Jaki nóż kuchenny jest najbardziej uniwersalny?

Porady 2.12.2020


Typy noży kuchennych

Nie każdy nóż sprawdzi się równie dobrze przy krojeniu pieczywa i pomidora. Są też takie rodzaje noży, dla których pokrojenie mięsa to pestka, a już posiekanie szczypiorku może być nieco niewygodne i mało dokładne. Zdecydowanie przed zakupem zestawu noży kuchennych należy poznać ich typy oraz ocenić, czy pasują one do naszych indywidualnych preferencji. Najbardziej uniwersalnym zestawieniem jest komplet ostrzy w bloku (np. z drewna bambusowego) składający się z:
 
  • 2 noży uniwersalnych (krótszego do wędlin, serów i dłuższego do dużych kawałków mięsa, warzyw, owoców itd.)
  • noża z piłką (świetny przy krojeniu pieczywa oraz delikatnych warzyw jak np. pomidory)
  • mały nożyk do warzyw i owoców (można nim obierać i precyzyjnie wykrawać między innym gniazdo nasienne z jabłka)
  • nóż szefa kuchni (niezastąpiony przy szatkowaniu)
  • nóż Santoku (najwygodniejszy do siekania składników)
     


Jakie noże kuchenne wybrać do kuchni?

O tym, jakie noże kuchenne kupić trzeba zadecydować po odpowiedzeniu sobie na kilka pytań. Po pierwsze, jak dużo gotujesz? Im więcej skomplikowanych dań w menu, tym bardziej prawdopodobne, że trzeba będzie postawić na różne rodzaje noży. Po drugie, wolisz mniej ostrzy o bardziej uniwersalnym charakterze, czy więcej wyspecjalizowanych? Wiesz, jest nawet specjalny nóż do sera, ale kupując taki uniwersalny o prostym ostrzu pokrytym powłoką non-stick również nie musisz martwić się przyklejaniem składników do noża. Po trzecie, jaki masz budżet? Od jakości wykonania ostrzy i rękojeści zależy komfort pracy, bezpieczeństwo krojenia oraz trwałość produktu. Nasza rada – zawsze wybieraj noże pewnie leżące dłoni i wykonane z dobrej jakości stali nierdzewnej, która wolno się tępi i jest łatwa w ostrzeniu.Uniwersalne rodzaje noży kuchennych

 Nóż uniwersalny do kuchni, to tylko jeden z typów, które możesz znaleźć w ofercie sklepu Tadar.pl. Cały zestaw zawiera zwykle dwa takie noże o różnej długości. Jednak mając je, zrobisz zdecydowanie najwięcej różnych zadań i zrealizujesz lwią część tego, co wymaga od noży przepis na obiad. Koniecznie upewnij się więc, czy oprócz atrakcyjnego designu, ten rodzaj noży ma również solidne i twarde ostrze oraz uchwyt zapobiegający ślizganiu się w dłoni (np. z tworzywa soft touch). Tyle wystarczy, by cieszyć się z zakupionych noży – nie zapomnij tylko o ich właściwym przechowywaniu, czyli w bloku na noże lub z pomocą listwy magnetycznej.