Apetyczne inspiracje – dania z grzybów

Porady 19.09.2019

To czas, gdy w lesie nie ma jeszcze spacerujących. Nikt z pobliskiej wioski nie wyprowadza wówczas psa, który w każdej chwili może zacząć szczekać lub pognać za zobaczonym w kniei lisem. Żadnych rowerów i quadów. Nawet leśniczy jeszcze smacznie śpi, gdy spora część Polski udaje się na grzybobranie. Efektem tej narodowej formy jogi będą już niedługo pyszne potrawy z grzybów. Masz pomysł, co z nich zrobić? Z przyjemnością zainspirujemy cię do kilku eksperymentów. Zatrzymaj się więc na chwilę, usiądź i posłuchaj naszych apetycznych pomysłów. Istnieje szansa, że w trakcie czytania poczujesz smak i zapach suszonych, smażonych, pieczonych lub gotowanych grzybów.
 

Co z grzybów na śniadanie? Tosty!

Zacznij beztroski poranek od ciepłego i pachnącego szumiącym lasem posiłku. Dominuje w nim przede wszystkim świeżość podkreślona smakiem soli i pieprzu. Wszystko, czego potrzebujesz do jego zrobienia, masz już w swojej kuchni. Wystarczy ci klasyczna patelnia z powłoką nieprzywierającą oraz duża patelnia grillowa (jeśli jej nie masz, możesz skorzystać z piekarnika domowego, o ile ma funkcję grilla). Głęboki wdech. Masz już wszystkie składniki? No to zaczynamy kolejny dzień od małego, kulinarnego sukcesu – prostego przepisu na dwie porcje tostów z grzybami, szpinakiem i mozzarellą!

 

SKŁADNIKI:

- 150 g świeżych, oczyszczonych i umytych grzybów (najlepiej pieczarek, borowików lub podgrzybków)
- garść liści szpinaku (ok. 60 g)
- pieczywo tostowe (4 kromki)
- mozzarella (jedna kulka)
- masło i oliwa z oliwek
- sól, pieprz
- mały ząbek czosnku (lub czosnek granulowany)
- natka pietruszki i sok z cytryny do smaku
 

JAK ZROBIĆ?

1. Grzyby pokrój na cienkie plasterki i wrzuć na patelnię z rozgrzaną oliwą. Smaż przez 2-3 minut na średnim ogniu (do momentu aż lekko przyrumienisz kawałki, jednak nie pozwól im puścić soku).

2. Na koniec dopraw solą i pieprzem, przełóż z patelni do miseczki i przykryj aluminiową folią.

3. Teraz na tę samą patelnię wrzuć drobno posiekany czosnek. Upewnij się, że ogień pod naczyniem ustawiony jest na minimum, aby nie przypalić zawartości.

4. Czosnek smaż przez ok. 1 minutę. Po tym czasie dodaj do niego przygotowane liście szpinaku. Po chwili powinny zwiędnąć. To znak dla ciebie, że trzeba dodać szczyptę soli i pieprzu i zdjąć wszystko z patelni.

5. Posiekaj szpinak. Tosty opiecz lekko w tosterze, a następnie posmaruj je według uznania masłem.

6. Na maśle ułóż posiekany szpinak oraz grzyby z miseczki (kilka możesz zostawić). Na grzyby połóż plasterki pokrojonej mozzarelli (najłatwiej przygotujesz je małym nożykiem uniwersalnym), a potem dodaj resztę borowików, podgrzybków lub pieczarek.

7. Tosty posyp pieprzem wedle uznania i wstaw do piekarnika lub ułóż na rozgrzanej patelni grillowej i smaż pod przykryciem.

8. Sygnałem, że twoje tosty są już gotowe, będzie roztopiona mozzarella. Dodaj do kanapek natkę pietruszki i skrop odrobiną soku z cytryny.

*Pamiętaj, żeby do mieszania składników na domowych patelniach zawsze używać drewnianych lub nylonowych akcesoriów kuchennych. Pozwoli ci to uniknąć uszkodzenia powłoki non-stick, która chroni na co dzień twoje dania przed przywieraniem oraz przypadkowym przypaleniem.
 

Grzyby, ser kozi i oliwki – prosty przepis na codzienne sukcesy

Pieczenie w papilotach to bardzo ciekawa forma przygotowania dań. Po pierwsze, pozwala w prosty sposób zachować soczystość i aromat pieczonego posiłku. Po drugie, dzięki temu rozwiązaniu możesz podzielić składniki na porcje. Wystarczy mieć pod ręką zapas papieru do pieczenia – do tego przepisu potrzebujesz dwóch kwadratów o boku ok. 40 cm. Taka prostota może być istotna, jeśli w nawale codziennych obowiązków dążysz do utrzymania wysokiego poziomu jesiennego menu dla całej rodziny. Podane poniżej proporcje nie tylko powiedzą ci, co zrobić z grzybami znalezionymi ostatnio w lesie, ale również podpowiedzą, ile składników potrzebujesz (oto ilość na dwie porcje).

 

SKŁADNIKI:

- 250 g ulubionych grzybów
- 100 g suchego kuskusu
- 70-80 ml białego wina
- czarne lub zielone oliwki (po 5 na porcję)
- 50 g masła
- 2 świeże gałązki rozmarynu lub tymianku
- 40 g sera pleśniowego/koziego/fety
 

JAK ZROBIĆ?

