Gdzie przechowywać czosnek?

Porady 24.06.2020


Przechowywanie czosnku – co warto wiedzieć?

Najbardziej zgubne dla świeżego czosnku są oczywiście błędy popełniane podczas przechowywania. Prowadzą zwykle do utraty smaku, zapachu, a nawet konsystencji. To przez nie wiele osób nieświadomie ma złą opinię o wartości tego dodatku do potraw. A wystarczy wiedzieć, czego absolutnie nie robić, jeśli chodzi o przechowywanie czosnku w domu na zimę lub w środku sezonu wiosenno-letniego. Czy wiesz, że czosnek włożony do lodówki narażony jest na dużą ilość wilgoci i traci przez to swoją naturalną strukturę oraz smak? Masz świadomość, że czosnku nie powinno się również mrozić? Zdajesz sobie sprawę, że wyłuskanie ząbków czosnku z jego naturalnej osłonki zmniejsza długość przydatności do spożycia i przytępia aromat? Rób to więc bezpośrednio przed wykorzystaniem!


Jak przechowywać czosnek?

Pora na garść dobrych praktyk, o których warto wiedzieć, jeśli masz zamiar przechowywać świeży czosnek w swoim domu.  Nie utraci on swojego aromatu, a jego smak się nie zmieni. Zawsze będzie też pod ręką, gdy najdzie cię apetyt na posiłek z dodatkiem tego naturalnego antybiotyku. Wystarczy, że zapamiętasz, iż czosnek:
  • należy przechowywać w pokojowej temperaturze
  • lubi miejsca suche i zacienione
  • jeśli jest świeży, to powinno się go najpierw wysuszyć, zanim wdroży się jedną z metod przechowywania
  • świetnie się czuje wszędzie tam, gdzie ma swobodny dostęp powietrza
     

W czym przechowywać czosnek? Kilka sposobów!

Idealny do przechowywania świeżego, ale już wysuszonego czosnku jest koszyczek. Dlaczego? Konstrukcja koszyków zapewnia bardzo dobry przepływ powietrza. Poza tym ładnie wygląda w aranżacji kuchni, ułatwia przenoszenie zapasu, a przy odpowiedniej wielkości to również komfortowe rozwiązanie dla niejednej, domowej spiżarni. Alternatywą dla koszyczków są w tym wypadku:
  • papierowe torby (niezamknięte, włożone do kuchennej szafki)
  • lniane i bawełniane woreczki (przydają się również przy przechowywaniu pieczywa, warzyw i owoców)
  • specjalne pojemniki z otworami gwarantującymi właściwą wentylację (często wykonane są z ceramiki, aby nie pochłaniać aromatu czosnku)
  • słoiki