Segregacja śmieci w małym mieszkaniu — 5 pomysłów na segregację odpadów
Kosze na śmieci — ich kolory i znaczenie
Co oznaczają poszczególne kolory koszy na śmieci segregowanych i jakiego rodzaju odpadki można w nich umieszczać? Oto praktyczna ściągawka.
Kosze na śmieci 240 l przeznaczone są na odpadki szklane. Do kategorii tej zalicza się słoiki, butelki po napojach (również alkoholowych) oraz buteleczki po kosmetykach. W tego typu koszu na śmieci nie wolno umieszczać luster, szyb, żarówek, fiolek po lekarstwach czy szklanych opakowań po środkach chemicznych. W niektórych wspólnotach mieszkaniowych spotkać można się z podziałem na szkło kolorowe oraz przezroczyste. Na pierwsze z nich przeznaczony jest zielony kontener, na drugie — biały.
Niebieski kosz na śmieci służy do segregacji odpadów papierowych. Są to wszelkiego rodzaju artykuły papiernicze takie, jak zeszyty czy notesy, opakowania z papieru niepokryte folią, kartony, gazety, książki oraz ulotki. W takim koszu na śmieci nie należy umieszczać papierowych ręczników czy kartonowych opakowań po nabiale.
Do żółtych koszy na śmieci wrzucać można metale oraz tworzywa sztuczne. Są to na przykład plastikowe butelki, puszki, zakrętki, wieczka, kartonowe opakowania po nabiale czy plastikowe torebki na zakupy. W tego typu kontenerach nie można umieszczać plastikowych zabawek, części samochodowych oraz sprzętu AGD i RTV.
Brązowy kosz na śmieci przeznaczony jest na odpady biodegradowalne takie, jak zepsute owoce i warzywa, resztki żywności, skoszona trawa czy kora. Nie wolno umieszczać w nim płyt drewnopodobnych, kamieni, ziemi oraz popiołu z węgla kamiennego.
Do szarego pojemnika na odpady zmieszane wrzucać można wszystkie te produkty, które nie mogą trafić do pozostałych koszy na śmieci. Wyjątek stanowią tzw. odpady niebezpieczne, czyli baterie, akumulatory, przeterminowane leki, odpady budowlane czy części samochodowe. Jak bezpiecznie się ich pozbyć? W tym celu należy udać się do najbliższego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (znajdują się one w każdej gminie). Mniejsze produkty takie, jak baterie umieścić można natomiast w specjalnych pojemnikach, które bardzo często umieszczane są w sklepach spożywczych.
Kosze na śmieci segregowane i inne praktyczne rozwiązania
Planując sprzątanie domu pod kątem segregacji śmieci, zaopatrzyć można się między innymi w kolorowe pojemniki przeznaczone na poszczególne rodzaje odpadów. Ich pojemność dopasować należy zarówno do dostępnej przestrzeni, jak i ilości generowanych każdego dnia odpadów. Inne kosze na śmieci sprawdzą się bowiem u singla, inne — u kilkuosobowej rodziny.
Doskonałym rozwiązaniem do małego mieszkania będzie gotowy system pojemników, który montuje się w szafce. Produkty tego typu różnić mogą się od siebie zarówno konfiguracją, jak i rozmiarem. Takie kosze na śmieci zajmują niewiele miejsca i w znaczący sposób ułatwiają sortowanie śmieci.
Posiadacze niewielkich mieszkań rozważyć powinni również zakup pojemników wieszanych na drzwiczkach. W przeciwieństwie do klasycznych koszy nie wstawia się je pod zlew. Zamiast tego, są one umieszczane po wewnętrznej stronie drzwi.
Kolejne praktyczne rozwiązanie to system nakładanych na siebie koszy na śmieci. Nie mniej funkcjonalny jest stelaż, na którym umieszcza się worek na śmieci. Jako że wyposażony jest on w pokrywy w różnych kolorach, sortowanie odpadów staje się o wiele prostsze.
Chcąc rozpocząć sortowanie śmieci, wystarczy zaopatrzyć się w akcesoria takie, jak specjalne kosze do śmieci. To rozwiązanie niedrogie, lecz niezwykle funkcjonalne.
