10 pomysłów na faszerowane pomidory

Porady 4.03.2023

Pomidory to niezwykle smaczne i zdrowe warzywo. Warto więc szukać sposobów na to, jak kreatywnie je podawać. Taki przysmak może być nie tylko dodatkiem do kanapek, składnikiem zup i sałatek, ale też stanowić bazę do dania głównego. Zobacz, jak faszerować pomidory na 10 sposobów.

Przepisy na faszerowane pomidory

Pomidory faszerowane to przysmak, który doskonale sprawdzi się jako smaczny obiad albo kolacja. Tego typu danie można zaserwować także w formie przekąski pomiędzy większymi posiłkami albo element poczęstunku przy okazji przyjęcia albo grilla.

Istnieją różne sposoby podawania tego dania. Można zdecydować się na faszerowane pomidory na zimno, ale także na pieczone pomidory z farszem. Wszystko tak naprawdę zależy od naszych indywidualnych preferencji.

Istotną kwestią są składniki farszu. Warto dobierać je w sposób dopasowany do własnego smaku. Niektórzy zdecydują się na faszerowane pomidory z dodatkiem mięsnym, np. z kurczakiem. Inni postawią na kaszę, odrobinę ryżu albo warzywa, np. cebulę, marchewkę, paprykę, bakłażana. Część miłośników gotowania postanowi dodać do środka pomidora pieczarki i ser albo tuńczyka. Znajdą się i tacy, którzy podadzą faszerowanego pomidora z sałatką w środku, tworząc w ten sposób niezwykle wiosenny przysmak.

Aby wydobyć smak z takiej przekąski, bardzo istotne jest zastosowanie przypraw. Sól, pieprz, odrobina bazylii w wielu przypadkach okażą się wystarczające.

Niezależnie od tego, co będzie stanowiło nadzienie oraz czy zdecydujesz się na obróbkę cieplną pomidora, przygotowanie tego warzywa za każdym razem będzie wyglądać tak samo. Poniżej przedstawiamy, jak należy przyrządzić pomidory do faszerowania.

Na początek umyj pomidory dokładnie i zetnij spód w taki sposób, by stały. Jednocześnie w dnie pomidora nie może powstać dziura. Teraz możesz ściąć kapelusz pomidora i wydrążyć środek za pomocą łyżki do lodów. Zadbaj o to, by ścianki miały około 0,5 cm.

Pamiętaj, by do faszerowania wybierać odmiany duże i dość twarde. Dzięki temu znacznie łatwiej przebiegnie cały proces ich przyrządzania.

Czytaj także: Jak sparzyć pomidory?

Pomidory faszerowane na zimno

Czas przygotowania tego rodzaju smakołyków jest znacznie krótszy niż pieczenia ich w piekarniku. Jako farsz do pomidorów na zimno doskonale sprawdzi się sałatka, którą możesz zrobić na bazie różnych warzyw, ryb i ziół.

Wierzch możesz udekorować koperkiem oraz szczypiorkiem. Poniżej prezentujemy kilka opcji na pomidory bez obróbki cieplnej.

Pomidory faszerowane na zimno z tuńczykiem

Ten przepis na faszerowane pomidory opiera się na kilku prostych składnikach. Aby stworzyć tu smaczny farsz, potrzebna będzie Ci miska, w której wymieszasz ze sobą takie składniki jak: tuńczyk, ogórek, jajka, miąższ z pomidorów.

Wszystko należy pokroić i połączyć z majonezem, a następnie dodać przyprawy. Całość wymieszaj z bazylią, oregano, solą oraz pieprzem.

Pomidory faszerowane fetą na zimno

Do ich przyrządzenia potrzebne będzie Ci niewiele składników. Aby przygotować 4 pomidory faszerowane feta na zimno, zgromadź takie składniki jak: 25 dag sera feta, oliwa z oliwek, pęczek kopru, przyprawa do smaku, np. sól i pieprz.

Ser wymieszaj z pokrojonym koprem i dopraw. Farsz umieść wewnątrz. Wykorzystaj oliwę do skropienia gotowych pomidorów.

Pomidory faszerowane szynką na zimno

Jajka na twardo, majonez, szczypiorek i kilka plasterków szynki — tyle składników wystarczy, by stworzyć farsz palce lizać, idealny do umieszczenia w pomidorze.

Oczywiście, chcąc podkreślić smak nadzienia, dopraw go pieprzem lub wykorzystaj do tego inne przyprawy, np. czosnek, bazylię czy oregano.

Faszerowane pomidory z piekarnika

Smakowite pomidory z farszem możesz przygotować w piekarniku. Cały proces pieczenia powinien odbywać się w około 180 st. Celsjusza i trwać około 20-30 minut, do momentu zarumienia się farszu.

Tu opcji przygotowania pomidorów jest naprawdę wiele. Faszerowane pomidory zjesz po grecku, z mięsem mielonym, ryżem, serem i innymi smacznymi dodatkami.

Pamiętaj, że do przyrządzenia tego rodzaju przysmaków potrzebne Ci będzie naczynie żaroodporne. W ofercie sklepu internetowego Tadar znajdziesz tego rodzaju akcesoria kuchenne w różnych rozmiarach. Sprawdzi się tu doskonale brytfanna.

Takie naczynia są odporne na działanie wysokich temperatur, a jednocześnie stylowo wyglądają. Dlatego można wykorzystać je do serwowania swoich potraw. Niektóre z nich wyposażone są w podgrzewacz. Dzięki temu potrawa może mieć przez długi czas stałą temperaturę.

