Jak rozmrozić lodówkę – krok po kroku

Porady 25.06.2020


Jak szybko rozmrozić lodówkę?

Wiele zależy od tego, jak bardzo twoje urządzenie obrosło w szron i lód. Choć nowoczesna technologia pozwala na uniknięcie tego typu pracy, nawet w przypadku lodówek No Frost może zdarzyć się, że trzeba będzie skorzystać z małego rozmrażania pod długim okresie użytkowania (np. ze względu na utratę wydajności chłodzenia i mrożenia). Każdy, kto kiedykolwiek próbował rozmrażać lodówkę wie, że może to trwać nawet przez większość dnia. Lodowo-szronowa pokrywa musi przecież stopnieć. W takim wypadku i przy wakacyjnej aurze na zewnątrz, nie pomogą nawet najlepsze pojemniki na żywność. Wiele produktów spożywczych może się zepsuć. Istnieje jednak sposób na to, jak wszystko przyspieszyć. Najpierw więc odłącz lodówkę od prądu, a potem… wstaw do środka naczynie z gorącą wodą. Zmieniając ją co jakiś czas, o wiele szybciej pozbędziesz się całego lodu. Miej jednak na uwadze, że producenci lodówek nie zalecają przyspieszania całego procesu.


Rozmrażanie lodówki – o czym pamiętać?

Jeśli czytasz nas regularnie, to wiesz, że jajka nie lubią nagłych zmian temperatury, a więc jeśli planujesz rozmrażanie lodówki, upewnij się, że nie ma w niej akurat jajek. W tym czasie nie wytrwają również żadne lody, mrożone mięso i inne produkty spożywcze. Oczywiście nie możesz ich później ponownie zamrozić, więc one również muszą zniknąć przed "godziną zero". Najlepiej niech lodówka będzie pusta. Jeśli to jednak niemożliwe, wyjmij z niej jedzenie i zapakuj w szczelne pojemniki do przechowywania żywności, a te włóż np. w torbę termiczną zakupioną w supermarkecie. Sprawdź również, czy odpływ lodówki jest drożny. Odpadające kawałki lodu możesz wyjmować ręcznie – to też pomoże przyspieszyć i tak niezbyt krótko trwające zadanie.


Czego nie robić – rozmrażanie lodówki

Ile więc trwa rozmrażanie lodówki? Cóż, nie licz na to, że uda ci się wyjść z kuchni w godzinę. Nawet z pomocą wrzątku potrzebujesz nawet całego poranka, by uporać się z warstwą szronu i lodu. W takich chwilach trudno o zachowanie cierpliwości. Mogą pojawić się też błędne decyzje. Dlatego uważaj, by do głowy nie przyszedł ci jeden z następujących pomysłów:
  • nigdy nie podważaj nagromadzonego lodu przy pomocy ostrych akcesoriów kuchennych lub tym bardziej noża (nie chcesz przecież przebić ścianek zabezpieczających wnętrze lodówki, prawda?),
  • nie włączaj ponownie lodówki, zanim nie upewnisz się, że jej wnętrze jest idealnie suche (nie jest to ani dobre dla jedzenia, ani dla samego urządzenia, które o wiele szybciej zacznie gromadzić kolejną warstwę szronu i lodu),
  • dokładnie usuń ślady detergentu, który używasz do mycia lodówki w trakcie rozmrażania (ich właściwości mogą osłabić powłokę w lodówce).