Segregacja śmieci w małym mieszkaniu — 5 pomysłów na segregację odpadów

Kosze na śmieci — ich kolory i znaczenie
Co oznaczają poszczególne kolory koszy na śmieci segregowanych i jakiego rodzaju odpadki można w nich umieszczać? Oto praktyczna ściągawka.
Kosze na śmieci 240 l przeznaczone są na odpadki szklane. Do kategorii tej zalicza się słoiki, butelki po napojach (również alkoholowych) oraz buteleczki po kosmetykach. W tego typu koszu na śmieci nie wolno umieszczać luster, szyb, żarówek, fiolek po lekarstwach czy szklanych opakowań po środkach chemicznych. W niektórych wspólnotach mieszkaniowych spotkać można się z podziałem na szkło kolorowe oraz przezroczyste. Na pierwsze z nich przeznaczony jest zielony kontener, na drugie — biały.
Niebieski kosz na śmieci służy do segregacji odpadów papierowych. Są to wszelkiego rodzaju artykuły papiernicze takie, jak zeszyty czy notesy, opakowania z papieru niepokryte folią, kartony, gazety, książki oraz ulotki. W takim koszu na śmieci nie należy umieszczać papierowych ręczników czy kartonowych opakowań po nabiale.
Do żółtych koszy na śmieci wrzucać można metale oraz tworzywa sztuczne. Są to na przykład plastikowe butelki, puszki, zakrętki, wieczka, kartonowe opakowania po nabiale czy plastikowe torebki na zakupy. W tego typu kontenerach nie można umieszczać plastikowych zabawek, części samochodowych oraz sprzętu AGD i RTV.
Brązowy kosz na śmieci przeznaczony jest na odpady biodegradowalne takie, jak zepsute owoce i warzywa, resztki żywności, skoszona trawa czy kora. Nie wolno umieszczać w nim płyt drewnopodobnych, kamieni, ziemi oraz popiołu z węgla kamiennego.
Do szarego pojemnika na odpady zmieszane wrzucać można wszystkie te produkty, które nie mogą trafić do pozostałych koszy na śmieci. Wyjątek stanowią tzw. odpady niebezpieczne, czyli baterie, akumulatory, przeterminowane leki, odpady budowlane czy części samochodowe. Jak bezpiecznie się ich pozbyć? W tym celu należy udać się do najbliższego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (znajdują się one w każdej gminie). Mniejsze produkty takie, jak baterie umieścić można natomiast w specjalnych pojemnikach, które bardzo często umieszczane są w sklepach spożywczych.
Kosze na śmieci segregowane i inne praktyczne rozwiązania
Planując sprzątanie domu pod kątem segregacji śmieci, zaopatrzyć można się między innymi w kolorowe pojemniki przeznaczone na poszczególne rodzaje odpadów. Ich pojemność dopasować należy zarówno do dostępnej przestrzeni, jak i ilości generowanych każdego dnia odpadów. Inne kosze na śmieci sprawdzą się bowiem u singla, inne — u kilkuosobowej rodziny.
Doskonałym rozwiązaniem do małego mieszkania będzie gotowy system pojemników, który montuje się w szafce. Produkty tego typu różnić mogą się od siebie zarówno konfiguracją, jak i rozmiarem. Takie kosze na śmieci zajmują niewiele miejsca i w znaczący sposób ułatwiają sortowanie śmieci.
Posiadacze niewielkich mieszkań rozważyć powinni również zakup pojemników wieszanych na drzwiczkach. W przeciwieństwie do klasycznych koszy nie wstawia się je pod zlew. Zamiast tego, są one umieszczane po wewnętrznej stronie drzwi.
Kolejne praktyczne rozwiązanie to system nakładanych na siebie koszy na śmieci. Nie mniej funkcjonalny jest stelaż, na którym umieszcza się worek na śmieci. Jako że wyposażony jest on w pokrywy w różnych kolorach, sortowanie odpadów staje się o wiele prostsze.
Chcąc rozpocząć sortowanie śmieci, wystarczy zaopatrzyć się w akcesoria takie, jak specjalne kosze do śmieci. To rozwiązanie niedrogie, lecz niezwykle funkcjonalne.
