Cafe affogato – prosty i szybki deser z pomocą kawiarki

Porady 4.09.2020


O czym pamiętać robiąc espresso w kawiarce?

Parzenie kawy może być rytuałem. Doskonale wiedzą o tym bariści, a i niejeden entuzjasta takiej porannej dawki energii przyzna im rację. Celebracja i dokładność pomagają w wydobyciu głębi ziaren. Poznajesz charakterystykę plantacji, walory gatunku i miejsca uprawy, a nawet specyficzny bukiet olejków wydobytych podczas palenia. Wystarczy kafetera, żeby espresso było idealne. Najpierw musisz wykonać jednak kilka konkretnych kroków – dla własnej satysfakcji i bezpieczeństwa, gdyż kawiarka stosuje tzw. ciśnieniową metodę ekstrakcji.

 
 1. Do zrobienia espresso najlepiej używać świeżo palonych i zmielonych przed parzeniem ziaren. Jeśli chodzi o grubość mielenia, to przyjęło się, aby był to poziom zbliżony do wyglądu kryształków cukru.
   
 2. Używaj świeżej i filtrowanej wody. Można wykorzystać tę butelkowaną, ale nie mocno mineralizowaną. Najlepiej użyć też gorącej wody, aby zapobiec przepaleniu espresso z kafetery.
   
 3. Sitko kawiarki zawsze musi być pełne, a więc warto przemyśleć wielkość produktu już na etapie zakupu. Z drugiej strony dobrej cafe affogato nigdy za wiele, więc decyzję w tej kwestii pozostawiamy tobie.
   
 4. Kawę w sitku kawiarki można lekko ubić palcami, jednak nie zbyt mocno, aby para mogła swobodnie zebrać ukrytą w niej esencję smaku oraz aromatu.
   
 5. Unikaj sytuacji, gdy kawa w dzbanku moki zaczyna bulgotać.
   
 6. Ważny jest czas parzenia, a więc postępuj według instrukcji!

   


Jak zaparzyć kawę w kawiarce, krok po kroku?

Nie ma nad czym się zastanawiać. Smak café affogato i apetyt na deser nie powinny czekać zbyt długo na swoją kolej. Wszystko ma szansę pójść bardzo sprawnie. Zacznij od rozłożenia kafetery na 3 części, a potem…

 
 1. Zmiel odpowiednio kawę (każda porcja espresso, którą może przygotować twoja kawiarka to ok. 6 g świeżo mielonej kawy).
   
 2. Do zbiornika kafetery wlej gorącą wodę, uważając, by nie zakryła zaworu bezpieczeństwa.
   
 3. Wypełnij sitko kawiarki zmieloną kawą (do pełna, bez ubijania) i wygładź jej powierzchnię.
   
 4. Umieść sitko w dolnym zbiorniku, dbając o to, by jego ranty były czyste (dzięki temu kafetera nie będzie miała mikro nieszczelności i lepiej poradzi sobie podczas parzenia). Wpływa to również na kondycję zamontowanej w produkcie uszczelki.
   
 5. Nałóż i przykręć górny element, uważając na gorący zbiornik, którym łatwo się oparzyć.
   
 6. Ustaw kawiarkę na kuchence. W przypadku płyt grzewczych zastosuj połowę mocy najmniejszego palnika. Gazowe urządzenie powinno koncentrować swój płomień na dnie kawiarki, bez wychodzenia poza jego granice. Pokrywkę dzbanuszka zostaw uchyloną.
   
 7. Poczekaj kilka minut, aż kawa zacznie płynąć wolną i cienką strużką.
   
 8. Gdy dzbanuszek wypełni się w połowie, zdejmij mokę z palnika i pozwól, aby nagromadzone ciśnienie dokończyło parzenie poza kuchenką. Można też poczekać na wypełnienie kawiarki w całości, po czym włożyć ją jak najszybciej do miski z zimną wodą (tak, by zanurzyć cały zbiornik na wodę twojej kafetery).

   


Jak zrobić café affogato? Prosty przepis!

Gdy masz zrobione espresso, deser jest już w zasadzie gotowy. Teraz potrzebujesz ładnej, niskiej szklanki i gałki lodów. Oryginalnie do zrobienia cafe affogato stosuje się smak waniliowy lub śmietankowy. Prawda jest jednak taka, że równie dobrze mogą to być lody orzechowe, czekoladowe, karmelowe, a nawet malinowe. Do szklanki wrzuć więc gałkę w ulubionym smaku, a następnie polej jedną porcją espresso. Podawaj niezwłocznie. Lody z miejsca zaczną się topić, jednak smaki pozostaną jeszcze przez kilka chwil odrębne. Warto jak najszybciej wziąć pierwszy łyk i sprawdzić ten balans słodyczy, goryczki, ciepła oraz chłodu. Niektórzy dodają na koniec także odrobinę syropu smakowego do kaw. Istny roller coaster przyjemności dla kubków smakowych!