Niezawodna pomidorówka — jak ją ugotować?

Porady 2.03.2023

Smak zupy pomidorowej wielu osobom przywodzi na myśl miłe chwile spędzone w gronie najbliższych. W zasadzie każda zupa pomidorowa jest inna, bo przygotowana zgodnie z domową recepturą. Istnieje jednak kilka zasad, których warto przestrzegać, by osiągnąć kulinarny sukces i przyrządzić pyszną pomidorówkę. Poznaj propozycje przepisów na zupę pomidorową.

Z czego najlepsza pomidorowa?

Niektórzy nie wyobrażają sobie innej pomidorówki niż tej, przyrządzonej ze świeżych pomidorów. Pozostali natomiast wolą sięgnąć po koncentrat pomidorowy albo przecier pomidorowy czy pomidory z puszki, zabarwiając rosół tymi dodatkami. Tak powstaje szybka zupa pomidorowa. Wiele osób eksperymentuje też z suszonymi pomidorami.

Oczywiście, naturalne składniki sprawiają, że domowa zupa pomidorowa jest zdrowsza i bardziej aromatyczna, jednak np. w trakcie tygodnia wytężonej pracy albo gdy nie mamy czasu na gotowanie ze względu na inne obowiązki domowe, przykładowo remont, można zdecydować się na zupę pomidorową z koncentratu pomidorowego.

Czasem też powstrzymuje nas budżet i chęć oszczędności. Świeże pomidory są znacznie droższe niż przecier pomidorowy czy koncentrat. W takich sytuacjach możemy zrobić zupę pomidorową z wykorzystaniem gotowych produktów, a po pomidory sięgać od święta czy w sezonie, gdy są tańsze. Nie zmienia to jednak faktu, że najsmaczniejsza i najzdrowsza zupa to ta ze świeżych pomidorów.

Czytaj także: Jak suszyć pomidory?

Pamiętaj, że do przyrządzenia każdej zupy potrzebny będzie Ci wywar. W tym celu możesz wykorzystać specjalnie stworzony na tę okazję bulion warzywny lub mięsny albo rosół z poprzedniego dnia.

Zupa pomidorowa to ok. 30 kcal w 100 ml. Taką wartość energetyczną ma to danie pozbawione dodatków takich jak np. ryż, makaron czy grzanki. Kaloryczność tych składników trzeba wliczać osobno w swoją dietę.

Czytaj także: Jakie pomidory na przecier są najlepsze?

Najlepszy przepis na zupę pomidorową bez koncentratu

Jeżeli masz ochotę na zupę pomidorową bez koncentratu pomidorowego, możesz zdecydować się na wykorzystanie w tym celu pulpy pomidorowej albo pomidorów z puszki.

Aby przyrządzić taką zupę bez użycia pomidorów, a jednocześnie bez przecieru pomidorowego, potrzebne Ci będą takie składniki jak:

  • 1 litr wody,

  • 2 marchewki,

  • 2 pietruszki,

  • 1 seler,

  • liść laurowy,

  • sól,

  • pieprz,

  • puszka pomidorów bez skórki albo domowy przecier wykonany ze świeżych pomidorów.

Jak zrobić zupę pomidorową? Jeżeli decydujesz się na zupę pomidorową bez rosołu, musisz najpierw przygotować wywar. Zagotuj w garnku z wodą marchewkę, pietruszkę, seler, liść laurowy. Możesz pokusić się o dodanie do swojego bulionu również odrobiny papryczki chilli. W ten sposób zupa pomidorowa zyska ostrzejszy smak. Swoją zupę możesz też posłodzić odrobiną cukru, by sprawić, że stanie się ostrzejsza.

W czasie gotowania bulionu podsmaż na patelni pomidory z puszki. Możesz dodać do nich odrobinę posiekanej cebuli. Gdy wywar będzie gotowy, dodaj podsmażone pomidory do zupy. Gotuj całość przez kolejne 10 minut. Zupa pomidorowa jest gotowa.

Jeżeli masz ochotę, zupę możesz zabarwić śmietaną 18%, a na koniec całość zblendować. Pamiętaj, by nie wlewać bezpośrednio śmietany do zupy. Lepiej umieścić łyżkę śmietany w osobnym pojemniku i wymieszać dokładnie z odrobiną pomidorówki. Gdy całość będzie połączona, możesz wlać taką mieszankę do zupy.

Czytaj także: Jak zrobić sos pomidorowy?

Co ciekawe, do zupy pomidorowej można dolać też sok pomidorowy. Niektórzy decydują się też na przygotowanie tego dania wyłącznie na bazie rosołu i soku. Taką opcję aprobuje np. Magda Gessler, która w jednym z odcinków swojego programu zaproponowała zupę pomidorową w tej wersji.

Zupa pomidorowa świetnie smakuje z różnymi dodatkami, m.in. z lanymi kluskami, ryżem czy makaronem. Do podania zupy do miseczki, potrzebna będzie Ci nabierka. W ofercie sklepu Tadar znajdziesz niezwykle eleganckie chochelki wykonane ze stali nierdzewnej, które sprawdzą się nie tylko podczas codziennych obiadów, ale również wykwintnych przyjęć w gronie rodziny oraz przyjaciół.

