektórzy używają kilograma cukru na kilogram owoców. Możesz jednak trochę zmniejszyć te proporcje. Dodatkowo przyda Ci się też woda. 

Przygotowanie:

Do zrobienia konfitury z agrestu potrzebujesz też czasu. Uzbrój się więc w cierpliwość. Zacznij od zagotowania szklanki wody z cukrem. Do powstałego syropu dosyp owoce, doprowadź całość do wrzenia i zdejmij z palnika. Odstaw całość na 12 godzin. Następnego dnia ponownie zacznij gotowanie – na małym ogniu. Regularnie mieszaj całość, by uniknąć przypalenia się owoców. Konfiturę gotuj przez cztery godziny, chyba że owoce zeszklą się szybciej. Regularnie usuwaj także szumowiny. Po tym czasie przełóż konfiturę do słoików.

Przetwory z agrestu – nalewka

Tak, z agrestu możesz zrobić także doskonałą nalewkę. Nalewka agrestowa jest lekko kwaśna, esencjonalna i po prostu pyszna! Jak ją zrobić? 

Składniki:

Potrzebujesz kilograma owoców, pół kilograma cukru, 600 mililitrów wódki i 400 spirytusu. Możesz zmienić proporcje. Pamiętaj jednak, że nalewka wyłącznie na spirytusie jest naprawdę mocna. 

Przygotowanie:

Umyj agrest i obierz go z ogonków. Następnie wrzuć go do dużego słoja i rozgnieć owoce, by pękły. Dodaj cukier i zalej całość alkoholem. Zamknij słoik i czekaj. Dwa tygodnie minimum. Słój musi być jednak w ciepłym miejscu, by całość pięknie pracowała. Po tym czasie odcedź owoce, a płyn przelej do słoika. Z takich owoców możesz zrobić pyszny dżem, by nic się nie zmarnowało! Przez dwa miesiące nalewka będzie się klarować. Następnie przefiltruj ją i przelej do czystych butelek. Trunek będzie gotowy po pół roku.

Agrest to idealny owoc do przetworów. Jeśli lubisz go tak, jak my, koniecznie przygotuj w tym roku i dżemy, i nalewki, by przez cały rok cieszyć się tym niepowtarzalnym smakiem!