Warto przeczytać
Krokiety z pieczarkami i serem
Czy jest coś lepszego niż chrupiące, złociste krokiety wypełnione aromatycznym farszem? Krokiety z pieczarkami i serem to recepta na idealny obiad! Odkryj, jak krok po kroku przyrządzić te pyszne zawijańce, które z pewnością zachwycą wszystkich gości i domowników!
czytaj więcejGołąbki pieczone w piekarniku
Gołąbki pieczone w piekarniku to danie, które łączy klasyczny smak z wyjątkowym aromatem pieczonej kapusty. Przygotowanie ich jest prostsze, niż myślisz — piekarnik wykona za ciebie połowę pracy. Sprawdź nasz przepis i przekonaj się, jak pyszne są gołąbki w wersji pieczonej!
czytaj więcejŚledzie w occie - podstawowy przepis
Szukasz przepisu na łatwe w przygotowaniu śledzie w occie? To dobrze trafiłeś! Dzięki kilku podstawowym składnikom możesz przygotować śledzie, które zachwycą smakiem całą rodzinę i gości. W poniższym przepisie podpowiadamy, jak zrobić śledzie w occie w sposób łatwy i przyjemny!
czytaj więcejSos holenderski - jak się go robi i do czego pasuje?
Sos holenderski to jeden z najsłynniejszych sosów kuchni francuskiej, choć jego nazwa może sugerować holenderskie korzenie. To aksamitne połączenie masła, żółtek i odrobiny soku z cytryny lub octu stało się podstawą wielu klasycznych potraw. Sprawdź, jak zrobić ten pyszny sos!
czytaj więcejMinestrone - przepis na tę włoską zupę
Minestrone to klasyczna włoska zupa, która powstała w słonecznej Italii. Jej nazwa pochodzi od włoskiego słowa „minestra”, oznaczającego po prostu zupę, co doskonale oddaje jej prosty charakter. Tradycyjnie przygotowywana z sezonowych warzyw z dodatkiem makaronu, ryżu lub fasoli. Sięgając po nasz przepis na minestrone, przeniesiesz się do serca tego kraju. Sprowadź włoskie słońce do swojego domu już dziś!
czytaj więcejKlopsiki gotowane w sosie koperkowym
Klopsiki gotowane w sosie koperkowym to jedno z tych dań, które wielu z nas pamięta z dzieciństwa. Delikatne mięso w aromatycznym, kremowym sosie koperkowym przywołuje różne wspomnienia z okresu młodości. W tym artykule zdradzimy Ci, jak przyrządzić to danie pełne nostalgii. Sprawdź nasz przepis!
czytaj więcejTarta ze szpinakiem - przepis
Tarta ze szpinakiem to znakomity pomysł na elegancką przekąskę lub lunch. Kruche ciasto i pyszne nadzienie — to musi smakować pysznie! Skorzystaj z naszego przepisu, by odkryć, jak w kilku krokach wyczarować tartę ze szpinakiem, która porwie Cię swoim smakiem!
czytaj więcejPrzetwory z dyni - co warto zrobić z dyni na zimę?
Przetwory z dyni to doskonały sposób na zatrzymanie smaku tych darów jesieni i rozkoszowania się ich smakiem zimą. To wszechstronne warzywo świetnie sprawdza się jako baza do dżemów, musów, marynat czy pikli, które można wykorzystać w wielu przepisach. W tym artykule znajdziesz inspirujące pomysły, dzięki którym dynia stanie się Twoim ulubionym składnikiem na zimowe zapasy.
czytaj więcejNakrywanie do stołu - jak to zrobić prawidłowo?
Elegancko nakryty stół to nie tylko kwestia estetyki, ale także wyraz szacunku dla gości. Umiejętność prawidłowego rozłożenia sztućców, talerzy i serwetek sprawia, że każda kolacja nabiera wyjątkowego charakteru. Choć zasady savoir-vivre’u mogą wydawać się skomplikowane, wystarczy poznać kilka podstawowych zasad, by stworzyć harmonijną i funkcjonalną aranżację. Poznaj wszystkie najważniejsze zasady nakrywania do stołu i zaskocz swoich gości!
czytaj więcej