Jak suszyć grzyby — nie tylko w piekarniku

Porady 5.11.2019

Jak suszyć grzyby w piekarniku?

Jak ususzyć grzyby? Zrobić można to na kilka różnych sposobów. Pierwsza metoda to suszenie grzybów w piekarniku. W pierwszej kolejności, uprzednio oczyszczone i pokrojone grzyby rozkładamy na specjalnej siatce do suszenia. Do tego celu z powodzeniem wykorzystać można również blachy do pieczenia. Jak suszyć grzyby w piekarniku elektrycznym? Kolejny etap stanowi rozgrzanie piekarnika do temperatury około 40-50 stopni i uruchomienie funkcji termoobiegu. Jak suszyć grzyby w piekarniku, gdy uzyska on już pożądaną temperaturę? Po umieszczeniu w jego wnętrzu siatki lub blachy, drzwiczki warto pozostawić lekko uchylone. Jak wysuszyć grzyby w piekarniku? Raz na jakiś czas należy je obracać — wówczas ususzą się one w sposób równomierny. Jak suszyć grzyby w piekarniku? Czynność ta powinna trwać kilka godzin. Grzybów należy na bieżąco doglądać tak, aby nie uległy przesuszeniu — zaczną się one wówczas nadmiernie kruszyć.

Jak suszyć grzyby w suszarce?

Grzyby suszyć można nie tylko w piekarniku. Do tego celu z powodzeniem wykorzystać można urządzenie, jakim jest suszarka do grzybów i owoców. Jest ona bardzo łatwo w obsłudze, a jednocześnie pozwala zachować produktom swój naturalny smak i aromat na długi czas. Jak suszyć grzyby w suszarce elektrycznej? Składa się ona z ułożonych piętrowo sitek. Na samym dole rządzenia znajduje się wentylator, który pozwala na przechodzenie powietrza pomiędzy kolejnymi poziomami. Jak suszyć grzyby z jej pomocą? Wystarczy rozłożyć na sitkach oczyszczone grzyby i uruchomić nawiew. Jak długo suszyć grzyby w suszarce? Średnio jest to około 6 godzin. Raz na jakiś czas warto przełożyć grzyby tak, aby równomiernie się wysuszyły. Po czym poznać, że są one już gotowe? Idealnie ususzone grzyby są pozbawione wilgoci, elastyczne i łamią się dopiero pod mocnym naciskiem.

Jak układać grzyby w suszarce?

O czym powinieneś pamiętać przed suszeniem grzybów? Jak układać grzyby w suszarce? Zawsze rozkładaj je równomiernie, pojedynczą, cienką warstwą. Dzięki temu będziesz miał pewność, że wszystkie grzyby zostaną dokładnie ususzone. 

Po wysuszeniu, od razu będziesz mógł włożyć je w przygotowane wcześniej pojemniki na żywność. Jakie sprawdzą się najlepiej? Grzyby przechowuj w plastikowych pudełkach albo metalowych puszkach – najważniejsze, aby były szczelne. Jeśli suszone skarby lasu mają stać się prezentem dla znajomych, idealne do ich przechowania będą pojemniki na żywność szklane. Takie opakowania pięknie się prezentują – wystarczy przewiązać je wstążką i własnoręcznie przygotowany upominek od serca gotowy!

Czytaj także:

Jak suszyć grzyby na nitce?

Jak suszyć grzyby bez suszarki? Do tego celu wykorzystać można…nitkę. Jak szybko suszyć grzyby w ten sposób? Wystarczy pokroić je na kawałki, nawlec na nitkę i zawiesić nad źródłem ciepła, na przykład kaloryferem czy kuchenką gazową. Aby przyspieszyć tę czynność, raz na jakiś czas warto zwiększyć moc pracy urządzenia, nad którym znajdują się grzyby.

Jak wysuszyć grzyby domowym sposobem?

Jak najlepiej suszyć grzyby? Dobrą alternatywą dla piekarnika czy suszarki może być suszenie ich na słońcu. Główną zaletą tego rozwiązania jest fakt, iż nie trzeba się tutaj martwić o przypadkowe przypalenie grzybów. Wysuszone w ten sposób, zachowają swój naturalny smak i aromat. Jak suszyć grzyby w domu w ten sposób? Po ich pokrojeniu i oczyszczeniu należy rozłożyć je na siatce, zachowując między nimi odstępy (zagwarantują one optymalny przepływ ciepłego powietrza). Następnie, umieszczamy je w nasłonecznionym, a jednocześnie przewiewnym miejscu. Aby uchronić je przed owadami czy zanieczyszczeniami, warto przykryć je gazą. Grzyby należy przewracać raz na jakiś czas, aby wysuszyły się w sposób równomierny.

Nic nie stoi również na przeszkodzie, by grzyby wysuszyć na grzejniku. Jak to zrobić? W tym celu, umieszczamy na kaloryferze arkusz papieru śniadaniowego i robimy w nim niewielkie otwory (ułatwią one cyrkulację powietrza). Następnie rozkładamy grzyby, zachowując między nimi odstępy. W jakiej temperaturze suszyć grzyby na kaloryferze? Początkowo wynosić powinna około 50 stopni. Później można ją odrobinę zwiększyć.

Suszenie grzybów na powietrzu

Suszenie grzybów domowym sposobem, czyli na powietrzu, ma jednak kilka wad. Po pierwsze, aby grzyby wyschły, koniecznie trzeba zapewnić im stały dostęp słońca. Przy pochmurnej pogodzie grzyby nie będą dobrze schły, a cały proces potrwa znacznie dłużej. Po drugie, codziennie będziesz musiał sprawdzać prognozy pogody! Jeśli w ciągu dnia lub nocą spadnie deszcz, grzyby nie wyschną – mogą nawet zapleśnieć.

