Czy woda filtrowana zawiera minerały?

Porady 9.03.2022

Czy woda filtrowana zawiera minerały?

Czy woda filtrowana zawiera minerały? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które myślą o zakupie naczynia filtrującego. Bo jeśli kranówka pozbawiona jest jakiejkolwiek wartości mineralnej, nawet po przefiltrowaniu nie będzie zbyt dobra do picia, prawda? Niektórzy uważają nawet, że kranówką można się otruć. To oczywiście częsty i bardzo szkodliwy mit, który dalece mija się z rzeczywistością. Systemy uzdatniania wody używane dzisiaj, znacznie różnią się od tego, co znane było kilkanaście lat temu. Państwowa Inspekcja Zdrowia wydała w 2015 roku pełny raport dotyczący bezpieczeństwa wody. 99% przebadanych próbek było w pełni bezpiecznych. 

Pamiętaj, że woda w kranie jest uzdatniana i musi spełniać bardzo restrykcyjne normy narzucane zarówno przez polski resort zdrowia, jak i Unię Europejską. Nie możesz zatem zatruć się wodą z kranu, choć jej jakość w wielu miejscach różni się. Dzieje się tak ze względu na różne ujścia czy chociażby stan kanalizacji. 

Czy woda z kranu zawiera minerały? Tak, nawet całkiem sporo. A filtr nie jest w stanie się ich pozbyć. Warto pamiętać, że picie wody pozbawionej minerałów jest niezdrowe – może bowiem powodować odwodnienie. Czy jednak woda filtrowana zawiera minerały? Oczywiście, że tak. Ten mit może być spowodowany obecnością na rynku filtrów, które działają na zasadzie odwróconej osmozy. Ich zadaniem jest przepuszczanie wyłącznie cząsteczek H2O. Taka woda nie nadaje się jednak do picia. A woda filtrowana? Minerały w niej nadal są obecne i nie musisz obawiać się, że woda przepuszczana przez dzbanki filtrujące czy butelki na wodę będzie dla Ciebie szkodliwa.

Czytaj także:

  • Jak działa filtr do wody? 
  • Woda filtrowana czy mineralna? Którą pić? 
  • Jaki dzbanek filtrujący wybrać? 

Czy woda z kranu ma minerały?

Czy woda z kranu ma minerały? Na to pytanie zdążyliśmy już odpowiedzieć – oczywiście, że je ma. Minerały w wodzie z kranu są obecne także po procesie filtracji. Kranówka nie jest pozbawiona cennych minerałów, takich jak wapń czy magnez. Co więcej – jeśli zauważasz w czajniku osad, oznacza to, że w wodzie znajduje się sporo minerałów. To właśnie magnez i wapń odpowiadają bowiem za nieprzyjemny osad, którego zwykle pragniemy się pozbyć. Przefiltrowana woda sprawia, że naczynia są mniej zakamienione, jednak nadal zawiera wiele minerałów dobrych dla naszego organizmu. 

Niektórzy uważają, że kranówka jest szkodliwa i właściwie pozbawiona jakichkolwiek pozytywnych właściwości. To częsty błąd, który spowodowany jest prawdopodobnie nieprzyjemnym smakiem bądź zmieniającym się kolorem wody. Smak wody z łatwością można zmienić za pomocą filtrów, z kolei zabarwienie jest zwykle spowodowane zwiększoną zawartością żelaza. Dzieje się tak zwykle podczas napraw sieci. Wtedy kranówka rzeczywiście nie musi być najlepszym wyborem – nie zmienia to jednak faktu, że nadal jest ona dobra, zdrowa i pełna minerałów. 

Ile minerałów ma woda z kranu? To trudno orzec – najlepszym sposobem na poznanie składu wody jest jej zbadanie. Specjaliści podkreślają jednak, że woda z kranu nierzadko posiada więcej minerałów, niż ta butelkowana. Zwłaszcza jeśli w Twoim domu do tej pory gościła głównie woda źródlana, a nie silnie zmineralizowana.

Czytaj także:

  • Dzbanki filtrujące – czy są zdrowe? 
  • Filtr węglowy do wody – co usuwa? 

Czy woda filtrowana jest zdrowa?

Czy woda filtrowana jest zdrowa? Oczywiście, że tak. Nie musisz obawiać się, że kranówka poddana filtracji będzie w jakikolwiek negatywny sposób wpływać na Twoje zdrowie. Co więcej – ze względu na bogactwo minerałów, a także brak herbicydów i pestycydów – jest dużo zdrowsza od nieoczyszczonej wody z kranu. Tu warto podkreślić także znaczenie filtrów w kontekście oszczędności pieniędzy oraz oczywiście ekologicznych rozwiązań. Jeśli to nadal Cię nie przekonuje, pomyśl o tym, że pijąc z plastikowych butelek możesz narazić swój organizm na przyswajanie mikroplastiku. Chociaż badania na ten temat ciągle są prowadzone, już w tej chwili wiemy, że mikroplastik znajduje się w wodzie butelkowanej i to właśnie cząsteczki polipropylenu oraz politereftalanu etylenu, z których produkuje się butelki, są najczęstszym rodzajem mikroplastiku. 

Jeśli zatem zastanawiasz się, czy filtrowana woda jest zdrowa, zadaj sobie także pytanie w kontekście butelkowanej wody. Prawdopodobnie dojdziesz do tych samych wniosków, co my oraz wiele innych ludzi – przefiltrowana kranówka, przelana w kubki do picia, jest nie tylko smaczna, ale także całkowicie bezpieczna.

Filtry do wody z minerałami – czym są?

Dla osób, które nie są przekonane do picia filtrowanej kranówki, doskonałym zakupem mogą być filtry do wody z minerałami. To filtry, które umożliwiają nie tylko skuteczne pozbycie się potencjalnie szkodliwych substancji, ale także nasycają wodę minerałami, na przykład jonami magnezu. Filtr do wody z magnezem to akurat najpopularniejszy typ filtrów – głównie ze względu na fakt, iż niedobory magnezu w diecie zdarzają się niezwykle często. Filtr do wody z minerałami może pomóc zatem w dostarczeniu dodatkowych minerałów do organizmu właśnie podczas nawadniania się. Owszem, filtry z minerałami są trochę droższe od tych podstawowych, jednak jeśli istnieją przesłanki do tego, by pić wodę z większą ilością minerałów, to dużo lepszy pomysł, niż kupowanie butelkowanej wody. Nadal jest to znaczna oszczędność pieniędzy oraz plastiku. Warto zastanowić się nad takim zakupem, zamiast codziennie przynosić do domu kolejne butelki wody.

Woda filtrowana to doskonały wybór dla całej rodziny. Jeśli chcesz mieć pewność, że Ty i Twoi bliscy pijecie dobrą, zdrową wodę, nie musisz obawiać się filtrowanej kranówki. Jest równie dobra jak woda butelkowana. A może nawet lepsza!