Czym i jak ubijać jajka oraz pianę z białek?

Porady 5.05.2020


Jak ubijać jajka? Podstawowe zasady

W przepisach bardzo często można znaleźć polecenie, aby ubić jajka i dodać je do reszty składników, wlać na patelnię lub uzupełnić w ten sposób foremkę do pieczenia tarty, łącząc wybrane składniki. Zwykle oznacza to, że musisz wziąć miseczkę, wbić określoną ilość białek wraz z żółtkami i zbełtać całość, aż do uzyskania jednolitej konsystencji i koloru. Jak to zrobić? Zadbaj przede wszystkim o:
- odpowiednio duże naczynie, aby gwałtowne ubijanie nie wychlapało zawartości,
- czas mieszania, dopóki nie uzyskasz równego napowietrzenia (łatwo poznasz ten moment po obecności dużej ilości pęcherzyków powietrza),
- wybór świeżych jajek oraz wbicie ich w taki sposób, aby do miski nie wpadły kawałki skorupki,
- dodanie do ubijanych jajek przypraw (w przypadku robienia omletu lub wypełnienia tarty), ponieważ dzięki temu równomiernie wzbogacisz smak połączonych białek i żółtek,
- jeśli przepis wymaga połączeni ubitego jajka z tartym serem, to najpierw zbełtaj je, a dopiero potem dodawaj resztę składników, które w przeciwnym razie utrudniłyby ci mieszanie.

 


Jak ubić sztywną pianę z białek?

Piana z białek to ważny składnik wielu deserów. Jeśli zrobisz to dobrze, możesz później upiec nawet domową bezę lub bezowe rozetki do dekoracji tortu. Jak ją ubić? Jakie są najważniejsze zasady, a czego pod żadnym pozorem nie należy wówczas robić? Jak utrwalić pianę z białek i nadać jej odpowiednią sztywność? Skorzystaj z naszych sprawdzonych porad!
 
  • Świeże jajka utrudniają ubijanie piany z ich białek. O wiele łatwiej osiągniesz odpowiedni efekt, wybierając takie, które mają już kilka dni (najlepiej co najmniej tydzień).
  • Aby białka dobrze się ubiły, muszą być schłodzone, więc ubijaj je bezpośrednio po wyjęciu z lodówki.
  • Ważna jest czystość naczynia wybranego do ubijania piany z białek, a więc miska nie może być ani mokra, ani zabrudzona tłuszczem.
  • Dokładnie oddziel żółtka od białek (tłuszcze znajdujące się w żółtku sprawiają, że pęcherzyki powietrza w napowietrzanym białku stają się nietrwałe).
  • Przed ubijaniem dodaj do surowych białek odrobinę soli.
  • Trwały efekt ubijania da ci sok z cytryny (w połowie pracy dodaj do miski ¼ łyżeczki na każde dwa białka).
  • Zbyt długie ubijanie może zaprzepaścić efekt twojej pracy, a więc uważnie wypatruj momentu, gdy piana stanie się sztywna i nie będzie w stanie wypłynąć samodzielnie z miski.
  • Jeśli nie masz pod ręką miksera z końcówkami do ubijania białek, skorzystaj ze specjalnych przyborów – trzepaczki lub rózgi kuchennej.
  • Zawsze ubijaj białka bezpośrednio przed użyciem.
  • Tworzenie piany z białek ułatwią ci miski metalowe i szklane (te z tworzywa sztucznego sprawiają, że czynność ta wymaga o wiele więcej wysiłku).
     


Czym ubijać jajka, czyli co wybrać?

Jeśli musisz i masz czas, możesz to zrobić nawet widelcem obiadowym. W ten sposób całkiem dobrze można zbełtać kilka jajek na jajecznicę, omlet lub aby zrobić jajeczne babeczki z brokułem, szynką, cebulką, a nawet z pieczarkami. Masz jednak wybór. Ceniąc sobie wygodę ubijania jajek, warto zaopatrzyć domową w kuchnię w produkt dedykowany temu zadaniu. Jaki? Koniecznie zapoznaj się z możliwościami:
- trzepaczki do jajek z kulkami (idealnie rozbija zbrylone przyprawy w ubijanym jajku i bardzo szybko łączy ze sobą białko i żółtko),
- rózgi kuchennej (najbardziej efektywny i ręczny pomocnik w uzyskaniu wysokiego poziomu napowietrzenia jajek lub dokładnej zamianie białek w sztywną pianę),
- firlejki lub mątewki (klasyczny sposób na stworzenie bazy do omletów – połączenie jajek i przypraw),
- ubijakami drewnianymi, ze stali nierdzewnej oraz wykończonymi silikonem (szeroki wybór praktycznych akcesoriów, które dopasujesz do stylu domowej kuchni).