Jak myć drewnianą podłogę?

Porady 18.01.2021


Mycie drewnianej podłogi – podstawowe zasady

Dobra pielęgnacja wydłuża okres perfekcyjnego wyglądu każdej podłogi. Jakiś czas temu poruszyliśmy na blogu temat czym myć panele. Teraz pora na lite drewno. Podstawową sprawą jest ograniczenie wilgoci podczas czyszczenia tego typu powierzchni. Zarówno lakiery jak i oleje nie chronią w pełni przed wnikaniem wody w strukturę deser parkietu. Jeśli więc do mycia drewnianych podłóg użyjesz wiadra wody, w szybkim tempie materiał ten zacznie pęcznieć i się wypaczy. Grunt to umiar i właściwe podejście, więc musisz pamiętać, by:
 
  • Czyścić i odświeżać drewnianą podłogę jedynie lekko wilgotną szmatką lub mopem
  • Poza myciem drewnianych podłóg w domu dbać o ich regularne odkurzanie (im częściej tym lepiej, gdyż drobinki kurzu, piasku oraz okruszki mogą powoli, acz stopniowo uszkadzać warstwę lakieru zabezpieczającą powierzchnię)
  • Odkurzać końcówką z miękkim włosiem (plastik i twarde materiały mogą zarysować podłogę)
  • Nakładać specjalne preparaty zamiast tych uniwersalnych, które często mają zbyt inwazyjny skład
  • Używać środków do mycia podłóg drewnianych dedykowanych typowi parkietu (olejowanemu lub lakierowanemu)
 


Czym myć drewnianą podłogę lakierowaną lub olejowaną?

Akcesoriów do sprzątania jest bardzo dużo. Mopy, miotły, myjki, szczotki, zmiotki… jest wiele opcji, czasem nawet wydaje się, że za dużo. Na szczęście producenci takich produktów często zdają sobie sprawę, że mogą być one wykorzystywane do czyszczenia, zamiatania i mycia drewnianych parkietów. Włosie jest więc nierzadko miękkie i np. z antystatycznego materiału. Nakładki na mopa wykonuje się z delikatnej mikrofibry, która wyśmienicie zbiera zabrudzenia oraz łatwo ją wyprać lub odświeżyć ręcznie. Są też specjalne wiadra, które pozwalają na maksymalne odciśnięcie wilgoci z materiału, którym będzie przecierana podłoga drewniana. Rękawice gumowe są zbędne – czyszczenie i pielęgnacja drewnianych parkietów to zadanie wymagające delikatności. Nie ważne czy powierzchnia jest lakierowana, czy olejowana.
 


Jak często i jak myć podłogę drewnianą?

Większość ogólnych porad jak sprzątać mieszkanie nie sprawdzi się w przypadku podłogi drewnianej. Woda z octem może być dla wielu parkietów zbyt inwazyjnym preparatem. Liczy się również częstotliwość. Nie można oczywiście dopuścić do sytuacji, gdy rozlany płyn będzie przez dłuższy czas pozostawał niestarty. Takie miejsce trzeba szybko umyć i wysuszyć czystą szmatką. Podobnie sprawa ma się z zabrudzeniami z błota lub innych substancji – pozostawione samym sobie doprowadzą do przebarwienia struktury lub uszkodzą warstwę ochronną oleju, czy też lakieru. Kompleksowe mycie drewnianej podłogi możesz przeprowadzić raz w tygodniu. Raz na dwa miesiące warto natomiast użyć dodatkowo wosku lub pasty polerskiej do podłóg, aby zabezpieczyć odświeżoną powierzchnię. Pamiętaj, największym wrogiem drewnianych desek jest wilgoć. Na pytanie jak więc czyścić taki parkiet odpowiedź brzmi, zawsze tak, by jak najszybciej stał się suchy, a ani jedna kropla nie wniknęła w łączenie elementów drewnianej podłogi – olejowanej, czy też lakierowanej.