Co można myć w zmywarce?

Porady 13.08.2019


Jakie sztućce, talerze i szklanki nadają się do mycia w zmywarce?

Informacje na temat tego, czy dany zestaw patelni lub garnków nadaje się do mycia w zmywarce, znaleźć można na jego opakowaniu. Bez obaw w ten sposób czyścić można na przykład naczynia żaroodporne. Związane jest to z faktem, iż do ich produkcji wykorzystuje się odporne chemicznie szkło, które nie ulega uszkodzeniu na skutek działania wilgoci i wysokich temperatur. Do zmywarki włożyć można również garnki indukcyjne ze stali nierdzewnej. Urządzenie to z powodzeniem wykorzystać można także do czyszczenia patelni, garnków oraz sztućców wykonanych ze stali nierdzewnej. Materiał ten jest bowiem odporny zarówno na wysoką temperaturę, jak i korozję. Pamiętać należy tu jedynie, by po wyjęciu takich naczyń ze zmywarki dokładnie wytrzeć je do sucha miękką ściereczką.
Co ciekawe, w zmywarce czyścić można nie tylko komplety sztućców, szklanki z podwójnym dnem czy garnki do gotowania na parze. Bez obaw umieścić można w niej także pędzle do makijażu, szczotki do włosów, mydelniczkę, maszynkę do golenia, gąbki do mycia, cążki, pęsetę czy plastikowe zabawki dla dzieci.


Jakich kompletów sztućców, talerzy obiadowych i noży kuchennych nie należy czyścić w zmywarce?

Istnieje cała grupa naczyń, których umycie w zmywarce mogłoby doprowadzić do ich trwałego uszkodzenia. Zalicza się do nich między innymi:
  • Garnki oraz patelnie z powłoką ceramiczną lub teflonową — umieszczając tego typu garnki do indukcji w zmywarce, przyczynić możemy się do znaczącego skrócenia ich żywotności. Wysoka temperatura oraz stosowane detergenty sprawiają, że osłabieniu ulega wiązanie powłoki oraz aluminium. Konsekwencją tego mogą być problemy z przywieraniem żywności do zestawu patelni.
  • Garnki miedziane — mycie w zmywarce takich garnków na indukcję może sprawić, że utracą one swój blask, a ich naturalny kolor ulegnie zmatowieniu.
  • Patelnie żeliwne — myjąc komplet patelni żeliwnych w zmywarce, sprawiamy, że stają się one bardziej podatne na rdzewienie. Wynika to z obecności gorącej wody i pary, które przyczyniają się do uszkodzenia warstwy ochronnej naczyń.
  • Noże — dlaczego mycie zestawu noży kuchennych w zmywarce to nie najlepszy pomysł? Związane jest to z tym, że wysoka temperatura, z jaką mamy do czynienia podczas mycia może przyczyniać się do stępienia ich ostrzy. Do zmywarki bezwzględnie nie powinno wkładać się noży kuchennych z drewnianą rękojeścią — prowadzić może to bowiem do jej trwałego uszkodzenia.
  • Naczynia z malowanej i zdobionej ręcznie porcelany — pokrywające tego typu filiżanki czy talerze ozdobne dekoracje wykonywane są na szkliwieniu, co sprawia, że nie są one odporne na  szkodliwe działanie czynników zewnętrznych takich, jak wysoka temperatura czy środki czyszczące. Wraz z kolejnymi myciami w zmywarce, elementy ozdobne zaczynają stopniowo tracić swój naturalny wygląd i kolor.
  • Sztućce aluminiowe oraz srebrne — na skutek mycia w zmywarce mogłyby one stracić swój naturalny kolor.
  • Pojemniki oraz kubki próżniowe — czyszczenie ich w zmywarce prowadzić może do utraty właściwości próżniowych.
Ciekawi Was, jak powinno przebiegać czyszczenie zmywarki krok po kroku? Odpowiedź znajdziecie we wpisie: Zmywarka nie domywa? Czyszczenie zmywarki — 10 sposobów. Jeśli natomiast chcecie mieć absolutną pewność, że dany garnek można myć w zmywarce, sprawdźcie produkty z kategorii garnki do zmywarki.
Stosując się do powyższych zasad, znajdujące się w naszej kuchni sztućce srebrne, talerze nowoczesne i szklanki z uchem będą zawsze prezentowały się efektownie, a my nie będziemy musieli martwić się o ich przypadkowe uszkodzenie w trakcie mycia.