Jakie przyprawy do bigosu? 14 najważniejszych

Porady 21.07.2020


Idealny bigos – przyprawy to podstawa!

Przede wszystkim sól. Bigos bardzo łatwo zepsuć zbyt dużą ilością słoności. Wędliny i mięsa, które się w nim znajdą zwykle zawierają już w sobie tę podstawową dla kuchni przyprawę. Zanim więc dodacie sól, dwa razy zastanówcie się nad jej ilością. Nie macie pewności, ile powinno jej być? Wsypujcie  po trochę i na bieżąco oceniajcie smak. Wydaje się proste, ale przygotowanie idealnego bigosu nie jest łatwe. Innymi, podstawowymi przyprawami, które warto mieć wówczas pod ręką (np. w poręcznym przyprawniku lub małych słoiczkach ustawionych na półce nad blatem), są niezaprzeczalnie:
- ziele angielskie,
- majeranek,
- liść laurowy,
- niezmielony pieprz czarny,
- tymianek.


Tajemnica przepisu – jakie przyprawy do bigosu?

Podstawy już znacie, jednak w przyprawniku zostało jeszcze trochę miejsca, a smak bigosu wciąż nie jest idealny. Kombinujmy więc dalej, aby cały kulinarny eksperyment na pewno się udał. Warto do garnka dodać również odrobinę kminku, który dodatkowo podkręci smak i aromat potrawy. Z niemal tego samego powodu zaopatrz też swoją kuchnię w owoce jałowca. Pora na smakowite wykończenie! Czego potrzebujesz? Nie obejdzie się bez:
- suszonych śliwek (pokrój je drobno, a na pewno ubarwią posiłek swoim specyficznym i skoncentrowanym smakiem),
- odrobiny cukru (dla przełamania smaku kwaśnej kapusty),
- rodzynek (kolejny bastion słodyczy w bigosie),
- czerwonego wina (to w końcu wytrawna potrawa, czyż nie?),
- jabłka,
- koncentratu pomidorowego (dla szybszego gotowania, apetycznego koloru i oczywiście idealnego smaku bigosu).


Co jeszcze do bigosu – przyprawy to nie wszystko!

Te przyprawy dodaje się do bigosu z kiszonej i słodkiej kapusty. Najlepszy efekt uzyskacie, łącząc je w proporcjach pół na pół. Można wręcz powiedzieć, że to taka staropolska tradycja mieszania bigosu, którą warto podtrzymywać w ważnych dla nas chwilach i z okazji świąt. Na koniec mamy dla was więc kilka dodatkowych porad, które dodatkowo wzmocnią działanie przypraw i zbudują wspaniały smak tego wariantu przygotowania kapusty. Po pierwsze, wodę z moczenia grzybów warto zachować. Użyjcie jej do podlewania gotującego się bigosu, a uzyskacie przepiękny aromat. Po drugie, zamiast suszonych śliwek można użyć powidła śliwkowe. Po trzecie, garnek, w którym gotuje się bigos, musi mieć grube dno. Kapusta lubi się przypalać, a gdy się to stanie, aromat i smak dania trudno już będzie uratować!