Warto przeczytać

Jajka faszerowane pieczarkami - wielkanocny hit!
Jajka faszerowane pieczarkami to niezwykle aromatyczna propozycja, która świetnie sprawdzi się jako element menu wielkanocnego, ale również jako przekąska na różne okazje. Delikatne pieczarki podsmażone z cebulką i doprawione do perfekcji tworzą pyszne nadzienie, które idealnie komponuje się z kremowym żółtkiem. Sprawdź nasz sposób!
czytaj więcej
Jajka faszerowane - pomysły na jajka nie tylko na Wielkanoc
Jajka faszerowane to przekąska, która doskonale sprawdza się nie tylko na wielkanocnym stole, ale także na rodzinnych przyjęciach, spotkaniach ze znajomymi czy podczas codziennego śniadania. Ich największą zaletą jest ogromna różnorodność – można przygotować je na wiele sposobów, łącząc ulubione składniki i dopasowując smak do okazji. Poznaj nasze pomysły na faszerowane jajka!
czytaj więcej
Jak zrobić mazurek pomarańczowy?
Czy jest coś lepszego niż aromatyczny, cytrusowy wypiek na wielkanocnym stole? Mazurek pomarańczowy to rewelacyjna propozycja dla wszystkich fanów słodkości z nutą cytrusów. W naszym przepisie wykorzystujemy całe pomarańcze, które nadają ciastu wyjątkowego smaku i zapachu. Spróbuj zrobić ten pyszny mazurek wraz z nami!
czytaj więcej
Mazurek czekoladowy - poznaj przepis na mazurka w tradycyjnym wydaniu!
Mazurek czekoladowy to jedna z najbardziej klasycznych wersji tego wypieku. Kruchy i słodki mazurek z naszego przepisu zawróci w głowie wszystkim domownikom. Sprawdź, jak przygotować to wyjątkowe ciasto!
czytaj więcej
Mazurek pistacjowy - jak zrobić najmodniejszy mazurek z pistacjami?
Mazurek pistacjowy to połączenie tradycji z nutą nowoczesności — idealny wybór dla miłośników orzechowych smaków. Pistacje, które w ostatnich latach stały się niezwykle modne w cukiernictwie, doskonale podkręcają smak kruchego ciasta. Jeśli szukasz pomysłu na oryginalny świąteczny wypiek, koniecznie wypróbuj nasz przepis na mazurek pistacjowy!
czytaj więcej
Mazurek kajmakowy - pyszne ciasto na Wielkanoc
Mazurek kajmakowy to ciasto, które zachwyca swoją kruchą bazą i aksamitnym, słodkim nadzieniem oraz kojarzy się głównie z Wielkanocą. Choć jego przygotowanie może wydawać się skomplikowane, to w rzeczywistości nie jest aż tak trudne. Jak dokładnie robi się takiego mazurka? Tego dowiesz się z poniższego artykułu!
czytaj więcej
Babka cytrynowa - niezawodny przepis na Wielkanoc
Któż z nas nie kocha zapachu świeżo upieczonej babki cytrynowej rozchodzącego się po domu w wielkanocny poranek? To właśnie ten aromat sprawia, że święta nabierają wyjątkowego charakteru i przypominają nam o rodzinnych tradycjach. Jak zrobić cytrynową babkę na Wielkanoc (i nie tylko)?
czytaj więcej
Keks bezglutenowy. Pokazujemy, jak zrobić keks bez pszenicy
Marzysz o pysznym, wilgotnym cieście, ale musisz unikać glutenu? Nie ma sprawy! Dziś pokażemy Ci, jak przygotować przepyszny keks bezglutenowy, który swoim smakiem dorówna tradycyjnej wersji. Przepis przyda się na Wielkanoc oraz na co dzień. No to do dzieła!
czytaj więcej
Keks z jabłkami - jak go zrobić?
Każdy z nas czasem marzy o aromacie świeżo upieczonego ciasta, który wypełnia cały dom. Keks z jabłkami to właśnie jeden z tych wypieków, które potrafią stworzyć taką magiczną atmosferę. To połączenie klasycznego keksu z soczystymi owocami ma w sobie coś naprawdę wyjątkowego!
czytaj więcej