Segregacja śmieci w małym mieszkaniu — 5 pomysłów na segregację odpadów

Porady 19.08.2019


Kosze na śmieci — ich kolory i znaczenie

Co oznaczają poszczególne kolory koszy na śmieci segregowanych i jakiego rodzaju odpadki można w nich umieszczać? Oto praktyczna ściągawka.

Kosze na śmieci 240 l przeznaczone są na odpadki szklane. Do kategorii tej zalicza się słoiki, butelki po napojach (również alkoholowych) oraz buteleczki po kosmetykach. W tego typu koszu na śmieci nie wolno umieszczać luster, szyb, żarówek, fiolek po lekarstwach czy szklanych opakowań po środkach chemicznych. W niektórych wspólnotach mieszkaniowych spotkać można się z podziałem na szkło kolorowe oraz przezroczyste. Na pierwsze z nich przeznaczony jest zielony kontener, na drugie — biały.

Niebieski kosz na śmieci służy do segregacji odpadów papierowych. Są to wszelkiego rodzaju artykuły papiernicze takie, jak zeszyty czy notesy, opakowania z papieru niepokryte folią, kartony, gazety, książki oraz ulotki. W takim koszu na śmieci nie należy umieszczać papierowych ręczników czy kartonowych opakowań po nabiale.

Do żółtych koszy na śmieci wrzucać można metale oraz tworzywa sztuczne. Są to na przykład plastikowe butelki, puszki, zakrętki, wieczka, kartonowe opakowania po nabiale czy plastikowe torebki na zakupy. W tego typu kontenerach nie można umieszczać plastikowych zabawek, części samochodowych oraz sprzętu AGD i RTV.

Brązowy kosz na śmieci przeznaczony jest na odpady biodegradowalne takie, jak zepsute owoce i warzywa, resztki żywności, skoszona trawa czy kora. Nie wolno umieszczać w nim płyt drewnopodobnych, kamieni, ziemi oraz popiołu z węgla kamiennego.

Do szarego pojemnika na odpady zmieszane wrzucać można wszystkie te produkty, które nie mogą trafić do pozostałych koszy na śmieci. Wyjątek stanowią tzw. odpady niebezpieczne, czyli baterie, akumulatory, przeterminowane leki, odpady budowlane czy części samochodowe. Jak bezpiecznie się ich pozbyć? W tym celu należy udać się do najbliższego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (znajdują się one w każdej gminie). Mniejsze produkty takie, jak baterie umieścić można natomiast w specjalnych pojemnikach, które bardzo często umieszczane są w sklepach spożywczych.

Kosze na śmieci segregowane i inne praktyczne rozwiązania

Planując sprzątanie domu pod kątem segregacji śmieci, zaopatrzyć można się między innymi w kolorowe pojemniki przeznaczone na poszczególne rodzaje odpadów. Ich pojemność dopasować należy zarówno do dostępnej przestrzeni, jak i ilości generowanych każdego dnia odpadów. Inne kosze na śmieci sprawdzą się bowiem u singla, inne — u kilkuosobowej rodziny.

Doskonałym rozwiązaniem do małego mieszkania będzie gotowy system pojemników, który montuje się w szafce. Produkty tego typu różnić mogą się od siebie zarówno konfiguracją, jak i rozmiarem. Takie kosze na śmieci zajmują niewiele miejsca i w znaczący sposób ułatwiają sortowanie śmieci.

Posiadacze niewielkich mieszkań rozważyć powinni również zakup pojemników wieszanych na drzwiczkach. W przeciwieństwie do klasycznych koszy nie wstawia się je pod zlew. Zamiast tego, są one umieszczane po wewnętrznej stronie drzwi.

Kolejne praktyczne rozwiązanie to system nakładanych na siebie koszy na śmieci. Nie mniej funkcjonalny jest stelaż, na którym umieszcza się worek na śmieci. Jako że wyposażony jest on w pokrywy w różnych kolorach, sortowanie odpadów staje się o wiele prostsze.

Chcąc rozpocząć sortowanie śmieci, wystarczy zaopatrzyć się w akcesoria takie, jak specjalne kosze do śmieci. To rozwiązanie niedrogie, lecz niezwykle funkcjonalne.