Jakie pomidory na przecier są najlepsze?

Porady 13.04.2021


Pomidory na przecier

Z przecieru pomidorowego możesz zrobić bardzo szeroką gamę potraw. Nadaje się on do zupy i może w kilka chwil przemienić rosół w pomidorówkę. Gotowy przecier z pomidorów posłuży ci również doskonale do smarowania samodzielnie robionej pizzy, zanim jeszcze ułożysz na niej ulubione składniki. Owoce i warzywa jesienne, wiosenne i letnie ogólnie mają w sobie moc zachwycania podniebienia. To dzięki ich świeżości i aromatowi kojarzącemu się ze swojskim posiłkiem w przytulnej atmosferze. Dopiero co zerwane pomidory w przecierze pomidorowym to właśnie jedna z dróg do zatrzymania na wiele miesięcy możliwości stworzenia najlepszego spaghetti. Jakie więc powinny być? Dojrzałe, twarde i mięsiste!
 


Przecier z pomidorów do słoików

Pora wybrać rondle i garnki. Pojedyncze pomidory, które nie zakwalifikują się na przecier, możesz wykorzystać do sałatki lub na kanapki. Do słoików powinny bezdyskusyjnie trafić tylko te w pełni zdrowe, aby po przygotowaniu nie stały się przyczyną psucia słoików z przecierem na zimę. Zasady przechowywania warzyw i owoców znasz, prawda? Zatem gdy kupisz potrzebne ci pomidory i nie wykorzystasz ich od razu po przyniesieniu ze sklepu, zatroszcz się, aby do momentu robienia przecieru pozostały jędrne. Możesz to uzyskać, np. korzystając ze specjalnej szuflady do przechowywania warzyw w swojej lodówce – zapewnisz im dzięki temu odpowiednią temperaturę oraz wentylację. Ponad wszystko jednak zapamiętaj te trzy podstawowe wskazówki jak zrobić przecier pomidorowy do słoików:
 
  • Do przecieru pomidorowego nie musisz obierać skórki, dzięki czemu passata będzie gęściejsza
  • Najlepiej do przecieru nadają się podłużne odmiany pomidorów (paprykowe, śliwkowe i rzymskie)
  • Jeśli trafią ci się pomidory z dużą ilością pestek i nieco zbyt wodniste, zawsze możesz zagęścić przecier przed włożeniem do słoików poprzez dłuższe gotowanie i redukcję
 


Jakie pomidory na przecier?

Oprócz tego, że powinny być bardzo dojrzałe, słodkie, pełne smaku i z jak najmniejszą ilością pestek oraz wody, warto do przecieru pomidorowego wybierać egzemplarze intensywnie czerwone również w środku. To w tej barwie kryje się głębia smaku słonecznych dni, którą tak bardzo starasz się zatrzymać, robiąc przecier. Jakie odmiany można tu użyć poza paprykowymi, rzymskimi i śliwkowymi? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby były to np. pomidory malinowe lub gargamele i bawole serca. Trzeba będzie je pokroić, więc może nie obędzie się bez domowej ostrzałki do noży.
 


Pomidory na przecier – odmiany

Przecier z pomidorów koktajlowych również będzie bardzo smaczny. Ich wielkość nie wymaga zbyt dużo krojenia, a mięsistość jest bardzo satysfakcjonująca. Tak naprawdę z każdego gatunku pomidorów możesz zrobić przecier, o ile wybierzesz takie, które mają w sobie charakterystyczny smak grządki w warzywnym ogrodzie. Pokrywki do patelni i garnków pomogą ci poddusić passatę pomidorową i równomiernie połączyć ja z przyprawami. Jak więc zrobić przecier pomidorowy? W kilku krokach:
 
  • Każdy pomidor dokładnie umyj i obejrzyj w poszukiwaniu wad lub możliwych ognisk pleśni
  • Pozbądź się szypułek pomidorów
  • Ostre noże pojedyncze użyj do podzielenia ich na mniejsze kawałki
  • Zacznij od rozgotowania, potem przeciśnij pastę przez sito, aby pozbyć się z niej pestek (nie jest to krok konieczny)
  • Zamiast przecierania przez sito możesz zblendować rozgotowane pomidory
  • Na dwie minuty przed końcem gotowania przecieru po przetarciu lub zblendowaniu dodaj nieco soli, pieprzu, sprasowanego czosnku i ziół
  • Wrzący przecier przelej do słoików niemal do pełna i zawekuj je ustawiając do góry dnem na blacie kuchennym