Faszerowane pomidory po grecku

Nadzienie do 8 dużych pomidorów przygotujesz z takich składników jak:

  • 1 cebula,

  • 1/2 szklanki ryżu brązowego,

  • 20 dag fety,

  • 10 dag oliwek drylowanych,

  • 2 ząbki czosnku,

  • 2 łyżki oliwy,

  • sól i pieprz do smaku,

  • pęczki oregano i bazylii.
     

Ryż włóż do garnka i zalej wodą. Gotuj przez czas wskazany na opakowaniu. W tym czasie możesz przygotować pomidory zgodnie ze wskazówkami podanymi na początku. Cały uzyskany miąższ kroimy w kostkę, pozbywając się przy tym gniazd nasiennych. Rozgrzej na patelni oliwę i zeszklij na niej kawałki posiekanej cebulki. Dodaj środek z pomidorów. Zgnieć czosnek, posiekaj zioła i dosyp wszystko do farszu. Duś do momentu odparowania soku. Wymieszaj całość z odcedzonym ryżem, serem fetą i oliwkami. Użyj soli i pieprzu do smaku. Umieść farsz w pomidorach i zapiekaj w piekarniku.

Czytaj także: Jak suszyć pomidory?

Pomidory faszerowane jajkiem i serem

To szybkie danie na ciepło do przygotowania w różnych wersjach.

Możesz zdecydować się na jajka ugotowane na twardo, które wystarczy pokroić w kostkę i doprawić do smaku solą. Na dno wydrążonego pomidora wsyp posiekany szczypiorek. Następnie umieść tam plaster sera mozzarella, odrobinę posiekanego jajka, a całość zasyp startym serem.

Druga opcja zakłada wykorzystanie jajka surowego, które należy ostrożnie wbić we wydrążone pomidory. Oprócz tego cały proces przygotowania przebiega bez zmian.

Całość zapiekaj w naczyniu żaroodpornym przez kilkanaście minut.

Czytaj także: Jak zrobić sos pomidorowy?

Pomidory faszerowane serem

Możesz zdecydować się jedynie na farsz w postaci sera, ewentualnie wzbogacony o inne dodatki, np. szynkę czy pieczarki i wymieszany z miąższem pomidorów.

Jeżeli sięgasz po pieczarki, zadbaj o to, by wcześniej podsmażyć je na patelni. Nie umieszczaj ich surowych w swoich faszerowanych pomidorach. Najpierw pozbądź się z grzybów nadmiaru wody.

Czytaj także: Przetwory z pomidorów – 3 pomysły i przepisy

Pomidory faszerowane mięsem mielonym i ryżem

Jeżeli cenisz sobie mięso mielone, możesz stworzyć z niego farsz. Pomidory faszerowane mięsem mielonym mogą zostać poddane obróbce cieplnej, ale nie jest to konieczne. Pamiętaj jednak, by mięso mielone usmażyć na patelni z odrobiną cebulki. Cebulę pokrój w drobną kostkę, a następnie dodaj mięso.

W tym czasie sięgnij po większy garnek i ugotuj w nim ryż. Mięso wymieszaj dokładnie z ryżem. Przygotowanym farszem nadziej swoje pomidory. Całość możesz zapiec dodatkowo w piekarniku lub zjeść bez obróbki cieplnej. Takie pomidory faszerowane ryżem i mięsem, należy przechowywać w lodówce.

Czytaj także: Jakie pomidory na przecier są najlepsze?

Pomidory faszerowane serem i czosnkiem

Jeżeli uwielbiasz pomidory faszerowane mozzarellą, warto taki przysmak uzupełnić o kurczaka, oliwki, kawałki bakłażana i czosnek.

Wystarczy wszystkie te składniki pokroić, przyprawić solą i pieprzem do smaku, mięso i bakłażana usmażyć, a następnie faszerować nimi swoje pomidory. Takie pomidory faszerowane mięsem i warzywami należy posypać serem i umieścić w piekarniku.

Czytaj także: Niezawodna pomidorówka — jak ją ugotować?

Pomidory faszerowane wegetariańskie

Wegetarianom proponujemy pomidory faszerowane serem feta, a także innymi składnikami, np. takimi jak orzechy, odrobina szalotki i dodatki warzywne.

Do faszerowania można wykorzystać miąższ pomidorów, cukinie, różne typy kaszy i doprawić wszystko do smaku solą, pieprzem i innymi dodatkami. Faszerowane pomidory wegetariańskie można zapiekać albo też jeść bez obróbki cieplnej.

Czytaj także: Smażone zielone pomidory. Przepis na amerykańskie danie

Pomidory z kaszą i warzywami

Jeżeli chcesz zjeść naprawdę sycący obiad, wybraną kaszę ugotuj. Pokrój w drobną kostkę cebulę, 2 cukinie, marchewkę i podsmaż warzywne składniki na patelni. Następnie porcję kaszy wymieszaj z warzywami. Całość umieść wewnątrz pomidora. Faszerowane pomidory zapiecz w piekarniku.

Przygotowane pomidory możesz serwować z ulubionym sosem, np. czosnkowym albo tzatziki. Wierzchy pomidorów warto wykorzystać jako element dekoracyjny. Można zrobić z nich np. podstawkę na upieczone już pomidory.

Idealnym naczyniem do serwowania tego dania będzie półmisek, prosto ze sklepu Tadar. Tego typu akcesoria kuchenne cechują się pięknym kształtem i zostały wykonane z solidnego materiału. Dzięki temu są rozwiązaniem na lata.

Czytaj także: Aromatyczna zupa krem z pomidorów