Jak usunąć plamy z czerwonego wina?

Porady 16.01.2021


Jak pozbyć się plam z czerwonego wina?

Najłatwiej jest, gdy plama jest świeża, gdyż wino nie zdążyło jeszcze wniknąć w strukturę materiału i zabarwić ją. Oczywiście najlepiej jest unikać takich zabrudzeń – może następnym razem pomogą ci nasze wskazówki jak prawidłowo otworzyć wino. Zadbaj również o kieliszki ze stabilną stopką. Ostrożności nigdy za wiele. Przede wszystkim jednak nie panikuj, gdyż plama z czerwonego wina to nie koniec świata. Co więcej, to początek poznania wielu sprytnych, domowych sposobów na takie okazje. Jak usunąć plamy z czerwonego wina szybko i tym co zazwyczaj jest w każdym domu? Gdy są jeszcze świeże, wypróbuj:
 
  • Posypanie materiału w takim miejscu drobnoziarnistą solą (następnie trzeba odczekać, aż sól wchłonie barwnik i wilgoć trunku, a na koniec przepłukać materiał i jeszcze tego samego dnia wyprać w pralce)
  • Szybkie zalanie plamy z czerwonego wina szampanem (potem wystarczy wypłukać materiał np. koszuli)
  • Wodę utlenioną (czystą 2%, gdy masz do czynienia z białym materiałem, oraz rozrzedzoną, gdy tkanina jest barwiona – pocieraj lekko, aby sprać plamę z czerwonego wina, a następnie dokładnie wypłucz w czystej wodzie)
 


Usuwanie starych plam z czerwonego wina

Na naszym blogu znajdziesz zarówno wskazówki na temat pieczenia, gotowania, smażenia oraz jak sprzątać mieszkanie lub usunąć plamy z czerwonego wina. To nie miejsce na rękawice gumowe. Trzeba działać szybko, choć czasem można czegoś nie zauważyć, zapomnieć lub po prostu mogło się zdarzyć tak, że użyty wcześniej sposób nie zdał egzaminu. Na stare plamy z wina również są sposoby. Jak usunąć je dokładnie, nie niszcząc materiału? Osobiście polecamy wypróbować patent z:
 
  • Wodą utlenioną 10% i spirytusem (dokładnie namocz plamę w tym roztworze, lekko zapierz ręcznie, a następnie upierz w pralce – do białych materiałów)
  • Wodą z mydłem i małą ilością amoniaku (moczymy, zapieramy i wrzucamy do pralki – do tkanin kolorowych)
  • Kremem do golenia (obficie nałożyć na plamę z czerwonego wina i pozostawić na 10 minut, następnie spłukać czystą wodą, uważając by nie wetrzeć barwnika i od razu wyprać w pralce)
 


Usuwanie plam z czerwonego wina z dywanu

Powyższe sposoby, zwłaszcza ten z kremem do golenia, sprawdzą się także w przypadku tapicerki meblowej. Oczywiście w ich przypadku należy ograniczyć ilość wody, jednak wciąż powinny być skuteczne. Co natomiast z plamami po czerwonym winie na dywanie? Na szczęście nie potrzebujesz wiadra detergentów, aby się z nimi uporać we własnym domu. Mopy, miotły, myjki, szczotki, zmiotki oraz ścierki także nie zdadzą tu egzaminu. Po pierwsze, jeśli plama jest świeża, możesz zasypać ją solą i zostawić na pół godziny – potem zapierz ręcznie dywan. Drugim sposobem jest wykorzystanie mąki ziemniaczanej, którą po obsypaniu miejsca rozlania wina należy lekko zrosić wodą, aby nie powstały przebarwienia. Następnie po ok. 15 minutach zbieramy mąkę, spryskujemy dywan zimna woda i zapieramy środkiem do pielęgnacji tego typu wyposażenia wnętrz.