Jakie noże kuchenne wybrać? Oto 10 naszych podpowiedzi

Porady 12.04.2019


Noże kuchenne – skompletuj swój własny zestaw noży

Jakie noże kuchenne powinny znaleźć się w naszej kuchni? Jakie rodzaje noży są najczęściej wykorzystywane podczas gotowania? Nasz własny zestaw noży kuchennych powinien zawierać zarówno kilka noży kuchennych mniejszych, jak i większych rozmiarów oraz noże specjalne, wykorzystywane do jednej, określonej czynności – jak nóż do chleba czy nóż do sera. Szukając noży kuchennych online, warto zwrócić uwagę na mniej typowe modele, o których jednak wiemy, że znajdą zastosowanie w naszej kuchni. Na przykład, jeśli jesteśmy ogromnymi fanami grzybobrania, koniecznie zaopatrzymy się w nóż do grzybów, czyli niewielki nożyk kuchenny.

Komplet noży kuchennych powinien zawierać więc zarówno kilka dużych noży (nóż szefa kuchni, nóż do mięsa, nóż do chleba, tasak kuchenny, nóż do filetowania) jak i mniejszych (nożyk do warzyw, nożyk do owoców, nóż do sera, nóż do smarowania chleba).  Taki zestaw noży szefa kuchni będzie nam służył wiele lat i sprawdzi się w każdej sytuacji. Dodatkowo warto wyposażyć się w mniej standardowe narzędzia, jak siekacz do mięsa i warzyw. Warto także wziąć pod uwagę materiał noży – do wyboru mamy noże ceramiczne czy noże ze stali nierdzewnej.


Nóż szefa kuchni

Absolutna podstawa każdego zestawu noży kuchennych. Nóż szefa kuchni to duży nóż o długości ok. 20-25 cm. Krawędź ostrza noża kuchennego tego typu zwęża się ku wierzchołkowi. Jest to nóż uniwersalny, idealnie nadaje się do siekania, krojenia czy rozgniatania. Można z powodzeniem kroić nim zarówno warzywa, jak i mięso. Jeśli nie stać nas na zakup od razu całego zestawu noży kuchennych, warto zaopatrzyć się chociaż w dobrej jakości nóż szefa kuchni.


Nóż do mięsa

Nóż do mięsa jest dość podobny do noża szefa kuchni – to dość długi i ciężki nóż, ale jego ostrze jest zazwyczaj węższe. Ten masywny nóż kuchenny poradzi sobie z porcjowaniem każdego rodzaju mięsa. Noże do mięsa to obowiązkowe wyposażenie kuchni każdego fana steków czy kotletów.


Nóż do chleba

Nóż do pieczywa charakteryzuje się długim ostrzem o podobnej szerokości na całej długości ostrza. Wykończony jest ząbkami przypominającymi piłę. Dzięki temu nóż kuchenny do chleba poradzi sobie z twardą skórką, ale jednocześnie nie uszkodzi wnętrza chleba. Nóż do chleba to wybawienie dla wszystkich, którzy mają dosyć nierównych kromek, zgniecionych bochenków i poszarpanego miąższu pieczywa.


Nóż do trybowania

Wśród rodzajów noży kuchennych znajdziemy także nóż do trybowania, czyli do oczyszczania mięsa – oddzielania go od kości, skóry, tłuszczu, włókien lub w przypadku ryb – ości. Ma dość długie ostrze (kilkanaście centymetrów) o spiczastym końcu. Jest raczej giętki i elastyczny, aby móc dokładnie objąć kość. Absolutny must have w zestawie noży szefa kuchni.
 

Nóż do wędlin

Kolejny nóż kuchenny w naszym zestawie to nóż do wędlin. Długie i wąskie ostrze zapewnia równomiernie pokrojone plasterki. Nie jest to nóż pierwszej potrzeby, ale jeśli pragniemy skompletować cały zestaw noży kuchennych, to powinien znaleźć się on w naszej kolekcji.


Tasak kuchenny

Ostatni duży nóż na liście to tasak kuchenny. Tasak kuchenny to idealny nóż do mięsa – szerokie, masywne ostrze jednym cięciem pozwala porcjować mięso nawet z kością. Tasak kuchenny to obowiązkowy element wyposażenia kuchni dla wszystkich, którzy często przyrządzają mięso.


Nożyk do warzyw i owoców

Przechodzimy do kategorii lekkiej, czyli mniejszych noży kuchennych. Jaki powinien być idealny nożyk do warzyw i owoców? To właściwie miniaturka noża szefa kuchni. Zwężające się ostrze pozwala na łatwe wycinanie gniazd nasiennych, a poręczny rozmiar jest praktyczny zarówno podczas krojenia, jak i obierania. Idealny nożyk do obierania warzyw.


Nóż do sera

Nóż do sera to nóż kuchenny średniej wielkości. Ostrze noża zwęża się ku wierzchołkowi, ale jego zakończenie jest dość niestandardowe, bo rozwidlone. Często wnętrze głowni noża do sera jest puste, co zapobiega przyklejaniu się sera do ostrza noża. Nóż do sera to propozycja dla wszystkich miłośników nabiału.


Nóż do smarowania chleba

Nasz zestaw noży kuchennych nie może obejść się bez noża do masła. Jest to niewielkiej wielkości nóż kuchenny o dość szerokim i zaokrąglonym na końcu ostrzu. Ten niestandardowy kształt noża kuchennego pozwala na niezwykle łatwe rozprowadzanie nie tylko masła, ale i dżemu, kremowego serka czy pasztetu.


Nie tylko noże – siekacz do mięsa

Może to i nie do końca nóż, ale jakże przydatny w każdej kuchni. Siekacz do mięsa, siekacz do warzyw, siekacz do cebuli – znamy go pod wieloma nazwami, ale jedno jest wspólne. To poręczny kształt i niezwykła praktyczność. Siekacz pozwala na posiekanie każdego elementu dania w kilkanaście sekund. Idealny także do ziół!