Jak zorganizować garden party?

Porady 20.07.2021

Garden party

Na wstępie wyjaśnijmy, co to garden party. Najkrócej rzecz ujmując to przyjęcie w ogrodzie, podczas którego serwuje się zaproszonym gościom smaczne dania i chłodzące napoje. Letnie przyjęcie w ogrodzie nie obejdzie się również bez interesujących atrakcji, jak np. zawody pomiędzy zaproszonymi gośćmi, pokaz sztucznych ogni czy mini-koncert z udziałem zaproszonego muzyka.
Przyjęcie na ogrodzie obok naszego domu nie tylko pozwala mile spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi, ale również spełnia inną, równie istotną funkcję. Otóż, organizator przyjęcia w ogrodzie nie musi liczyć się z koniecznością sprzątania domu po gościach. Wystarczy, że po zakończonej imprezie, wymyje kubki i komplet talerzy, na których jadły zaproszone osoby. Nie musi sprzątać wnętrza domu, ponieważ nikt w nim nie przebywał i tym samym nie narobił bałaganu. Robienie porządku po garden party jest z reguły mniej wymagające i nie tak bardzo pracochłonne jak sprzątanie po imprezie w domu.
Garden party nie musi być zwyczajnym spotkaniem. Warto zaskoczyć gości i zorganizować przyjęcie w ogrodzie inaczej niż dotąd. Możesz ozdobić ogród i stoły pięknymi dekoracjami, a także wymyślić sposób w jaki spędzicie czas na świeżym powietrzu. Zamień swój ogród w letnie kino plenerowe i jeżeli oczywiście masz takie możliwości, wyświetl za pomocą rzutnika interesujący film zgromadzonym. Urządź im konkurs karaoke, razem pośpiewajcie i bawcie się dobrze.

Jak zorganizować garden party?

Robisz przyjęcie w ogrodzie? Wyjaśniamy o czym pamiętać, by cieszyć się dobrą zabawą w miłym towarzystwie. Oto plan, jak zrobić garden party w kilku krokach.
Najpierw wyznacz termin spotkania i zaproś swoich gości – zaproszenia mogą nawiązywać tematycznie do dekoracji, które zamierzasz użyć. Warto więc wcześniej zastanowić się, w jakim stylu będzie Twoje garden party. Inspiracje znajdziesz za oknem, bo Twoje ozdoby mogą czerpać z bogactwa przyrody. Wystarczy, że na stołach umieścisz lampy i doniczki z kwiatami i klimat gotowy.
Nie zapomnij sprawdzić prognozy pogody. Ważne, by w dzień, w którym planujesz imprezę, nie padał deszcz i było dosyć ciepło. Na wypadek niesprzyjającej aury zadbaj również o to, by goście mogli się skryć przed burzą czy opadami deszczu. W przypadku delikatnego letniego deszczyku, wystarczy rozłożyć parasol ogrodowy. Natomiast jeśli zdarzy się większa ulewa, będziecie potrzebować schronienić się w domu bądź zabudowanej altance. Zadbaj też o porządek w ogrodzie.
Następnie ustal menu. Sprawdź, w jakim stanie są Twoje naczynia i akcesoria kuchenne, np. czy masz dobry nóż do pokrojenia kiełbasy czy tak duży zestaw sztućców, by móc ugościć wszystkich zaproszonych. Zastanów się, czy potrawy, które przygotujesz, nie będą wymagały sięgnięcia po nowe garnki. Być może będzie Ci potrzebna nowa patelnia, jeżeli planujesz przyrządzić coś na ciepło.

Dekoracja stołu na garden party

Przygotuj stół na garden party. Nakrycie stołu w ogrodzie nie jest trudne, ale wymaga nieco kreatywności. Zamiast tradycyjnego obrusu, możesz wybrać obrus nieprzemakalny, w sytuacji, gdy szklanka czy dzbanek do napojów zostaną przypadkowo strącone.
Możesz również zrezygnować zupełnie z obrusu. Wystarczy, że przy talerzach położysz serwetki, a gdzieniegdzie doniczki z kwiatami lub ozdoby z bibuły.
Każdy z nas może znaleźć własny pomysł na to, jak nakryć stół w ogrodzie, by znajdujące się na nim dekoracje były zgodne z naszym gustem. Nie przesadzajmy z gadżetami, bo na stole powinny przede wszystkim zmieścić się potrawy oraz sztućce i naczynia, dzięki którym nasi goście będą mogli komfortowo zjeść.