1. Małe grzyby pozostaw w całości, duże pokrój na mniejsze kawałki.

2. Rozgrzej piekarnik do 200℃ i wyłóż dwa przygotowane kawałki papieru do pieczenia na blachę.

3. Wyciągnij z szafki dwa talerze do zupy, gdyż to w nich zbudujesz strukturę swojego dania. Do każdego wsyp po 50 g kuskusu, dodaj po 125 g umytych grzybów, polej przygotowanym winem i ułóż wybrane oliwki (po 5 na talerz).

4. Na samej górze połóż gałązkę rozmarynu i kostkę (25 g) masła.

5. Gdy kuskus dobrze wchłonie wino, zsuń zawartość obu talerzy na środek kwadratów ułożonych z papieru do pieczenia (postaraj się zachować przy tym początkowy układ składników).

6. Złóż do środka cztery rogi każdego z kwadratów i zawiń je lub skręć w taki sposób, aby podczas pieczenia pozostały zamknięte.

7. Włóż papilotki wraz z zawartością do gorącego piekarnika i pozwól im na magiczne połączenie smaków i aromatów przez ok. 25 minut.

8. Podawaj jako dodatek do mięs lub jako samodzielne danie (ten przepis pomoże ci wykorzystać grzyby do zrobienia lekkiej kolacji we dwoje z dodatkiem białego wina).
 

Twoje ulubione grzyby – przepis na jesienny obiad

Garnek, patelnia, komplet ostrych noży, drewniane przybory kuchenne do mieszania składników, szklana pokrywka wyposażona w aromatyzer… Chyba wszystko mamy, aby tego jesiennego dnia mieniącego się ciepłymi barwami warzyw sezonowych, przygotować sycący i smakowity posiłek dla całej rodziny. Nie obędzie się bez smażenia, gotowania, krojenia i stałej kontroli nad stopniem zarumienienia składników. Trzeba będzie dokładnie oczyścić grzyby, obrać dynię i nieustanie doglądać odpowiedniego nawilżenia posiłku (no, chyba że korzystasz z aromatyzera, czyli codziennego przyjaciela każdego, kto woli zautomatyzować dodawanie do potraw płynnych przypraw, wina lub wody). Skup się! Od tego zależy czy już niedługo nasza receptura rozwieje jesienny obłok chandry w twoim domu.

 

SKŁADNIKI

(4 porcje):
- 200 g grzybów (kurki, borowiki, kozaki lub pieczarki)
- 0,5 kg dyni (waga ze skórą)
- makaron tagliatelle (ilość według apetytu i potrzeb)
- mała cebula
- 160 ml śmietanki 30%
- 8 łyżek parmezanu (potarkowanego)
- 2 ząbki czosnku
- masło i oliwa (po jednej łyżce)
- świeży lub suszony tymianek
 

JAK ZROBIĆ?

1. Obierz dynię ze skóry, wyjmij z niej nasiona (możesz je zasuszyć i podprażyć do innych dań) i pokrój miąższ w drobną kostkę.

2. Wybrane grzyby znalezione podczas wycieczki w lesie dokładnie oczyść i pokrój na plasterki wzdłuż nóżki.

3. Ustaw na kuchence garnek do gotowania makaronu z wodą. Gdy wrzątek będzie gotowy, osól go i wrzuć makaron tagliatelle.

4. Rozgrzej patelnię z masłem i oliwą. Wrzuć na nią poszatkowaną cebulę i zeszklij ją delikatnie przez ok. 2 minuty. Po tym czasie zetrzyj ząbek czosnku i również wrzuć na rozgrzany tłuszcz, aby połączył się cebulą i nie przypalił.

5. Teraz dodaj pokrojoną w kostkę dynię (na tę ilość będzie ci potrzebna patelnia o średnicy minimum 28 cm lub wysoka patelnia granitowa). Całość dopraw solą i smaż przez ok. 10 minut, aż do zarumienienia i zmiękczenia dyni. Jeśli masz pokrywkę z aromatyzerem, wlej do niego wodę, która zapobiegnie przywieraniu składników. Smaż oczywiście pod przykryciem.

6. Teraz na patelni powinny pojawić się pokrojone grzyby oraz tymianek. Wlej również śmietankę i zagotuj ją. Aby podkreślić smak dania, posłuż się świeżo zmielonym pieprzem czarnym. Smażymy przez 3-4 minut.

7. Gdy dynia puści sok, zamieni się on szybko w coraz gęściejszy sos. Cały czas podgrzewaj na małym ogniu pod przykryciem.

8. Odcedź makaron. Włóż go na patelnię z gorącym sosem i wymieszaj wszystko razem. Jeśli sos jest zbyt gęsty, możesz dodać do niego odrobinę wody.

9. Układając danie na płaskim talerzu obiadowym, posyp je świeżym, startym parmezanem.
 

*Wybierając wino do obiadu, kieruj się zasadą, że trunek powinien być zawsze lżejszy od potrawy. W tym wypadku kieliszek wytrawnego, białego wina chardonnay będzie idealny. Zadbaj również o takie dodatki jak serwetnik z serwetkami do otarcia ust, pasujący do zastawy komplet sztućców i odpowiednia podkładka pod rozgrzaną patelnię, aby nie uszkodzić stołu w jadalni.