Owoce i warzywa jesienne – które warto jeść, a które nie?

Warzywa jesienne – które wybrać?
Możesz o nich pomyśleć, kiedy robisz sobie kanapki do pracy podczas jednego z październikowych poranków. Warto wziąć je pod uwagę planując obiad godny polskiej, złotej jesieni. Warzywa o tej porze roku mogą dać ci wiele dobrego, jeśli tylko wiesz, które z nich wybrać, a których unikać. Będzie kolorowo, wyraziście, smacznie, a tekstury poszczególnych warzyw jesieni zadbają o odpowiednią przyjemność dla twojego podniebienia. Wystarczy, że idąc do sklepu, na rynek lub tworząc listę zakupów, dodasz do niej kilka z tych warzyw:- Pasternak (z dużą ilością witaminy C i potasu, wspomaga wydalanie toksyn z organizmu, obniża cholesterol i wspiera odchudzanie)
- Brukselkę (smaczne źródło witamin B, C oraz K, ma w sobie dużo żelaza, wapnia, potasu i białka roślinnego, wzmacnia odporność organizmu)
- Jarmuż (różnorodność witamin z grupy A, B, C, E i K, działanie antyoksydacyjne beta-karotenu, a więc przeciwzmarszczkowe i antyrakowe, urozmaicenie sałatek jesiennych)
- Buraki (wzmocnienie układu krwionośnego, przeciwdziałają anemii, polecane często kobietom w ciąży ze względu na zawartość kwasu foliowego)
- Paprykę (skutecznie reguluje ciśnienie krwi, ma całą masę witaminy C, na surowo wspomaga trawienie)
- Dynię (ma dużo witaminy A, wzmacnia skórę, włosy, paznokcie oraz dobrze działa na wzrok, ma sporo potasu, magnezu, błonnika i kwasu foliowego)
- Roszponkę
- Świeży korzeń imbiru lub chrzanu (mają w sobie naturalne antybiotyki, działają przeciwwirusowo i bakteriobójczo, rozgrzewają, pobudzając krążenie, imbir świetnie nadaje się zarówno do jedzenia, jak i jesiennej herbaty)
Owoce jesieni – jedz je na zdrowie!
Jesienne desery to bardzo często ciasta z owocami lub wypieki lubiące magię składników połączonych z głębią czekolady. Alternatywą są owoce. Mniej kaloryczne, naturalnie słodkie i pełne fajnych mikroelementów oraz witamin. Choć w sklepie wybór tych darów jesieni jest spory, to warto wiedzieć, że część owoców została na ten czas np. zaimportowana, a to… niezbyt dobrze z kilku względów. Najlepiej skupić się na pewniakach, a o tej porze roku są nimi:- Gruszki (wspaniale poprawiają trawienie i łagodzą objawy przeziębienia, dietetyczne, gdyż w większości zbudowane z wody, swoje największe skarby skrywają w skórce)
- Jabłka (niskokaloryczne, jesienią w Polsce jest ich największy wybór, dobre w odchudzaniu, niezastąpione w regulacji przemiany materii, mają w sobie cynk, krzem, potas i miedź oraz witaminy A, C i E, szybki sposób na jesienną przekąskę)
- Śliwki (stymulują trawienie i wzmacniają apetyt, mają dużo witaminy E oraz B, chronią przed miażdżycą)
- Aroniowe jagody (czyli tzw. aronia)
- Żurawina
- Dzika róża
Które warzywa i owoce nie jeść jesienią?
Jesienna aura nie sprzyja dojrzewaniu wielu owoców. W tym czasie nie ma już także sezonu na całą masę warzyw. Skąd więc na straganach i w koszykach kupujących pojawiają się wówczas np. pomidory? Oczywiście z importu. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby ich walory utrzymały się na podobnym poziomie. Prawda jest jednak taka, że niektóre dary natury (pomimo apetycznego wyglądu!) skrywają w sobie wówczas niewiele smaku, a ich wartości odżywcze są widocznie zubożone.Inna sprawa, że część z warzyw i owoców pochodzi wówczas z upraw stosujących sztuczne wspomagacze oraz pestycydy, które w nadmiernej ilości mogą być bardzo niebezpieczne dla ludzkiego organizmu. Czego zatem nie jeść? Które warzywa i owoce należy sobie odpuścić jesienią? Oprócz wspomnianych pomidorów zalecamy unikać również:
- Cytrusów (bardzo niskiej jakości oraz o tej porze roku powodują szybsze wychładzanie się ciała)
- Kiwi (bo liczne pestycydy)
- Bananów (jesienią i przy niewielkiej ilości ruchu powodują, że przybiera się na wadze)
- Szpinaku (sztuczna i mocno zanieczyszczona uprawa)
Warto przeczytać

Jajka faszerowane pieczarkami - wielkanocny hit!
