Chlebak – co jeszcze możesz w nim przechowywać?

Porady 30.07.2020


Zamiast chleba… ciasto drożdżowe!

Spotkanie ze znajomymi się udało. Wszyscy zachwalali wasze ciasto drożdżowe, nowy serwis kawowy oraz oczywiście rozmowom nie było końca. Po wszystkim został jednak kawałek domowego wypieku ze śliwkami, wiśniami, czy co tam lubicie łączyć ze swojskim smakiem ciasta drożdżowego i kruszonki. Oczywiście można je włożyć z powrotem do piekarnika, ale na obiad planujecie pizze… więc mogłoby to być mało wygodne rozwiązanie. Problem ten da się jednak rozwiązać z pomocą domowego chlebaka. Jeśli jest w nim miejsce i zmieści się coś poza pieczywem, ciasto drożdżowe będzie miało w takim pojemniku bardzo dobre warunki. Warto również zauważyć, że ochroni je to przez kilka dni przed wyschnięciem.


Sucho, dobra wentylacja… – jak wykorzystać pojemnik na pieczywo?

Przypuśćmy, że w waszym domu coraz mniej potrzebne jest pieczywo lub jecie je tylko sporadycznie. Załóżmy, że ma to np. związek z koniecznymi zmianami w diecie, nietolerancją glutenu, czy też nawet odkryciem magii świeżych owoców, jajecznicy, a nawet samodzielnie skomponowanej owsianki. Czy w takich chwilach trzeba się pozbyć chlebaka? Uważamy, że absolutnie nie ma takiej konieczności. Dobry pojemnik na pieczywo – nieważne czy o klasycznym kształcie, czy też nowoczesny – zapewnia swojej zawartości 3 bardzo ważne korzyści. Po pierwsze, jest tam sucho. Po drugie, to co w środku ma bardzo dobrą wentylację. Po trzecie, chlebaki ograniczają dopływ światła, a więc również wzrost temperatury wewnątrz. Jak myślicie, co jeszcze z kuchennych zapasów doceniłoby takie warunki przechowywania? Z całą pewnością orzechy, rodzynki i inne dodatki do wypieków. Może masło orzechowe i kakaowe? Zapas produktów sypkich jak sól, mąka czy cukier też nie pogardziłby wygodnym dostępem i korzyściami przechowywania w pojemniku na pieczywo. To ponadto idealne miejsce na domowe łakocie!


Wysłużone chlebaki – drugie życie

Czasem wystarczy prosty pomysł, odrobina kreatywności i poświęcenie chwili czasu, aby zwykły, kilkuletni chlebak odnalazł drugie oraz niemniej ciekawe życie. Wiele zależy od tego, czy ma klasyczny kształt, czy to raczej jeden z tych nowoczesnych i odważnych projektów, który wyglądem nie zdradza natury swojej zawartości. Metal można odmalować. Drewno można ponownie zabezpieczyć. Jedyne, o czym warto pamiętać, to o wyborze farb, bejc i lakierów, które nie zawierają szkodliwych substancji, to znaczy do użytku wewnątrz domu. Czasem metalowy chlebak może wówczas przerodzić się w pojemnik na przybory do szycia. Bambusowy model po odpowiedniej modyfikacji chętnie stanie np. na biurku waszych dzieci, pełniąc funkcję kolejnej szafki np. na przybory plastyczne. Odpowiednie modyfikacje pozwolą również zaprosić chlebak do sypialni – wystarczy dobry pomysł, aby przerobić go na pudełko do przechowywania biżuterii.