Jesienne witaminy, czyli co zrobić z gruszek, jabłek i śliwek?

Porady 16.09.2019


Co zrobić z gruszek? – kilka apetycznych pomysłów

Zacznijmy od czegoś mniej oczywistego. Niech jednak nie będzie to klasyczny kompot z gruszek. Postawmy na coś inspirującego, aby twój talerz wyglądał apetycznie i kolorowo. Czy wiesz, że gruszka polecana jest przez wielu dietetyków jako owoc przyjazny diecie cukrzyków? Z nami dowiesz się wielu ciekawostek i komfortowo stworzysz rozmaite desery, śniadania, obiady i lunche.

 

1. Pudding ryżowy z karmelizowaną gruszką

Wyciągnij z szafki średni garnek. Wysyp do niego 100 g ryżu (np. jaśminowego), wlej 2,5 szklanki mleka, dodaj pół łyżki masła, dwie łyżki rodzynek i szczyptę soli. Mieszaj składniki, aż się zagotują. Teraz poświęć ok.15-18 minut na utrzymanie wysokiej temperatury gotującej się zawartości. Po tym czasie wyłącz palnik, dodaj opakowanie cukru wanilinowego, wymieszaj całość i zostaw do wystygnięcia. W tym czasie obierz 2 gruszki i wykrój z nich gniazda z nasionami. Owoce pokrój w kostkę, skrop sokiem z cytryny i wymieszaj w osobnej misce. Teraz najtrudniejsze. Weź rondel i rozpuść w nim trzy łyżki cukru, do momentu aż się lekko zarumieni. W tym momencie musisz dodać kawałki gruszek z sokiem cytrynowym (prawdopodobnie będzie trochę pryskać). Dokładnie wymieszaj karmel z owocami i gotuj jeszcze przez 2-3 minut. W tym czasie składniki połączą się. Proporcje wystarczą na 2-3 porcji. Do wybranych miseczek nałóż więc pudding ryżowy i polej karmelizowanymi gruszkami.


2. Jako dodatek do domowych naleśników

W takim wypadku najlepsze będą gruszki karmelizowane. Obrane i pokrojone w dużą kostkę owoce (bez gniazd nasiennych) odłóż na chwilę na bok – potrzebujesz dwóch gruszek. Przygotuj ulubioną patelnię z powłoką zapobiegającą przywieraniu (np. granitową lub ceramiczną). Wsyp na nią 4 łyżki cukru trzcinowego i postaw na ogniu. Gdy tylko cukier zrobi się apetycznie brązowy wsyp kawałki gruszek, aby ich sok mógł połączyć się z karmelem. Ustaw pod patelnią średni ogień i smaż mniej więcej 10-15 minut. W połowie tego czasu dodaj sok z połówki cytryny. Twoje gruszki będą gotowe, gdy staną się miękkie, ale jednocześnie zachowają jeszcze swoją jędrność. Możesz dodać je teraz do naleśników. Przystrój wszystko rozetką z bitej śmietany i obsyp cukrem pudrem.
 

3. A na śniadanie grzanki z gruszką i pastą z awokado!

A teraz coś bez smażenia, gotowania, patelni, garnków i kilku akcesoriów kuchennych. Zacznij dzień ze smakiem. Wystarczy ci nóż i… widelec. Pokrój chleb i opiecz kromki w tosterze. Ciepłe pieczywo skrop delikatnie oliwą z oliwek. Miąższ z awokado rozgnieć widelcem, a następnie dodaj do niego trochę pieprzu i soli. Tak przygotowaną pastą posmaruj kromkę, obsyp posiekanymi orzeszkami pinii, dodaj listek rukoli i cienki plasterek świeżej gruszki. Idealny dodatek do porannej kawy gotowy. Smacznego!


Co zrobić z jabłek? – swojsko, smakowicie i z pomysłem

Jabłka idealnie wyciszają głód i są smacznym źródłem witamin. Możesz jeść je na surowo lub zrobić z nich mus, który po dodaniu cynamonu wyśmienicie dopełnia delikatność białego ryżu. Ty jednak o tym wiesz. Nie jesteś tu po to, aby znaleźć najbardziej oczywiste pomysły. Szukasz inspiracji i tym samym jesteś łasy na codzienne sukcesy kulinarne. Każdy lubi proste przepisy. Zwłaszcza współczesny konsument potrafi je docenić. Oto więc jak pogodzić zdrową dietę, bogactwo smaku i niewiele czasu na gotowanie w jesienne wieczory.

