Owoce i warzywa jesienne – które warto jeść, a które nie?
Warzywa jesienne – które wybrać?
Możesz o nich pomyśleć, kiedy robisz sobie kanapki do pracy podczas jednego z październikowych poranków. Warto wziąć je pod uwagę planując obiad godny polskiej, złotej jesieni. Warzywa o tej porze roku mogą dać ci wiele dobrego, jeśli tylko wiesz, które z nich wybrać, a których unikać. Będzie kolorowo, wyraziście, smacznie, a tekstury poszczególnych warzyw jesieni zadbają o odpowiednią przyjemność dla twojego podniebienia. Wystarczy, że idąc do sklepu, na rynek lub tworząc listę zakupów, dodasz do niej kilka z tych warzyw:- Pasternak (z dużą ilością witaminy C i potasu, wspomaga wydalanie toksyn z organizmu, obniża cholesterol i wspiera odchudzanie)
- Brukselkę (smaczne źródło witamin B, C oraz K, ma w sobie dużo żelaza, wapnia, potasu i białka roślinnego, wzmacnia odporność organizmu)
- Jarmuż (różnorodność witamin z grupy A, B, C, E i K, działanie antyoksydacyjne beta-karotenu, a więc przeciwzmarszczkowe i antyrakowe, urozmaicenie sałatek jesiennych)
- Buraki (wzmocnienie układu krwionośnego, przeciwdziałają anemii, polecane często kobietom w ciąży ze względu na zawartość kwasu foliowego)
- Paprykę (skutecznie reguluje ciśnienie krwi, ma całą masę witaminy C, na surowo wspomaga trawienie)
- Dynię (ma dużo witaminy A, wzmacnia skórę, włosy, paznokcie oraz dobrze działa na wzrok, ma sporo potasu, magnezu, błonnika i kwasu foliowego)
- Roszponkę
- Świeży korzeń imbiru lub chrzanu (mają w sobie naturalne antybiotyki, działają przeciwwirusowo i bakteriobójczo, rozgrzewają, pobudzając krążenie, imbir świetnie nadaje się zarówno do jedzenia, jak i jesiennej herbaty)
Owoce jesieni – jedz je na zdrowie!
Jesienne desery to bardzo często ciasta z owocami lub wypieki lubiące magię składników połączonych z głębią czekolady. Alternatywą są owoce. Mniej kaloryczne, naturalnie słodkie i pełne fajnych mikroelementów oraz witamin. Choć w sklepie wybór tych darów jesieni jest spory, to warto wiedzieć, że część owoców została na ten czas np. zaimportowana, a to… niezbyt dobrze z kilku względów. Najlepiej skupić się na pewniakach, a o tej porze roku są nimi:- Gruszki (wspaniale poprawiają trawienie i łagodzą objawy przeziębienia, dietetyczne, gdyż w większości zbudowane z wody, swoje największe skarby skrywają w skórce)
- Jabłka (niskokaloryczne, jesienią w Polsce jest ich największy wybór, dobre w odchudzaniu, niezastąpione w regulacji przemiany materii, mają w sobie cynk, krzem, potas i miedź oraz witaminy A, C i E, szybki sposób na jesienną przekąskę)
- Śliwki (stymulują trawienie i wzmacniają apetyt, mają dużo witaminy E oraz B, chronią przed miażdżycą)
- Aroniowe jagody (czyli tzw. aronia)
- Żurawina
- Dzika róża
Które warzywa i owoce nie jeść jesienią?
Jesienna aura nie sprzyja dojrzewaniu wielu owoców. W tym czasie nie ma już także sezonu na całą masę warzyw. Skąd więc na straganach i w koszykach kupujących pojawiają się wówczas np. pomidory? Oczywiście z importu. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby ich walory utrzymały się na podobnym poziomie. Prawda jest jednak taka, że niektóre dary natury (pomimo apetycznego wyglądu!) skrywają w sobie wówczas niewiele smaku, a ich wartości odżywcze są widocznie zubożone.Inna sprawa, że część z warzyw i owoców pochodzi wówczas z upraw stosujących sztuczne wspomagacze oraz pestycydy, które w nadmiernej ilości mogą być bardzo niebezpieczne dla ludzkiego organizmu. Czego zatem nie jeść? Które warzywa i owoce należy sobie odpuścić jesienią? Oprócz wspomnianych pomidorów zalecamy unikać również:
- Cytrusów (bardzo niskiej jakości oraz o tej porze roku powodują szybsze wychładzanie się ciała)
- Kiwi (bo liczne pestycydy)
- Bananów (jesienią i przy niewielkiej ilości ruchu powodują, że przybiera się na wadze)
- Szpinaku (sztuczna i mocno zanieczyszczona uprawa)
Warto przeczytać
Szybki obiad z makaronem - 15 pomysłów
Makaron to element obecny w kuchniach z każdego zakątka świata, który daje nieskończone możliwości tworzenia smacznych i różnorodnych dań. Od klasycznych włoskich przepisów po inspiracje z kuchni azjatyckiej — każdy znajdzie coś dla siebie. Sprawdź nasze pomysły na dania z makaronem i odkryj, jak szybko i łatwo można przygotować pyszny obiad lub kolację!