Przyjęcie w ogrodzie menu

Jeśli urządzasz garden party, menu powinno zawierać różnorodne potrawy, uwzględniające potrzeby i upodobania Twoich gości. Postaw więc na bardziej wytrawne dania, np. kiełbasę czy skrzydełka na grilla. Nie zapomnij również o tym, by Twoje menu na przyjęcie w ogrodzie uwzględniało potrzeby  wszystkich zaproszonych. Upewnij się, czy wśród tych, którzy przyjdą na przyjęcie, nie ma osób z inną dietą niż reszta gości, np. wegan. Dla nich możesz przygotować coś specjalnego.  Oto ciekawa inspiracja na dania dla takich gości – sprawdź m.in. w artykule Co można zrobić z rzodkiewki?.
Gwarantujemy, że jeśli dobrze rozpiszesz swoje menu, przyjęcie w ogrodzie będzie bardzo udane, a goście zachwyceni. Oprócz dań głównych, zaplanuj też smaczne przekąski oraz fajne dodatki. Sprawdź, jak zrobić ser halloumi oraz jak zrobić sałatę ze śmietaną. Menu na letnie przyjęcie w ogrodzie powinno uwzględniać jedzenie przyrządzane specjalnie z myślą o ognisku lub grillu.
Jedzenie na garden party możesz przygotować już wcześniej, zwłaszcza jeżeli planujesz grillować. Dzięki temu np. mięso – kurczak czy boczek – przejdzie zapachami i przyprawami, a ciasto na przyjęcie w ogrodzie – np. sernik na zimno – zdąży się schłodzić. Skorzystaj z podpowiedzi, jak przygotować boczek na grilla, aby był pyszny i soczysty, a także jak zamarynować pierś z kurczaka na grilla.
Na letnie przyjęcie w ogrodzie menu powinno uwzględniać warzywa sezonowe oraz wiele innych letnich smaków.
Jedzenie na świeżym powietrzu, np. ziemniaków z ogniska, z pewnością na długo zapadnie w pamięci Twoich gości. Aby ziemniaki smakowały jeszcze lepiej, wyposaż się w takie dodatki jak maselniczka z pysznym masłem czy sól. Podpowiedzi, jak zrobić ognisko w ogrodzie, znajdziesz w naszym artykule. Gotowanie na powietrzu może być prawdziwą przyjemnością. Możesz do tej zabawy zaprosić swoich gości.
Nie zapomnij również o napojach. Zamiast tradycyjnych naczyń na napoje, sięgnij po słoik na lemoniadę — idealny na letnie przyjęcia. Z pewnością zaskoczy Twoich gości. Dla większej ochłody sięgnij po wiadro z lodem, w którym możesz umieścić do schłodzenia ulubione napoje. Sprawdź: Wiaderko do lodu — gdzie się przydaje?.

Garden party dekoracje

Mimo, że garden party odbywa się na zewnątrz, w pięknych okolicznościach przyrody, to również warto ładnie przystroić stoły i przestrzeń tego wspaniałego wydarzenia. Dobre jedzenie to przecież nie wszystko, równie istotna jest atmosfera, którą możesz stworzyć za pomocą różnych dodatków. Świeczki i lampiony dodadzą uroku spotkaniu, gdy zrobi się nieco później. Ozdobą mogą być także zwyczajne akcesoria kuchenne, które są coraz rzadziej spotykane, jak np. kociołki myśliwskie czy naczynia z podgrzewaczem, wprowadzające fajny, romantyczny klimat. Zamiast kawy rozpuszczalnej czy herbaty z saszetki, możesz pokusić się o bardziej wystawną formę podania takich napojów. Przydatne tu będą imbryk do herbaty i zaparzacz do kawy, w zależności od tego, czym uraczą się zaproszeni. Wrażenie zrobią także takie detale, jak tace dekoracyjne, na których możesz położyć smaczne przekąski. Bardzo dobrze prezentuje się na stole także zwykła deska kuchenna z serami, wędliną i warzywami albo zawijanymi kawałkami tortilli z ulubionymi dodatkami w środku.
Jak widać, jeśli organizujesz przyjęcie w ogrodzie, dekoracje są bardzo istotne, by Twoi goście czuli się komfortowo i mogli się zrelaksować.
Jeżeli będzie to dziecięce przyjęcie w ogrodzie typu garden party, dekoracje mogą nawiązywać do ulubionych bohaterów kreskówek. Baloniki z postaciami z animowanych filmów czy tort z ukochanym superbohaterem sprawią wiele radości Twojej pociesze. Dekoracja stołu na garden party wcale nie jest tak dużym wyzwaniem, jak mogłoby się zdawać.
Dzięki tym wskazówkom Twoje przyjęcie będzie bardzo udane.