Kuchnia rustykalna — jak ją urządzić?

Porady 7.02.2020

Wnętrza rustykalne budzą skojarzenia z kuchniami naszych babć. To pomieszczenia ciepłe i przytulne, w których poczuć można domową atmosferę. W kuchniach rustykalnych nie brak naturalnych materiałów, takich jak drewno, wiklina czy bawełna. Dominują tu spokojne, stonowane barwy, jak odcienie brązu, beżu oraz bieli. Jak urządzić kuchnię w stylu wiejskim?


Czym charakteryzują się wnętrza rustykalne?

Jak już zostało wspomniane, wystrój rustykalny bazuje na kolorach ziemi: brązach oraz beżach. W kuchniach urządzonych w tym stylu nierzadko spotkać można się również z rozmytymi błękitami i bielami oraz bielą przełamaną subtelnym oranżem czy żółcią. Jeżeli chodzi o powierzchnię ścian, często są one przecierane lub pokrywane tynkiem nakładanym półkolistymi ruchami. W ten sposób uzyskać można efektowne, chropowate powierzchnie do złudzenia przypominające te z kuchni z dawnych lat. W rustykalnych wnętrzach nierzadko spotyka się również pojedyncze ściany wyłożone drewnem, kamieniem czy cegłą. Jeżeli chodzi o podłogę, najczęściej pokrywana jest ona płytkami imitującymi kamienną posadzkę.
 


Stylowe meble kuchenne rustykalne

Czym charakteryzują się meble kuchenne w stylu wiejskim? Najczęściej wykonane są one z drewna i mają prostą, klasyczną formę. Autentycznego charakteru nadają im wyeksponowane słoje i sęki. Aby optycznie rozjaśnić i powiększyć kuchnię, meble pomalować można przy pomocy białej, kryjącej farby. Meble stanowiące element rustykalnego wnętrza posiadać mogą subtelne zdobienia i rzeźbione fronty. Klasyczne drzwiczki szafek z powodzeniem zastąpić można tu koronkowymi tkaninami, a uchwyty — ich stylizowanymi, mosiężnymi odpowiednikami. W kuchniach w stylu rustykalnym często spotkać można się z kamiennymi blatami. Materiał ten nie tylko cieszy oko, lecz jest również niezwykle odporny na uszkodzenia. W każdym rustykalnym wnętrzu znaleźć powinien się kredens, który umożliwi wyeksponowanie ulubionej zastawy czy zdobyczy z targu staroci. Centralnym punktem każdej kuchni w wiejskim stylu jest duży, drewniany stół, wokół którego ustawić można proste krzesła ozdobione kraciastymi poduszkami lub stylowe, skórzane taborety.
 


Rustykalne dodatki do kuchni od Tadar.pl

Szukacie gustownych rustykalnych dodatków do kuchni? Bogaty ich wybór znajdziecie w naszym sklepie internetowym Tadar.pl. Dodatkiem rustykalnym, którego nie może zabraknąć w żadnym tego typu wnętrzu są rozmaite drewniane akcesoria, które wyeksponować można na półce lub relingu. Przykładem jest łopatka kuchenna ażurowa drewniana Bochenek, która doskonale sprawdzać będzie się podczas zdejmowania mięsa czy warzyw z patelni. Znajdujące się w niej otwory skutecznie odprowadzają tłuszcz z przyrządzanych potraw. Równie gustownym rustykalnym dodatkiem jest drewniany kuferek, w którym przechowywać można różnego rodzaju drobiazgi. Oryginalnego charakteru nadają mu metalowe, lekko postarzane elementy wykończenia. Aby urozmaicić wystrój kuchni rustykalnej, na ścianie zawiesić można drewnianą skrzynkę na kapsle i korki od wina. Wykonana została ona ze stylizowanego drewna w ciepłym odcieniu. Z przodu skrzynki znajduje się szkło pokryte dekoracyjnymi grafikami i napisami. Znakomitym urozmaiceniem wystroju kuchni w stylu rustykalnym będzie koszyk Tadar Rattan, który wykorzystać można na przykład do przechowywania owoców czy materiałów tekstylnych. Posiada on praktyczny uchwyt ułatwiający jego przenoszenie z miejsca na miejsce. Żadna rustykalna kuchnia nie może obyć się również bez kamionkowego garnka do kiszenia kapusty czy ogórków. Unikatowy kształt naczynia czyni z niego efektowną dekorację kuchennej półki czy kredensu.
 
Z naszego bloga dowiecie się również jak urządzić kuchnię w stylu industrialnym oraz jakich dodatków nie może zabraknąć w żadnej kuchni, w której króluje styl angielski.
 
Powyższe wskazówki na temat kuchni rustykalnych to gwarancja codziennych sukcesów w tworzeniu stylowego wnętrza utrzymanego w klimacie wiejskim.