 

1. Pieczone jabłka z bezą

Włącz piekarnik i przygotuj domowy zestaw noży. Odetnij górną część jabłek i wydrąż łyżką gniazdo nasienne. Mniej więcej w połowie wysokości zrób płytkie nacięcie dookoła wszystkich 4 owoców (to takie zabezpieczenie przed zniekształceniem jabłek podczas pieczenia). Dobrze sprawdzą się w tym zadaniu małe noże. Teraz weź 6 łyżek rodzynek i zmieszaj je z trzema łyżkami miodu oraz łyżeczką przyprawy do pierników. Uzyskaną w ten sposób mieszankę umieść w wydrążonych owocach. Ułóż jabłka na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i umieść w piekarniku rozgrzanym do 200°C. Czas pieczenia: 25-45 minut (im większe jabłka, tym dłużej będą się piekły). Gdy jabłka będą w piekarniku, ubij pianę z białka jajka. Kiedy będzie już gęsta i sprężysta, dodawaj do niej stopniowo 4 łyżki cukru, ciągle mieszając. Następnie przełóż pianę do szprycy cukierniczej. W momencie, gdy owoce skończą się piec, wyciągnij je z piekarnika, zrób na każdym z nich rozetkę ze słodkich białek i wstaw jeszcze na 3 minuty do piekarnika nagrzanego teraz już do 240°C. Pomysł najlepiej smakuje na gorąco i z filiżanką ulubionej herbaty.

 

2. Pora na podwieczorek – jabłka w cieście naleśnikowym

Najpierw ciasto. Zanim je zrobisz, upewnij się, że twoja patelnia do naleśników jest już umyta i gotowa pomóc w dzisiejszym smażeniu. Potrzebujesz też poręcznej miski, w której muszą się znaleźć teraz: 0,5 szklanki mąki, 0,5 szklanki mleka, jajko, szczypta soli i połowa opakowania cukru wanilinowego. Żeby połączyć składniki, najlepiej użyć rózgi kuchennej – idealna do ubijania jaj, mieszania i napowietrzania ciasta naleśnikowego, a więc kolejny codzienny sukces na twoim koncie. Teraz słodkie jabłka. Oczywiście musisz je obrać i odkroić górę oraz dół. Przyszła też pora na precyzyjne wykrojenie gniazd nasiennych bez przekrawania owoców na połowy. Gdy już się z tym uporasz, podziel jabłko na plasterki o grubości 7-10 mm (z dziurką w środku) i obsyp je delikatnie cynamonem oraz resztą cukru wanilinowego. Już prawie finał, bo… plasterki maczasz w cieście naleśnikowym i kładziesz na rozgrzaną patelnię z masłem klarowanym. Wystarczą 2-3 minut z każdej strony. Przełóż swój podwieczorek na duży talerz i oprósz go cukrem pudrem. Smacznego i dobrego wypoczynku!
 

Co zrobić ze śliwek, czyli wiele jesiennych możliwości!

Internet ma dla ciebie ogrom propozycji. Każda wydaje się smaczna i kusi, by spróbować swoich sił. Wiele receptur dotyczy dań ze śliwkami, a tak się składa, że to jeden z twoich ulubionych owoców, prawda? Nie czekaj więc, aż sezonowa oferta na śliwki minie. Łap smak, póki jego intensywność i świeżość są najlepsze. My chcemy cię do tego zainspirować, więc zastanów się, czy w twój gust nie trafiają czasem:
- knedle lub racuchy ze śliwkami (nie obejdzie się bez dobrej patelni i garnka),
- czekoladowe muffinki ze śliwkami (masz już kolorowe papilotki do babeczek wykonane z silikonu?),
- gulasz jagnięcy z batatami i śliwkami (garnek, patelnia… najważniejsze, że możesz podać go na swojej ceramicznej zastawie obiadowej),
- rolada z indyka z suszonymi śliwkami (zrób ją w domowym naczyniu żaroodpornym),
- tarta z kiszona kapustą, suszonymi grzybami i śliwkami (brzmi przepysznie, tylko gdzie ta forma do tarty z wyjmowanym dnem?),
- tort z musem śliwkowym (bez tortownicy w twoim domu nie ma dobrego deseru, prawda?).