Oznaczenia pojemników na żywność – to musisz wiedzieć!

Porady 23.06.2020


Pojemniki na żywność – plastikowe, szklane, metalowe

Zanim przyjrzymy się poszczególnym oznaczeniom, zastanówmy się chwile, dlaczego odpowiednie pojemniki na żywność są tak ważne. Przechowywanie jedzenia to nie tylko kwestia wygody. To również forma zadbania o higienę składników, a tym samym o własne zdrowie. Nieodpowiedni pojemnik na żywność może sprawić, że do twojego menu przedostaną się szkodliwe substancje. Zły wybór pudełka na wędlinę czy sery może niedostatecznie zadbać o odpowiednio długie utrzymanie ich świeżości oraz ochronę przed pleśnieniem. Nie ważne, czy wybierzesz plastikowe, ceramiczne, metalowe, czy szklane pojemniki do przechowywania jedzenia. Zawsze zwracaj uwagę na symbole, którymi opatrzona jest ta grupa produktów do kuchni.


Najważniejsze symbole na pojemnikach na żywność

Są trzy podstawowe symbole, które warto znać, wybierając zestaw pojemników na żywność. Dzięki tym oznaczeniom wiesz, że produkt jest bezpieczny i w pełni funkcjonalny. Takich pudełek na jedzenie przecież szukasz, prawda? Sprawdź więc, czy na opakowaniu lub samym pojemniku znajduje się symbol:
  • Noża i widelca – to absolutna podstawa, gdyż dzięki niemu masz pewność, że produkt jest przeznaczony do bezpiecznego kontaktu z żywnością bez zmiany jej smaku oraz aromatu
  • Talerzy oblewanych z góry wodą – oznaczenie, które mówi ci o wygodzie pielęgnacji produktu, gdyż wskazuje na możliwość mycia pojemnika na żywność w zmywarce (jego brak to natomiast informacja, że czeka cię każdorazowe mycie ręczne)
  • Uproszczonego kształtu kuchenki mikrofalowej – współcześnie każdy lubi szybkie i łatwe gotowanie lub podgrzewanie posiłków, a to oznaczenie może to zagwarantować (zwróć również uwagą czy występuje przy nim wartość maksymalnej mocy mikrofalówki, aby uniknąć przypadkowego uszkodzenia pojemników na żywność
     


Inne oznaczenia a pojemniki na żywność

To jednak nie wszystko. Zestaw symboli umieszczanych na plastikowych, szklanych, ceramicznych i metalowych pojemnikach do przechowywania jedzenia jest bogatszy. Są to jednak oznaczenie rzadziej spotykane, choć nie mniej ważne dla twojej wygody, zdrowia i bezpieczeństwa. Wśród takich piktogramów warto wymienić:
  • Napis BPA FREE (symbol ten mówi ci, że do produkcji pudełka nie użyto tzw. bisfenolu A, który jest substancją szkodliwą, zwłaszcza dla małych dzieci)
  • Uproszczony rysunek piekarnika (co prawda plastikowe pojemniki na żywność nie włożysz do piekarnika, ale już foliowe rękawy lub wersje ze szkła żaroodpornego do pieczenia ryby w papilotach jak najbardziej – czyli kolejna możliwość wykorzystania pudełek do przechowywania żywności)
  • Cztery płomyki obok siebie ( zwykle pod tym oznaczeniem podana jest również temperatura w Celsjuszach i Farenheitach – to po prostu wartość ciepła, jaką jest w stanie bezpiecznie znieść wybrany przez ciebie pojemnik na żywność)
  • Symbol śnieżynki (po prostu możesz w takim opakowaniu mrozić)