8 sposobów na usunięcie tłustych plam z ubrań

Porady 23.08.2020


Jak sprać tłustą plamę?

Gdy detergent, który stosujesz do prania, nie może sobie poradzić z plamami, trzeba zastosować środki specjalne. Domowe sposoby na plamy z tłuszczu i ich usuwanie z ubrań są naprawdę proste. Zanim wrzucisz do pralki ulubioną sukienkę, koszulę lub inny element garderoby, przygotuj zabrudzone miejsce. Skuteczność zależy tu bowiem od umiejętnego rozpuszczenia wiązań tłuszczów i włókien materiału. Aby uzyskać taki efekt, w polskich domach najczęściej stosuje się:
 
  • ocet (wystarczy przetrzeć plamę ściereczką nasączoną roztworem octu i wody w proporcjach 1:1 – ten sposób działa również na plamy ze smaru i pomoże ci w stworzeniu środków czystości do usuwania tłustych plam z powierzchni domowych)
  • sól (wystarczy stworzyć roztwór z soli i alkoholu w proporcjach 1:4, trzeba jednak uważać ze stosowaniem go w przypadku delikatnych tkanin)
  • mąka ziemniaczana lub puder dla niemowląt (trzeba wysypać niewielką ilość na plamę i pocierać ściereczką do momentu aż plama zniknie lub się zmniejszy – wiele zależy tu od intensywności i wieku zabrudzenia)
 


Stare plamy z tłuszczu – jak usunąć?

Czasem zdarza się, że nie zauważymy plamy lub zapomnimy o niej. Niektóre plamy pojawiają się także na skutek zaniedbania czystości bębna pralki. Niemal każdą tłustą plamę da się jednak usunąć, choć potrzeba na to czasu i właściwego sposobu. Jakiego? Jak usunąć plamy tłuszczu z ubrań, kiedy wnikną już bardzo głęboko? Czego użyć? Mamy na to trzy sprawdzone sposoby:
 
  • cola (wylej na tłusty ślad odrobinę coli i zostaw na minimum 1 godzinę, a maksymalnie 2 godziny, po tym czasie wypierz ręcznie w ciepłej wodzie z dodatkiem detergentu)
  • kreda (dokładnie wetrzyj kredę w plamę i zostaw na ok. 4-5 godzin, po tym czasie użyj szczotki do usunięcia pyłu kredowego, który powinien wchłonąć tłuszcz – jeśli nadal widać plamę, użyj ponownie kredy, na koniec wypierz ubranie w pralce)
  • proszek do pieczenia (zamocz materiał, posyp proszkiem do pieczenia, trzyj gąbką lub szmatką, na koniec wypłucz w ciepłej wodzie i wypierz w pralce)
 
 


Jak wywabić tłuste plamy domowym sposobem?

Jest jeszcze jeden sposób. Zaręczamy o jego wysokiej skuteczności i łatwości wykonania, gdyż wykonanie go zakłada wykorzystanie produktu, który każdy ma w swojej… łazience. Chodzi oczywiście o pastę do zębów, która idealnie sprawdza się w przypadku nowych i starych plam z tłuszczu na tkaninach bawełnianych. Wystarczy wziąć szczoteczkę i odrobinę pasty. Zwilżamy miejsce zabrudzenia, wcieramy dokładnie przez kilka minut pastę, a następnie od razu pierzemy ręcznie lub w pralce. Zwlekanie z tym mogłoby zostawić widoczne ślady na ubraniu. Podobnie można postąpić z płynnym detergentem, który używasz do prania – wytrzyj go szczoteczką w plamę bezpośrednio przed wrzuceniem spodni, bluzy, koszulki lub ulubionego swetra do pralki. To takie proste. Jeśli więc nie wiesz, jak usunąć tłuste plamy z ubrań, sprawdź nasze 8 sposobów!