Czytaj także: 10 pomysłów na faszerowane pomidory 

Najlepsza zupa pomidorowa ze świeżych pomidorów — przepis

Tak jak wspomnieliśmy, najlepsza zupa pomidorowa to zupa ze świeżych pomidorów. Poznaj przepis na prawdziwą zupę pomidorową. Zwykle przygotowuje się ją na rosole albo z wykorzystaniem wywaru specjalnie ugotowanego na tę okoliczność.

W wielu domach domownicy decydują się na tę pierwszą opcję, czyli zupę pomidorową na rosole, z uwagi na to, że nie chcą marnować wcześniej przygotowanego wywaru.

Do jej wykonania potrzebować będziesz:

  • 1 l bulionu,

  • 30 dag świeżych pomidorów,

  • 1 cebuli,

  • 0,5 łyżki masła,

  • 1 łyżki gęstej śmietany 18%,

  • kilku ząbków czosnku,

  • różnego rodzaju przypraw, takich jak liść laurowy, sól, pieprz, bazylia, oregano.

Możesz też zdecydować się na dodanie marchewki i innych warzyw, jeżeli nie znajdują się one w bulionie. Zupa pomidorowa stanie się wówczas prawdziwą skarbnicą witamin. Zamiast stawiać na klasyczny makaron czy serwować to danie z ryżem, możesz pokusić się o dodatek w formie sera mozzarella albo riccotta. W ten sposób powstała zupa pomidorowa będzie naprawdę wyjątkowa.

Czytaj także: Przetwory z pomidorów – 3 pomysły i przepisy

Zupa pomidorowa ze świeżych pomidorów — jak zrobić?

Esencja smaku i aromatu, a także ogrom witamin, jakie zawiera zupa pomidorowa z pomidorów, sprawiają, że po takie danie sięgamy bardzo chętnie, zwłaszcza gdy sezon na pomidory jest w pełni.

Na początek wybierz około 1,5-2- litrowy garnek na zupę. Rozpuść w nim masło i podsmaż cebulę uprzednio pokrojoną w kosteczkę oraz zgnieciony czosnek.

Teraz sparz pomidory przeznaczone na pomidorówkę. Dzięki temu znacznie łatwiej pozbędziesz się skórki, którą możesz obrać palcami lub wykorzystując do tego specjalne obieraczki do warzyw. Marchewkę — jeśli się na nią zdecydowałeś — zetrzyj na dużych oczkach do garnka.

Czytaj także: Jak sparzyć pomidory?

Przygotowane pomidory teraz wystarczy pokroić w drobną kostkę. Następnie trzeba włożyć je do garnka z roztopionym masłem i podgrzewać na średnim ogniu ciągle mieszając.

Pamiętaj, że obróbka cieplna nie wpływa w negatywny sposób na pomidory, a wręcz przeciwnie. Okazuje się, że gdy gotujemy pomidory, zwiększa się przyswajalność likopenu, uznawanego za ich najbardziej wartościowy składnik, który przyczynia się do ograniczenia ryzyka występowania nowotworów, a także chorób układu krążenia. Tym samym, decydując się na zupę ze świeżych pomidorów, stawiasz na zdrowe żywienie. Taka potrawa jest nie tylko smaczna, ale też dostarcza substancji odżywczych.

Dolej bulion i postaraj się gotować wszystko na małym ogniu przez około 10 minut. W trakcie gotowania, do garnka z zupą możesz dodać przyprawy. Na koniec całość należy zmiksować blenderem.

W ten sposób uzyskasz krem pomidorowy, który możesz podawać z różnymi smacznymi dodatkami, np. z makaronem, z ryżem, z grzankami, z groszkiem ptysiowym, a także z czarnuszką czy z płatkami migdałów. Smacznym dodatkiem może być też kwaśna śmietana, której kleks warto umieścić w zupie.

Czytaj także: Aromatyczna zupa krem z pomidorów

Jak doprawić zupę pomidorową?

To przyprawy nadają aromat i smak każdemu daniu, również zupie pomidorowej.

Zupa pomidorowa świetnie smakuje doprawiona zaledwie solą i pieprzem, a także takimi dodatkami jak liść laurowy, oregano czy bazylia. Zwieńczeniem całego dania może być również świeża natka pietruszki. Wystarczy posiekaną natkę pietruszki umieścić w zupie uprzednio nalanej do talerzy. Taki dodatek stanowi doskonałą, naturalną dekorację Twojego dania.

Aby jeszcze podkreślić smak zupy, warto podawać ją z różnymi smacznymi dodatkami. Bardzo sycącą opcją, idealną na okres jesienno-zimowy jest zupa pomidorowa z ryżem. Działanie energetyczne ma także zupa pomidorowa z makaronem albo z kaszą. Wiosną i latem warto sięgać po znacznie delikatniejsze dodatki, np. czarnuszkę czy ulubione nasiona słonecznika albo orzechów.

Jak widać, zupa pomidorowa może mieć wiele wersji. Tak naprawdę to od preferencji domowników zależy, która z nich będzie dominować na ich stole. Czy będzie to zupa pomidorowa z makaronem, ryżem, na bazie rosołu i koncentratu pomidorowego czy też świeżych pomidorów? To zależy od Ciebie.

Pamiętaj, że podczas jedzenia istotne są również walory estetyczne i forma podania takiego dania. Przy eleganckim talerzu niech leży łyżka prosto ze sklepu Tadar, wykonana z bezpiecznej i solidnej stali nierdzewnej.

Czytaj także: Smażone zielone pomidory. Przepis na amerykańskie danie