Czego nie przechowywać w lodówce? 23 produkty

Porady 24.06.2020


Przechowywanie żywności w lodówce a utrata jakości

Wiele produktów spożywczych po włożeniu do lodówki traci swoją jakość. Stają się miękkie lub bardzo zbite. Poza strukturą mogą zmienić również smak oraz zapach, pochłaniając część aromatów chłodzonego obok jedzenia. Czego zatem nie należy trzymać w lodówce, aby mieć pewność utrzymania struktury i innych naturalnych walorów produktu? Do tej grupy należą przede wszystkim:
  • egzotyczne owoce (banany, awokado, mango, cytrusy, ananasy),
  • rośliny strączkowe (znacznie zmniejsza to ich czas przydatności do spożycia),
  • miód (z uwagi na wchłanianie przez niego aromatów oraz gęstnienie i twardnienie),
  • ziemniaki, papryka, cukinia, marchew, ogórki, cebula (przez nagromadzoną w lodówce wilgoć warzywa te szybciej zaczynają gnić),
  • owoce i warzywa dojrzewające (wydzielana przez nie substancja przyspiesza proces dojrzewania u innych produktów, a więc sprawia, że szybciej się psują).


Warunki przechowywania żywności w lodówce – co z pieczywem?

Chleb, bagietki, ciabatty, kajzerki i inne pieczywo powinno być przechowywane w odpowiednich warunkach. Dzięki temu dłużej zachowa swoją świeżość oraz apetyczną strukturę. Lodówka nie należy jednak do najlepszych rozwiązań w tej kwestii. Choć wiele osób korzysta z tej metody, przechowywanie chleba i bułek w warunkach chłodniczych ma swoje nieodwracalne konsekwencje. Jeśli więc zastanawiasz się, czego nie przechowywać w lodówce, to pieczywo powinno znaleźć się na jednym z pierwszych miejsc całej listy, ponieważ:
  • o wiele szybciej czerstwieje,
  • jego struktura staje się zbita i traci swój wyjątkowy smak,
  • mocno chłonie aromaty,
  • mogą na nim szybko pojawić się ogniska pleśni (jeśli przechowujesz chleb w foliowym opakowaniu).


Czego jeszcze nie trzymać w lodówce?

Wydawać by się mogło, że niewiele jest produktów, których nie powinno się trzymać w lodówce. Nic bardziej mylnego. Można wręcz nawet powiedzieć, że każdy powinien uważnie przeanalizować swoje przyzwyczajenia i to, co zwykle wkłada do domowej chłodziarki. Czego więc jeszcze nie przechowuje się w lodówce? Konserw (przed otwarciem), produktów sypkich (z uwagi na to, co może zrobić z nimi wilgoć), czosnku (przenikanie zapachów), masła orzechowego i orzechów, przypraw oraz ziół (utrata właściwości i odpowiedniego aromatu).