Jajka faszerowane pieczarkami to niezwykle aromatyczna propozycja, która świetnie sprawdzi się jako element menu wielkanocnego, ale również jako przekąska na różne okazje. Delikatne pieczarki podsmażone z cebulką i doprawione do perfekcji tworzą pyszne nadzienie, które idealnie komponuje się z kremowym żółtkiem. Sprawdź nasz sposób!
czytaj więcej
Jajka faszerowane - pomysły na jajka nie tylko na Wielkanoc
Jajka faszerowane to przekąska, która doskonale sprawdza się nie tylko na wielkanocnym stole, ale także na rodzinnych przyjęciach, spotkaniach ze znajomymi czy podczas codziennego śniadania. Ich największą zaletą jest ogromna różnorodność – można przygotować je na wiele sposobów, łącząc ulubione składniki i dopasowując smak do okazji. Poznaj nasze pomysły na faszerowane jajka!
czytaj więcej
Jak zrobić mazurek pomarańczowy?
Czy jest coś lepszego niż aromatyczny, cytrusowy wypiek na wielkanocnym stole? Mazurek pomarańczowy to rewelacyjna propozycja dla wszystkich fanów słodkości z nutą cytrusów. W naszym przepisie wykorzystujemy całe pomarańcze, które nadają ciastu wyjątkowego smaku i zapachu. Spróbuj zrobić ten pyszny mazurek wraz z nami!
czytaj więcej
Mazurek czekoladowy - poznaj przepis na mazurka w tradycyjnym wydaniu!
Mazurek czekoladowy to jedna z najbardziej klasycznych wersji tego wypieku. Kruchy i słodki mazurek z naszego przepisu zawróci w głowie wszystkim domownikom. Sprawdź, jak przygotować to wyjątkowe ciasto!
czytaj więcej
Mazurek pistacjowy - jak zrobić najmodniejszy mazurek z pistacjami?
Mazurek pistacjowy to połączenie tradycji z nutą nowoczesności — idealny wybór dla miłośników orzechowych smaków. Pistacje, które w ostatnich latach stały się niezwykle modne w cukiernictwie, doskonale podkręcają smak kruchego ciasta. Jeśli szukasz pomysłu na oryginalny świąteczny wypiek, koniecznie wypróbuj nasz przepis na mazurek pistacjowy!
czytaj więcej
Mazurek kajmakowy - pyszne ciasto na Wielkanoc
Mazurek kajmakowy to ciasto, które zachwyca swoją kruchą bazą i aksamitnym, słodkim nadzieniem oraz kojarzy się głównie z Wielkanocą. Choć jego przygotowanie może wydawać się skomplikowane, to w rzeczywistości nie jest aż tak trudne. Jak dokładnie robi się takiego mazurka? Tego dowiesz się z poniższego artykułu!
czytaj więcej
Babka cytrynowa - niezawodny przepis na Wielkanoc
Któż z nas nie kocha zapachu świeżo upieczonej babki cytrynowej rozchodzącego się po domu w wielkanocny poranek? To właśnie ten aromat sprawia, że święta nabierają wyjątkowego charakteru i przypominają nam o rodzinnych tradycjach. Jak zrobić cytrynową babkę na Wielkanoc (i nie tylko)?
czytaj więcej
Keks bezglutenowy. Pokazujemy, jak zrobić keks bez pszenicy
Marzysz o pysznym, wilgotnym cieście, ale musisz unikać glutenu? Nie ma sprawy! Dziś pokażemy Ci, jak przygotować przepyszny keks bezglutenowy, który swoim smakiem dorówna tradycyjnej wersji. Przepis przyda się na Wielkanoc oraz na co dzień. No to do dzieła!
czytaj więcej
Keks z jabłkami - jak go zrobić?
Każdy z nas czasem marzy o aromacie świeżo upieczonego ciasta, który wypełnia cały dom. Keks z jabłkami to właśnie jeden z tych wypieków, które potrafią stworzyć taką magiczną atmosferę. To połączenie klasycznego keksu z soczystymi owocami ma w sobie coś naprawdę wyjątkowego!
czytaj więcej