Jak przechowywać sałatę?

Porady 10.04.2021


Jak przechowywać sałatę?

Jak na tak ważny dodatek do codziennego menu, sałata to produkt bardzo nietrwały. Z czasem ciemnieje, więdnie i staje się mało apetyczna. Proces ten jest nieuchronny, ale można sprawić, że będzie zachodził wolniej. Przechowywanie sałaty to proces łatwy jeśli się wie, jak robić to poprawnie. Liście muszą być umyte i… suche. Jak nietrudno sobie wyobrazić, o ile pierwsza część nie powinna sprawić ci kłopotu, tak druga może okazać się nieco czasochłonna. Jak to zmienić? Odpowiedź znajdziesz na naszym blogu – sprawdź artykuł „Wirówka do sałaty – niezbędna w każdej kuchni!”. Okazuje się również, że wysuszoną w niej sałatę nie warto wyjmować i przekładać do innego pojemnika. Budowa wirówki separuje liście od dna i zapewnia dobrą wentylację powietrza. Wystarczy zamknąć ją wewnątrz i włożyć do lodówki. Tak zabezpieczona sałata może być przechowywana nawet 10 dni, aby każdego dnia uzupełniać twoje szybkie i zdrowe śniadanie.
 


Jak przechowywać sałatę, żeby dłużej była świeża?

Sposób z pozostawieniem umytej i suchej sałaty w wirówce, jest tylko jednym z kilku. Jeśli nie masz jej w swojej kuchni, możesz posiłkować się również innymi elementami wyposażenia. Jak przechowywać sałatę, żeby nie zwiędła, ale bez użycia wirówki do liści? Chyba najlepszą alternatywą będzie garnek z sitkiem oraz pokrywką. Sałatę najpierw zostaw do wyschnięcia w pasującym durszlaku, a gdy będzie gotowa umieść ją razem z sitkiem wewnątrz garnka, zamykając pokrywką. Dzięki temu zyskasz kilka dni świeżości. W jakiej temperaturze przechowywać wówczas sałatę? Polecamy taką pomiędzy 3 a 5℃.
 


Jak przechowywać sałatę zieloną?

Codziennym wyzwaniem wartym codziennych sukcesów jest właściwe przechowywanie żywności. Zieleń sałaty świetnie komponuje się z czerwienią pomidora, bielą rzodkiewki i żółcią papryki. Warto zachować więc jej naturalną barwę (oraz jędrność i chrupkość!) na dłużej. Aby to zrobić, należy odpowiedzieć sobie na 3 ważne pytania:
 
  • Jak przechowywać świeżą sałatę?
  • Jak przechowywać umytą sałatę?
  • Jak przechowywać liście sałaty?
 
Odpowiedź jest jedna! Myjesz dokładnie, nawet liść po liściu i kilkukrotnie płuczesz. Następnie suszysz ręcznikiem papierowym. Na koniec zawijasz delikatnie i niezbyt mocno w ściereczkę. Tyle wystarczy, by przechowywanie sałaty było możliwe nawet przez 7 dni!
 


Jak przechowywać sałatę masłową?

Nigdy nie rób tego w foliowej torebce lub hermetycznym pojemniku. Folie aluminiowe również się do tego nie nadają. Sałata powinna móc swobodnie oddychać. Zatem jak przechowywać sałatę masłową? Tak jak każdą inną, a najlepiej w specjalnej szufladzie na warzywa, którą mają współczesne lodówki.
 


Jak przechowywać sałatę lodową?

Popularnym sposobem na przechowywanie sałaty lodowej i każdej innej jest wykorzystanie dużego pojemnika kuchennego i ręczników papierowych. Początek jest ci zapewne dobrze znany, zaczynasz od umycia i osuszenia liści. Jak przechowywać sałatę lodową w lodówce tym sposobem? Dno pojemnika wyłóż 2-3 warstwami ręcznika papierowego. Potem wyłóż liście na papier tak, by każdy mógł swobodnie oddychać i przykryj druga warstwą ręczników papierowych, zanim zamkniesz pudełko. Nie dociskaj i nie układaj sałaty lodowej zbyt ciasno, a zatrzymasz jej walory na kilka dni dłużej.
 


Jak przechowywać mix sałat?

W takim wypadku możesz spokojnie przechowywać go w opakowaniu, w którym został zakupiony i w specjalnej, warzywnej szufladzie lodówki. Taki mix sałat jest już umyty i gotowy do spożycia. Jeśli chcesz go zrobić samodzielnie, upewnij się wcześniej, czy wszystkie rwane liście są zdrowe, aby nie przyspieszyły więdnięcia pozostałych gatunków sałaty w mieszance.



Jak przechowywać sałatę w lodówce?

Jest jeszcze jeden sposób na przechowywanie sałaty w lodówce. Pomocne są w tym duże miski, półmiski, salaterki lub inne naczynia (z nimi zresztą najłatwiej rozwiązać dylemat, w czym przechowywać sałatę). Po raz kolejny zacząć trzeba cały proces od umycia wszystkich liści. W kolejnych krokach:
 
  • Namocz je przez godzinę w bardzo zimnej wodzie
  • Wyjmij sałatę i odsącz z nadmiaru wody
  • Ułóż na ściereczce i zawiń niezbyt ciasno
  • Schowaj do lodówki
  • Cały zabieg powtarzaj co 2 dni
 
Zajrzyj także na naszego bloga. Znajdziesz na nim wiele inspiracji, do czego wykorzystać świeżą, zieloną sałatę. Kilka pomysłów możesz zaczerpnąć np. ze wpisu „Domowe wrapy – jak je zrobić i z czego przygotować farsz?”.