Czego nie przechowywać w lodówce? 23 produkty
Przechowywanie żywności w lodówce a utrata jakości
Wiele produktów spożywczych po włożeniu do lodówki traci swoją jakość. Stają się miękkie lub bardzo zbite. Poza strukturą mogą zmienić również smak oraz zapach, pochłaniając część aromatów chłodzonego obok jedzenia. Czego zatem nie należy trzymać w lodówce, aby mieć pewność utrzymania struktury i innych naturalnych walorów produktu? Do tej grupy należą przede wszystkim:
- egzotyczne owoce (banany, awokado, mango, cytrusy, ananasy),
- rośliny strączkowe (znacznie zmniejsza to ich czas przydatności do spożycia),
- miód (z uwagi na wchłanianie przez niego aromatów oraz gęstnienie i twardnienie),
- ziemniaki, papryka, cukinia, marchew, ogórki, cebula (przez nagromadzoną w lodówce wilgoć warzywa te szybciej zaczynają gnić),
- owoce i warzywa dojrzewające (wydzielana przez nie substancja przyspiesza proces dojrzewania u innych produktów, a więc sprawia, że szybciej się psują).
Warunki przechowywania żywności w lodówce – co z pieczywem?
Chleb, bagietki, ciabatty, kajzerki i inne pieczywo powinno być przechowywane w odpowiednich warunkach. Dzięki temu dłużej zachowa swoją świeżość oraz apetyczną strukturę. Lodówka nie należy jednak do najlepszych rozwiązań w tej kwestii. Choć wiele osób korzysta z tej metody, przechowywanie chleba i bułek w warunkach chłodniczych ma swoje nieodwracalne konsekwencje. Jeśli więc zastanawiasz się, czego nie przechowywać w lodówce, to pieczywo powinno znaleźć się na jednym z pierwszych miejsc całej listy, ponieważ:
- o wiele szybciej czerstwieje,
- jego struktura staje się zbita i traci swój wyjątkowy smak,
- mocno chłonie aromaty,
- mogą na nim szybko pojawić się ogniska pleśni (jeśli przechowujesz chleb w foliowym opakowaniu).
Czego jeszcze nie trzymać w lodówce?
Wydawać by się mogło, że niewiele jest produktów, których nie powinno się trzymać w lodówce. Nic bardziej mylnego. Można wręcz nawet powiedzieć, że każdy powinien uważnie przeanalizować swoje przyzwyczajenia i to, co zwykle wkłada do domowej chłodziarki. Czego więc jeszcze nie przechowuje się w lodówce? Konserw (przed otwarciem), produktów sypkich (z uwagi na to, co może zrobić z nimi wilgoć), czosnku (przenikanie zapachów), masła orzechowego i orzechów, przypraw oraz ziół (utrata właściwości i odpowiedniego aromatu).Warto przeczytać
Szybki obiad z makaronem - 15 pomysłów
Makaron to element obecny w kuchniach z każdego zakątka świata, który daje nieskończone możliwości tworzenia smacznych i różnorodnych dań. Od klasycznych włoskich przepisów po inspiracje z kuchni azjatyckiej — każdy znajdzie coś dla siebie. Sprawdź nasze pomysły na dania z makaronem i odkryj, jak szybko i łatwo można przygotować pyszny obiad lub kolację!
czytaj więcejKuchnia azjatycka - dania, które trzeba znać i spróbować!
Azjatycka kuchnia zachwyca różnorodnością i wyjątkowymi połączeniami składników. Od pikantnych potraw z południowo-wschodniej Azji po delikatne, subtelne smaki Dalekiego Wschodu — każdy region oferuje coś niepowtarzalnego. Przygotowaliśmy propozycje azjatyckich dań, których koniecznie powinieneś spróbować. Odkryj je wraz z nami!
czytaj więcejKrewetki - przepis na krewetki w 10 odsłonach
Krewetki to składnik ceniony za ich delikatny smak. Te małe, morskie specjały doskonale sprawdzają się zarówno w prostych, codziennych posiłkach, jak i w wykwintnych, eleganckich potrawach na specjalne okazje. Poznaj kilka ciekawych pomysłów na dania z ich udziałem!
czytaj więcejRolady wołowe - jak zrobić je na pyszny obiad?
Rolady wołowe to prawdziwa klasyka kuchni! Choć ich zrobienie może wydawać się skomplikowane, dzięki odpowiednim wskazówkom z łatwością stworzysz idealnie zawinięte i soczyste rolady. W tym poradniku pokażemy Ci, jak krok po kroku przygotować pyszne rolady wołowe, nazywane także zrazami!
czytaj więcejIle gotować ziemniaki?
Gotowanie ziemniaków to z pozoru prosta czynność, jednak wiele osób zastanawia się nad tym, czy robi to poprawnie. W zależności od odmiany, wielkości kawałków i przeznaczenia, czas gotowania może się różnić. W tym artykule podpowiemy, jak długo gotować ziemniaki, aby uniknąć rozgotowania lub niedogotowania. Poznaj nasze praktyczne wskazówki!
czytaj więcejJak zrobić bitą śmietanę?
Bita śmietana to klasyczny dodatek, który potrafi podnieść walory każdego deseru. W tym artykule znajdziesz niezawodne triki na perfekcyjnie ubitą śmietanę, która będzie puszysta, lekka i stabilna. Dowiesz się, jakiego rodzaju śmietany używać, jakie akcesoria będą niezbędne i na co zwrócić uwagę podczas ubijania.
czytaj więcejBiszkopt - przepis na biszkopt z 6 jaj i nie tylko
Biszkopt to klasyka cukiernictwa, która sprawdza się w każdej sytuacji — od urodzinowych tortów po świąteczne wypieki. Jak zrobić dobry biszkopt z 4, 6, 8 czy większej ilości jaj? Jego przygotowanie może wydawać się skomplikowane, ale z naszymi wskazówkami z łatwością uzyskasz perfekcyjny wypiek.
czytaj więcejSpód do sernika na 10 sposobów
Spód do sernika to fundament, który nadaje deserowi charakter. W zależności od wybranych składników może być klasycznie kruchy, delikatny lub chrupiący. W naszym artykule zdradzimy ci wiele różnych sposobów na pyszne spody do sernika. Odkryj je już teraz!
czytaj więcejJak ugotować kaszę jaglaną?
Kasza jaglana to jedna z kasz o najdłuższej historii, która dziś staje się coraz bardziej popularna. Delikatna, lekko orzechowa w smaku kasza, sprawdza się zarówno w daniach wytrawnych, jak i deserach. Aby jednak wydobyć z niej pełnię smaku i uniknąć goryczki, warto znać kilka podstawowych zasad jej gotowania. Poznaj wszystkie triki na idealnie przyrządzoną kaszę jaglaną!
czytaj więcej