Ile gotować mrożone pierogi?

Porady 2.01.2024


Jak gotować pierogi?

Jest kilka prostych zasad, które pomogą ci za każdym razem ugotować pyszne pierogi wprost z zamrażalnika. Jeśli były odpowiednio przygotowane przed mrożeniem, to nie powinny być posklejane. Nie popękają również podczas gotowania. Jak zatem gotować pierogi mrożone? Po pierwsze, w dużym garnku z lekko osolonym wrzątkiem i małą ilością tłuszczu. Chodzi o to, by mogły swobodnie pływać, a ciast zmiękło równomiernie. Po drugie, na małym ogniu, gdyż zbyt intensywny płomień może doprowadzić do rozklejenia się pierogów przed czasem, jaki powinny spędzić we wrzątku, a farsz może być niedostatecznie ciepły. Po trzecie, warto robić to pod częściowym przykryciem, aby mieć pewność, że wytworzona temperatura skutecznie rozmrozi i uszlachetni twoje domowe pierogi mrożone.


Ile gotować pierogi?

Świeżo ulepione pierogi potrzebują trochę mniej czasu, by się ugotować, niż te mrożone. Czas ten zależy przede wszystkim od momentu wypłynięcia ich na powierzchnię. Żeby nie rozpadły się we wrzątku, świeże pierogi powinny spędzić w gorącej wodzie od 2 do 3 minut od momentu, gdy uniosą się na powierzchnię. Lepiej nie przegapić tej chwili. Ile natomiast gotować pierogi od wypłynięcia jeśli były zamrożone? W takim wypadku i niezależnie czy są to pierogi ruskie, z mięsem, owocami, czy z kapustą i grzybami, trzeba poczekać minimum 5 minut od wypłynięcia, zanim użyje się łyżki cedzakowej do ich wyjęcia z garnka.


Jak gotować pierogi mrożone na parze?

Klasycznie pierogi na parze, kiedy ciasto jest świeże, wystarczy ułożyć na sicie garnka do gotowania na parze i gotować w ten sposób przez ok. 5 minut. Z pierogami mrożonymi zajmuje to nieco dłużej, choć i tak szybciej niż przy wrzuceniu do wrzątku w garnku. Aby ugotować zamrożone pierogi na parze, trzeba odczekać minimum 10 minut od włożenia ich do środka. Po tym czasie sprawdź, czy są już miękkie, a ciasto się nie rozkleja. Przewaga gotowania mrożonych pierogów na parze tkwi nie tylko w czasie ich przygotowania, ale również w intensywności smaku i aromatu zastosowanego farszu, który pozostaje w środku, zamiast zostać częściowo wypłukanym przez gorącą wodę.