Czy dziecko może pić wodę z dzbanka filtrującego?

Porady 1.03.2022

Jaka woda dla dzieci jest najlepsza?

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, jaka woda dla dziecka będzie odpowiednia. Okazuje się, że wśród wód mineralnych najbardziej bezpieczną wodą dla malucha będzie woda nisko zmineralizowana, a więc taka, w której zawartość składników odżywczych nie przekracza 500 mg / 1 l.

Za najlepszą wodę dla dzieci uznaje się natomiast wodę źródlaną. Z powodu niskiej zawartości składników mineralnych można ją bez obaw podawać także niemowlętom.

Kontrowersje natomiast wzbudza woda kranowa. Pomimo że spełnia ona wiele standardów europejskich, to ze względu na fakt, że np. przepływa zardzewiałymi rurami, jej skład w trakcie takiej podróży może ulec negatywnym zmianom. Wówczas bezpiecznym rozwiązaniem jest wlanie takiej wody do dzbanka z filtrem. Dzięki temu woda zostanie odfiltrowana z potencjalnie szkodliwych substancji.

Analizując jaka woda dla dzieci będzie najlepsza, należy podkreślić, że woda jest znacznie zdrowszym rozwiązaniem niż zasadnicza większość soków dostępnych w sklepach. Okazuje się, że te osoby, które w dzieciństwie piły wodę zamiast soku są mniej narażone w późniejszym życiu na nadwagę czy otyłość, mają mniejsze problemy z próchnicą, a także lepszy metabolizm. Wykazano również, że nawodnione dzieci mają lepszą pamięć oraz łatwość koncentracji.

Czytaj także:

  • Czy można pić wodę z dzbanka filtrującego bez przegotowania?
  • Jaki dzbanek filtrujący wybrać? 

Woda z dzbanka filtrującego dla dziecka – argumenty na tak

Woda filtrowana dla dzieci to zdrowe i ekologiczne rozwiązanie. Dziecko pijąc taką wodę z kubka, a nie z butelki, uczy się dodatkowo odpowiedniej postawy względem ochrony środowiska. Jako że pierwszym miejscem nauki dziecka jest dom rodzinny, warto wyjaśnić maluchowi, że sięgając po wodę z dzbanka filtrującego, dba nie tylko o swoje zdrowie, ale również o dobrostan całej planety. Wybierając taki styl spożywania wody, nie są generowane duże ilości plastiku. Rocznie jedna osoba może wyprodukować nawet ok. 20 kg plastiku z tylko z samych butelek po wodzie. Tymczasem osoby rezygnujące z wody butelkowanej na rzecz wody z dzbanka filtrującego minimalizują ilość wytwarzanego plastiku do ok. 0,3 kg. Jedynym wyrzucanym elementem są tu zużyte filtry.

Czytaj także:

  • Czy filtr musi być cały czas zanurzony w wodzie? 
  • Dziwny smak wody z filtra – jaka może być przyczyna? 

Woda z dzbanka filtrującego dla dziecka jest znacznie smaczniejsza i zdrowsza niż zwykła kranówka. W wyniku procesu filtrowania usunięte zostają substancje negatywnie wpływające na smak, zapach, barwę, a także wartości zdrowotne wody. Taka woda nie pozostawia również osadu na szklance, co jest istotnym argumentem, jeżeli chodzi o nawadnianie dzieci. Maluchy są bardzo wyczulone na względy estetyczne i w przypadku, gdy jakiś element w posiłku czy w wodzie wygląda mało atrakcyjnie, mogą zrezygnować z dalszego przyjmowania konkretnego jedzenia czy picia napoju. Woda przefiltrowana w dzbanku filtrującym jest klarowna i bardzo czysta, co można dostrzec gołym okiem.

