Jak udekorować dom na święta Bożego Narodzenia? Optymistyczne inspiracje!

Porady 9.12.2019


Optymistyczna paleta kolorów to podstawa!

Ciepło świątecznego klimatu najlepiej chłonie się w optymistycznie zaaranżowanym otoczeniu. Nie musisz jednak przemeblowywać swojej nowoczesnej i minimalistycznej jadalni, aby osiągnąć pożądany efekt. Nie jest również konieczne przemalowywanie ścian, aby zmniejszyć ilość odcieni szarości. Tym, czego potrzebujesz, są cztery kolory: biel, czerwień, świeża i soczysta zieleń oraz odrobina złotych lub srebrnych akcentów. Jak je wykorzystać? Pierwsza na myśl przychodzi choinka z jej ozdobami, mrugającymi światełkami i aromatem świeżego, leśnego igliwia. Nie ograniczaj się jednak tylko do tego. Bożonarodzeniowe odcienie możesz podkreślić również:
- dodając na krzesłach w jadalni specjalne pokrowce lub świąteczne poduszki,
- zawieszając kilka drobnych ozdób świątecznych w całym domu,
- wykorzystując lampki choinkowe nie tylko do oświetlenia bożonarodzeniowego drzewka,
- nosząc w tym czasie czapkę i szalik w świątecznych kolorach,
- zawieszając w łazience czerwone i zielone ręczniki,
- tworząc na lustrze i oknach świąteczne kształty z pomocą szablonów i sztucznego śniegu,
- stawiając w kilku miejscach bożonarodzeniowe, brokatowe świeczki (będą pasowały tu przede wszystkim te czerwone i srebrne).


Jakie ozdoby bożonarodzeniowe wybrać?

Jeśli kupujesz świece bożonarodzeniowe, to nie możesz wręcz nie wykorzystać również dopasowanych do nich świeczników i lampionów. Choćby to miały być nawet zielone, czerwone i złote podgrzewacze tealight, przyjemny blask płomieni umili ci oczekiwanie na Świętego Mikołaja i rodzinne spotkanie przy suto zastawionym stole. Dobrymi miejscami na ozdobienie przy pomocy świątecznych dodatków są także komoda, kominek, półka nad kuchennym blatem, stół w jadalni oraz szafka na buty na przedpokoju (zwykle nic na niej nie leży, więc może pora to spontanicznie zmienić na jakiś czas?). Jakie ozdoby wybrać? Wyobraź sobie bożonarodzeniowy sukces osiągnięty przy pomocy tak małych akcentów, jak:
- kubki świąteczne z popularnymi motywami zimowymi,
- koszyczek bożonarodzeniowy na łakocie,
- pojemnik ceramiczny na świąteczne pierniczki lub domowe ciastka czekoladowe,
- stroik bożonarodzeniowy na drzwi.


Grunt to umiarkowanie – stół bożonarodzeniowy bez grama kiczu!

Zachowaj umiar i spójność. Bądź niczym artysta, który wie, że sukces jego dzieła będzie skrywał się w szczegółach – niedostrzegalnych na pierwszy rzut oka, ale pozostawiających każdego z miłym poczuciem harmonii oraz spełnienia. Postaw na jeden lub dwa wybrane motywy bożonarodzeniowe. Z paletą podstawowych świątecznych barw nie musisz postępować tak ascetycznie, choć nie zaszkodzi małe ograniczenie się, aby uzyskać elegancki i miły dla oka efekt. Zaproś do swojego domu bałwanki, choinki, prezenty, renifery, sanie, Świętego Mikołaja, śnieg, gwiazdki, a nawet wesołych łyżwiarzy. Świąteczny stół podkreśl natomiast poprzez dodatki: paterę, półmisek do mięs i ryb, maselniczkę, talerz na ciasto, serwetnik ceramiczny czy też miskę na łakocie, którą wypełnij orzechami i cukierkami w kolorowych papierkach.