Zdrowe i bezpieczne garnki – czyli wszystko o najzdrowszych garnkach do gotowania

Porady 11.09.2020


Czy garnki ze stali nierdzewnej są zdrowe?

Ten rodzaj garnków jest zdecydowanie najpopularniejszy. Ma na to wpływ ich wyjątkowa trwałość gwarantowana przez dobrej jakości stal nierdzewną. Dzięki zastosowaniu takiego materiału świetnie nadają się do długiego gotowania i są odporne na uszkodzenia termiczne. Choć garnki stalowe są cięższe od aluminiowych, ich mycie jest o wiele łatwiejsze – niemal wszystkie nadają się do pielęgnacji w domowej zmywarce. Większość z nich nie posiada wewnętrznej powłoki non-stick, jednak dzięki temu o wiele trudniej je zarysować. Czy są to jednak zdrowe garnki? W tym przypadku można wręcz powiedzieć, że bardzo zdrowe, jeśli wybierze się model do gotowania na parze. Warto się jednak upewnić, że kupujemy w takim wypadku garnki bezniklowe.


Garnki aluminiowe na gaz i indukcję

Nie można odmówić im poręczności. Aluminiowy korpus garnków znacznie zmniejsza ich ciężar, co ma szczególne znaczenie podczas ręcznego mycia oraz serwowania dań wprost na stół. To, czy garnek aluminiowy dedykowany jest na gaz, czy też ma dno indukcyjne, nie wpływa na poziom bezpieczeństwa gotowania w nim. Co natomiast decyduje o tym, czy dany model z aluminiowym korpusem można uznać za odpowiedni do przygotowania jedzenia dla całej rodziny? Tak jak w przypadku garnków stalowych, tutaj również warto upewnić się, że model jest całkowicie bezniklowy. Dodatkowo warto pamiętać, że nie bez powodu niektóre garnki aluminiowe zostały jakiś czas temu wycofane ze sprzedaży (np. te do mleka). Jeśli produkt nie ma wewnątrz odpowiedniej powłoki – ceramicznej, granitowej, non-stick – to nie będzie to dobry wybór. Bez tej innowacji garnek aluminiowy wcale nie jest zdrowy. Na szczęście kupując w naszym sklepie internetowym, nie musisz się o to martwić!


Najzdrowsze garnki, czyli te do gotowania na parze

Zdrowe garnki to te starannie wykonane z dobrej jakości materiałów. Bez substancji szkodliwych, przetestowane pod kątem ochrony produktów spożywczych oraz reakcji materiałów na wysoką temperaturę, czy też intensywność codziennego użytkowania. Takie są właśnie najlepsze garnki do gotowania na parze, jednak na tym ich zalety się nie kończą. O tym, że bezsprzecznie są to najzdrowsze garnki, świadczą również:
 
  • możliwość gotowania różnych produktów z zachowaniem w składnikach maksimum właściwości odżywczych i witamin
  • polecanie garnków parowych do gotowania posiłków dla osób starszych i dzieci
  • dogłębne gotowanie bez dodatku tłuszczu oraz wkładania produktów do wrzątku, który wypłukuje część wartościowych mikroelementów
  • zachowanie naturalnego smaku i aromatu jedzenia