Istotnym plusem wody filtrowanej w dzbanku jest fakt, że można przelać ją do odpowiedniego pojemnika i np. dać dziecku wraz z drugim śniadaniem do szkoły. Do butelki na wodę można wkroić plasterki cytryny czy pomarańczy, a także listki mięty. Dzięki temu napój będzie jeszcze smaczniejszy oraz zdrowszy i z powodzeniem zastąpi słodzone soki.

Czytaj także:

  • Gdzie wyrzucić filtr do wody? 
  • Kiedy wymienić filtr w dzbanku? 

Filtrowana woda z kranu dla niemowlaka

Do około 3. miesiąca życia dziecko nie potrzebuje dopajania. Wystarczająca okazuje się woda dostarczana w mleku mamy lub w mleku modyfikowanym. Jeżeli jednak chcemy do diety dziecka włączyć również wodę filtrowaną dla noworodka lub niemowlęcia, należy ten fakt omówić z lekarzem.

Zapotrzebowanie na wodę wzrasta wraz z wiekiem. Maluchy między 3. a 6. miesiącem życia dziennie powinny przyjmować około 750-850 ml wody. Z kolei dzieci w wieku między 6. a 12. miesiącem życia mają dzienne zapotrzebowanie na wodę na poziomie 950-1100 ml.

Bezpiecznym rozwiązaniem jest filtrowana woda z kranu dla niemowlaka, która w wyniku przefiltrowania zostanie pozbawiona wszelkich szkodliwych substancji. Taka woda nie zawiera już chloru, metali ciężkich. Filtrowana woda dla niemowlaka jest znacznie bezpieczniejsza niż nieprzegotowana woda z kranu, ponieważ filtrowanie usuwa dodatkowo metale ciężkie.

Z takiej wody przefiltrowanej zaleca się przyrządzanie jedzenia dla niemowlaka, np. przygotowanie kaszki czy mleka modyfikowanego. Co istotne, wielu producentów dzbanków filtrujących zaleca również, by woda filtrowana dla niemowlaka, czyli dziecka poniżej 1. roku życia, została przed filtrowaniem jeszcze przegotowana. Nie jest to jednak reguła i w zależności od typu stosowanego urządzenia do filtracji takie dodatkowe przegotowanie może nie być konieczne.

Czytaj także:

  • Jak długo może stać woda w dzbanku filtrującym? 
  • Jak czyścić dzbanek filtrujący? 

Natomiast dzieciom starszym można podać wodę filtrowaną prosto z kranu. Wybierając się na spacer, warto do butelki nalać wodę filtrowaną dla niemowląt i w razie potrzeby podać swojemu maluszkowi. Korzystanie z takiego rozwiązania sprawdzi się również u starszych dzieci, np. przedszkolaków. Zabierając dziecko na plac zabaw, można wziąć ze sobą wodę w specjalnej butelce. Dzięki temu, gdy dziecko poczuje pragnienie, będzie mogło je ugasić, sięgając po czystą, zdrową i pyszną wodę.

Żyjemy w czasach, gdy coraz bardziej świadomie zwraca się uwagę na to, co się pije lub je. Niezmiennie od lat woda jest docenianym produktem niezbędnym do codziennego funkcjonowania. Warto uczyć dziecko od pierwszych dni życia szacunku do tej życiodajnej substancji. Korzystanie z dzbanka filtrującego to także okazja do tego, by porozmawiać z kilkulatkiem o ekologii oraz osobistej roli w dbaniu o planetę.

Woda to substancja, bez której życie nie jest możliwe. Jej regularne picie jest istotne zwłaszcza w przypadku dzieci, które są bardziej narażone na odwodnienie niż osoby dorosłe. Wyrób w dziecku dobre nawyki i pokaż, jak samodzielnie sięgasz każdego dnia po wodę. Jako że dzieci uczą się przez naśladownictwo, Twój przykład będzie dla dziecka naturalną inspiracją do tego, by sięgać regularnie po wodę.

Czytaj także:

  • Jak usunąć kamień z dzbanka plastikowego? 

Glony w dzbanku filtrującym – co zrobić?