Czy garnki można myć w zmywarce? Wszystko, co musisz o tym wiedzieć!

Porady 19.03.2020


Garnki do mycia w zmywarce

Garnki do zmywarki, czyli jakie? Do mycia w zmywarce dobrze nadają się garnki stalowe z oznaczeniem 18/10. Oznacza to, że w 18% zostały one wykonane z chromu, a w 10% z niklu. Pierwszy z nich odpowiada za odporność na zarysowania oraz korozję, do jakich może dojść podczas mycia. Drugi stanowi natomiast gwarancję jasnej barwy stali. Co warto wiedzieć na temat mycia takich garnków w zmywarce? Przed włożeniem ich do tego urządzenia, zaschnięte i przypalone resztki należy odmoczyć w wodzie — w znaczący sposób ułatwi to proces mycia. Aby uniknąć powstawania nieestetycznych plam i zacieków na naczyniach ze stali nierdzewnej, po umyciu powinno się wytrzeć je przy pomocy miękkiej ściereczki. Co zrobić, jeżeli na powierzchni garnka tuż po gotowaniu pojawiła się wielokolorowa plama? Związane jest to z osadzaniem się znajdujących się w wodzie składników mineralnych na ściankach naczynia. Jeżeli plamy są jasne, z łatwością pozbyć można się ich przy pomocy wody z odrobiną kwasku cytrynowego lub octu. W walce z ciemnymi plamami najlepiej sprawdzi się natomiast specjalny preparat dedykowany naczyniom ze stali nierdzewnej. Stalowe garnki nie tylko nadają się do mycia w zmywarce. Bez obaw można je również umieścić w piekarniku (zadbać należy jedynie o to, by temperatura nie przekraczała 180 stopni) lub schować do lodówki. Na temat garnków ze stali nierdzewnej poczytać możecie na naszym blogu.
 
Kolejne garnki, które można myć w zmywarce to modele żaroodporne. Wynika to z tego, że do ich produkcji wykorzystuje się odporne chemicznie szkło. Takie garnki do zmywarki dobrze radzą sobie zarówno z wilgocią, jak i wysokimi temperaturami.
 

Garnki, których nie można myć w zmywarce

Czy można myć w zmywarce garnki pokryte powłoką teflonową? Taki zestaw garnków powinno się czyścić ręcznie. Związane jest to tym, że mycie przypalonych garnków tego typu w zmywarce może przyczynić się do obniżenia ich żywotności. Wysoka temperatura, z jaką mamy do czynienia w zmywarce, w połączeniu ze stosowanymi detergentami skutecznie osłabia wiązania powłoki. Skutkiem tego może być ich łuszczenie, a w konsekwencji — utrata nieprzywieralności. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku naczyń z powłoką ceramiczną. Mycie ich w zmywarce do garnków prowadzić może do utraty właściwości kohezyjnych. Na naszym blogu znajdziecie wszystkie niezbędne informacje na temat patelni z powłoką ceramiczną.
 
Nie zalecane jest również mycie w zmywarce garnków żeliwnych. Wynika to z tego, że gorąca woda oraz para mogą uszkodzić warstwę ochronną naczyń, sprawiając, że staną się one podatne na rdzewienie.
 
Jakie jeszcze garnki nie nadają się do zmywarki? Z pomocą tego urządzenia nie powinno myć się naczyń miedzianych. Na skutek tego mogą one utracić swój naturalny kolor i blask.
 
Czy garnki emaliowane można myć w zmywarce? Lepiej czyścić je ręcznie. Naczynia te są bowiem podatne na odpryskiwanie. Co więcej, po umyciu w zmywarce mogą one stać się matowe.
 
Kolejne naczynia, których nie powinno się myć w zmywarce to ręcznie malowana lub dekorowana złotem czy platyną porcelana. Wynika to z tego, że tego typu ozdoby są wykonywane na szkliwieniu i nie posiadają należytej ochrony przed czynnikami, takimi jak wysoka temperatura czy detergenty. Barwniki z tego typu naczyń mogą zacząć się wypłukiwać i blednąć, co sprawiać będzie, że po pewnym czasie pokrywające je ozdoby staną się niewidoczne
 
Korzystanie z naszych wskazówek odnośnie mycia w zmywarce to gwarancja codziennych, małych sukcesów w prawidłowej pielęgnacji garnków.