Znajdź nas na Facebook
Facebook
Jesteśmy na Google+
Google+

Śledź nas na Facebooku

Sztuka parzenia ZIELONEJ HERBATY

Sztuka parzenia ZIELONEJ HERBATY

Zielona herbata oprócz niewątpliwych walorów smakowych posiada także właściwości lecznicze,

które wyjątkowo korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Aby bogaty w zestaw składników napar

spełniał swoją zdrowotną rolę należy wiedzieć, jak poprawnie go zaparzyć. :)

 

ZAPARZANIE:

Aby napar z zielonej herbaty zachował wyjątkowy aromat oraz właściwości smakowe, herbatę należy zaparzać w ogrzanym gorącą wodą, a następnie do sucha wytartym porcelanowym dzbanuszku używając najlepiej miękkiej wody.

 

Temperatura wody:

 

 • Temperatura wody jest niezwykle istotna i należy dobrać ją wybrany gatunek herbaty. Generalnie waha się ona pomiędzy 60 a 90 stopni Celsjusza. Odpowiednią temperaturę możemy z łatwością sprawdzić przy użyciu termometru lub oprzeć na informacji, iż w temperaturze pokojowej wrząca woda po 3-4 minutach osiąga 90 stopni, natomiast po 12-15 spada do 75 stopni.

 

Czas i sposób parzenia:

 • Zielona herbata nie wymaga zbyt długiego parzenia, ponieważ jeśli zbyt długo zostawimy ją w wodzie stanie się gorzka i nieprzyjemna w smaku. Optymalny czas zaparzania to od jednej do maksymalnie trzech minut.
 • PAMIĘTAJ: Najpierw należy wsypać herbatę, następnie zalać ją wodą. Co ważne: nie wolno mieszać herbaty podczas parzenia!
 • Herbatę zieloną można parzyć dwu a nawet trzykrotnie. Za każdym razem uzyskując napar o innym aromacie i innych właściwościach. Pierwsze parzenie daje napar o delikatnym aromacie działający pobudzająco. Drugie napar o intensywniejszym aromacie, smaczniejszy i działający relaksująco na nasz organizm.

WŁAŚCIWOŚCI:

 

Zielona herbata działa korzystnie na każdy element naszego organizmu, począwszy od układu

krążenia, poprzez stawy, aż po cerę. Jej regularne spożywanie zapewni nam wieczną młodość i pozwoli na długo cieszyć się doskonałym zdrowiem.

 

 • Herbata po pierwszym parzeniu działa pobudzająco dzięki zawartości kofeiny. Jej wypicie poprawi cyrkulację krwi sprawiająć, że odzyskasz siły do życia. Po drugim zaś pomoże radzić sobie ze stresem i napięciami emocjonalnymi.
 • Zielona herbata pełna jest antyoksydantów, które niszczą wolne rodniki będące przyczyną starzenia się. Katechiny zawarte w zielonej herbacie to najsilniejsze istniejące przeciwutleniacze. Z tego powodu regularne picie zielonej herbaty może skutecznie opóźnić procesy starzenia.
 • Hamuje rozwój bakterii w układzie pokarmowym. Pobudza go również do wydzielania soków trawiennych.
 • Obniża ciśnienie krwi poprawiając przy tym krążenie zmniejszając ryzyko wystąpienia chorób serca.
 • Kolejną korzyścią z regularnego picia zielonej herbaty jest jędrna skóra. Co więcej, codzienne płukanie ust zieloną herbatą wzmocni dziąsła i pozwoli zapobiec parodontozie.
 • Napój ten to również doskonały środek wzmacniający włosy. Wystarczy, że zastosujesz go na włosy w postaci płukanki, a natychmiast zauważysz, że staną się mocniejsze i bardziej lśniące.
 • Wspomaga odchudzanie, ponieważ przyśpiesza metabolizm i usuwa zbędne produkty przemiany materii.
 • Po intensywnym wysiłku fizycznym wypij szklankę gorącej zielonej herbaty. Zobaczysz, że już po chwili będziesz w stanie wykonać jeszcze kilka powtórzeń. Co więcej, zielona herbata uchroni cię przed zakwasami.

 

 

Zielona herbata zawdzięcza swoją popularność dobroczynnym właściwościom. Czy warto ją pić? Oczywiście. Jednak we wszystkich kwestiach najlepiej zachować umiar i zdrowy rozsądek. 3-5 filiżanek zielonej herbaty w tygodniu na pewno nam nie zaszkodzi, mogą za to korzystnie wpłynąć na nasze zdrowie, lub zastąpić inne, mniej zdrowe napoje.

                                                              Życzymy mile spędzonego czasu przy filiżance herbaty:)

Leave a Reply

* Name:
* E-mail: (Not Published)
   Website: (Site url with http://)
* Comment:
Type Code