czytaj więcejKuchnia azjatycka - dania, które trzeba znać i spróbować!
Azjatycka kuchnia zachwyca różnorodnością i wyjątkowymi połączeniami składników. Od pikantnych potraw z południowo-wschodniej Azji po delikatne, subtelne smaki Dalekiego Wschodu — każdy region oferuje coś niepowtarzalnego. Przygotowaliśmy propozycje azjatyckich dań, których koniecznie powinieneś spróbować. Odkryj je wraz z nami!
czytaj więcejKrewetki - przepis na krewetki w 10 odsłonach
Krewetki to składnik ceniony za ich delikatny smak. Te małe, morskie specjały doskonale sprawdzają się zarówno w prostych, codziennych posiłkach, jak i w wykwintnych, eleganckich potrawach na specjalne okazje. Poznaj kilka ciekawych pomysłów na dania z ich udziałem!
czytaj więcejRolady wołowe - jak zrobić je na pyszny obiad?
Rolady wołowe to prawdziwa klasyka kuchni! Choć ich zrobienie może wydawać się skomplikowane, dzięki odpowiednim wskazówkom z łatwością stworzysz idealnie zawinięte i soczyste rolady. W tym poradniku pokażemy Ci, jak krok po kroku przygotować pyszne rolady wołowe, nazywane także zrazami!
czytaj więcejIle gotować ziemniaki?
Gotowanie ziemniaków to z pozoru prosta czynność, jednak wiele osób zastanawia się nad tym, czy robi to poprawnie. W zależności od odmiany, wielkości kawałków i przeznaczenia, czas gotowania może się różnić. W tym artykule podpowiemy, jak długo gotować ziemniaki, aby uniknąć rozgotowania lub niedogotowania. Poznaj nasze praktyczne wskazówki!
czytaj więcejJak zrobić bitą śmietanę?
Bita śmietana to klasyczny dodatek, który potrafi podnieść walory każdego deseru. W tym artykule znajdziesz niezawodne triki na perfekcyjnie ubitą śmietanę, która będzie puszysta, lekka i stabilna. Dowiesz się, jakiego rodzaju śmietany używać, jakie akcesoria będą niezbędne i na co zwrócić uwagę podczas ubijania.
czytaj więcejBiszkopt - przepis na biszkopt z 6 jaj i nie tylko
Biszkopt to klasyka cukiernictwa, która sprawdza się w każdej sytuacji — od urodzinowych tortów po świąteczne wypieki. Jak zrobić dobry biszkopt z 4, 6, 8 czy większej ilości jaj? Jego przygotowanie może wydawać się skomplikowane, ale z naszymi wskazówkami z łatwością uzyskasz perfekcyjny wypiek.
czytaj więcejSpód do sernika na 10 sposobów
Spód do sernika to fundament, który nadaje deserowi charakter. W zależności od wybranych składników może być klasycznie kruchy, delikatny lub chrupiący. W naszym artykule zdradzimy ci wiele różnych sposobów na pyszne spody do sernika. Odkryj je już teraz!
czytaj więcejJak ugotować kaszę jaglaną?
Kasza jaglana to jedna z kasz o najdłuższej historii, która dziś staje się coraz bardziej popularna. Delikatna, lekko orzechowa w smaku kasza, sprawdza się zarówno w daniach wytrawnych, jak i deserach. Aby jednak wydobyć z niej pełnię smaku i uniknąć goryczki, warto znać kilka podstawowych zasad jej gotowania. Poznaj wszystkie triki na idealnie przyrządzoną kaszę jaglaną!
czytaj więcej