Widelczyki do ciasta – doskonały pomysł na prezent!


Osobno czy w zestawie sztućców? Widelczyki do ciasta

Zwykle w komplecie sztućców nie ma widelczyków do ciasta. Ten element nakrycia dołączany jest bardzo często do dużych zestawów pakowanych w walizkę. Wówczas otrzymujesz widelczyki do ciasta dla 12 osób. Taki wybór dobrze nadaje się np. jako prezent z okazji ślubu lub na parapetówkę. Duży zestaw sztućców – w tym widelczyki do ciasta – ma również tę zaletę, że łatwiej uzupełnisz z nim domową zmywarkę. Jeśli jednak ma to być drobny upominek, poszukaj samych widelczyków. Często możesz kupić je w kompletach dla 6 osób lub pojedynczo i w dowolnej ilości. To naprawdę elegancki prezent do kuchni  – zwłaszcza srebrne widelczyki do ciasta z subtelnie tłoczonym wzorem pasującym do reszty zestawu domowych sztućców.


Jak ułożyć widelczyki do ciasta?

Ułożenie sztućców na stole jest ściśle określone przez zasady Savoir Vivre. Widelczyki do ciasta są jednymi z najmniejszych elementów, jakie obejmują te reguły, więc nie ma dla niego miejsca wśród podstawowych sztućców, które umieszcza się po prawej lub lewej stronie talerza. Gdzie zatem powinny leżeć widelczyki do ciasta? Na to pytanie można odpowiedzieć na dwa sposoby. Wiele zależy bowiem od wielkości i miejsca na stole. Przy dużej powierzchni blatu deserowe widelczyki powinny znaleźć się nad talerzem. Zwykle przy takim nakryciu towarzyszy im łyżeczka do herbaty. Co wtedy? Widelczyk powinien być wyżej niż łyżeczka, a jego rączka musi być skierowana w lewą stronę (łyżeczki w prawą). Co jednak, gdy stół jest mały, a zastawa i potrawy nie pozwalają na ułożenie sztućców poziomo nad talerzem? Wówczas widelczyki do ciasta powinny pojawić się dopiero wraz z deserem i po zabraniu talerzy obiadowych oraz innych sztućców.


Widelczyki do ciasta, czy może… łyżeczki?

W wielu domach ciasta, desery lodowe, torty i inne słodkości je się przy pomocy łyżeczek do herbaty. Czy jednak jest to dobra praktyka? Widelczyki do ciasta zostały stworzone z myślą o wygodnym krojeniu i nabieraniu wypieków. Jeśli jednak okazja nie jest oficjalna, to łyżeczki są dobrym rozwiązaniem. Nie masz widelczyków? Nikt raczej nie obrazi się za jedzenie tortu łyżeczką. To przede wszystkim kwestia elegancji i chęci pokazania dobrych manier. Jeśli więc wiesz, że ktoś, komu chcesz kupić taki prezent, dba o tego typu detale i czerpie przyjemność z dokładnego przygotowania zastawy deserowej, komplet widelczyków do ciasta sprawdzi się idealnie. Upewnij się tylko, że będzie pasował do projektu zestawu sztućców dla 6 lub 12 osób.