Suszenie grzybów na słońcu trwa też dość długo. Zwykle, przy sprzyjających warunkach cały proces zajmuje kilka dni.

Przygotowanie grzybów do suszenia

Niezależnie od tego, jak zamierzasz suszyć grzyby, cały proces będzie utrudniony, jeśli nie przygotujesz odpowiednio zbiorów. Grzyby przed włożeniem do suszarki, rozłożeniem na słońcu albo wsunięciem do piekarnika trzeba oczyścić i pokroić. Zrób to, aby cieszyć się jak najlepszymi efektami suszenia grzybów!

Czytaj także:

Jak kroić grzyby do suszenia?

Wielu osobom wydaje się, że pytanie o to, jak kroić grzyby przed suszeniem jest banalne. Wbrew pozorom jest ono jednak bardzo ważne! Zbyt grubo pokrojone grzyby będą dłużej schły. Wnętrza kawałków mogą też pozostać lekko wilgotne, co bardzo trudno zauważyć. Jeśli wówczas wypełnisz grzybami przygotowane pojemniki na żywność (plastikowe, szklane albo pojemniki ceramiczne), grzyby i tak będą w nich pleśniały!

Jak kroić grzyby na suszenie? Zacznij od dokładnego przejrzenia zbiorów. Następnie przygotuj duże deski do krojenia. Przydatne będą też komplety noży – dzięki temu szybciej wybierzesz taki nóż, którego w danym momencie najbardziej potrzebujesz. Co dalej? Jak kroić grzyby do suszenia? Najmniejsze pozostaw w całości albo przekrój na połowy. W przypadku większych okazów oddziel trzonek od kapelusza. Następnie pokrój obydwie części na plastry o maksymalnej grubości 1 cm. Kawałki grzybów ułóż luźno na ściereczce albo blasze piekarnika.

A jak kroić grzyby do suszarki? Dokładnie tak samo, jak do suszenia ich na słońcu lub w piekarniku! W tym przypadku także pokrój je na dość cienkie plasterki – do 1 cm grubości. 

Kiedy zastanawiasz się jak kroić grzyby do suszenia w suszarce, pamiętaj o jeszcze jednej ważnej kwestii – zanim pokroisz je i odłożysz do suszenia, odetnij wszystkie nienadające się do spożycia kawałki. Pozbądź się przede wszystkim podgniłych lub robaczywych części grzybów!

Jak oczyścić grzyby do suszenia?

Jak przygotować grzyby do suszenia? Pierwszym krokiem, jeszcze przed pokrojeniem grzybów, powinno być ich oczyszczenie. Dlaczego? Jeśli rozłożysz grzyby do suszenia dokładnie w takim stanie, w jakim przyniosłeś je z lasu, później już nie uda Ci się dokładnie ich oczyścić! Przyklejone do kapeluszy i trzonków źdźbła traw, piasek oraz inne zanieczyszczenia pozostaną na grzybach. Ich obecność sprawi, że grzyby będą szybciej się psuły. 

Piach, ziemia lub igliwie nie są też elementami zbyt apetycznymi. Zwłaszcza gdy pod wpływem wody zanieczyszczenia odczepią się od grzybów i będą pływać na powierzchni zupy czy sosu.

Jak więc oczyszczać grzyby przed suszeniem? Najlepiej wytrzeć je miękką ściereczką, szczoteczką albo pędzelkiem. Rób to delikatnie, aby tylko zdjąć zanieczyszczenia, ale nie uszkodzić powierzchni grzybów. Oczyszczone egzemplarze odkładaj na przygotowany wcześniej talerzyk albo do miski.

Czy do czyszczenia grzybów potrzebujesz specjalnych sprzętów? W sklepach znajdziesz szczoteczki dedykowane przez producentów właśnie do oczyszczania grzybów. Jeśli jednak nie chcesz, nie inwestuj w nie! Równie dobrze sprawdzi się każda inna nieduża szczoteczka. 

Zamiast gadżetów w postaci dodatkowych szczoteczek, postaw np. na pojemniki do przechowywania suszonych grzybów albo komplety garnków i noży. To o wiele praktyczniejsze prezenty dla miłośnika gotowania i grzybiarza! Podaruj je więc przyjaciołom albo… sobie!

Czytaj także:

Czy grzyby do suszenia się myje?

Nie jesteś pewien czy myć grzyby przed suszeniem? Jeśli chciałbyś oczyścić je w ten sposób, lepiej się powstrzymaj. Choć mycie grzybów jest o wiele łatwiejsze i mniej pracochłonne niż wycieranie ściereczką każdej sztuki, w tym przypadku nie warto iść na skróty. Dlaczego? Grzyby w czasie mycia nabiorą więcej wody. Dłużej będą więc schły, a ich dokładne wysuszenie okaże się trudniejsze.

Czy ta sama zasada dotyczy suszenia grzybów w suszarce? Czy grzyby się myje przed suszeniem w taki sposób? W tym przypadku również lepiej nie myć grzybów, ale oczyścić je „na sucho” – szczoteczką albo miękką ściereczką. W ten sposób proces suszenia będzie łatwiejszy, a Ty unikniesz przykrej niespodzianki, czyli gnicia niedosuszonych wcześniej grzybów.

Jak wysuszyć grzyby w piekarniku elektrycznym, na suszarce czy kaloryferze? Zaproponowane przez nas wskazówki to gwarancja codziennych sukcesów w skutecznym suszeniu grzybów.