Czym wyczyścić patelnie od spodu? Domowe sposoby

Porady 16.04.2021


Jak wyczyścić patelnię od spodu?

Przede wszystkim im bardziej zignorujesz pierwsze oznaki osadzania się sadzy, tym będzie trudniej. Nie ma bowiem jednej dobrej odpowiedzi na to, czym wyczyścić przypaloną patelnie od spodu. Wiele zależy od tego, jak szybko zareagujesz, jakich środków użyjesz oraz z czego powstały zabrudzenia. Z tego powodu bardzo zaniedbane patelnie trudno jest uratować, nie niszcząc ich lub unikając najbardziej radykalnych metod. Łatwiej jest odpowiedzieć, jak umyć patelnię do spodu. Możesz to zrobić zwykłą gąbką z detergentem, nie martwiąc się, że w ten sposób uszkodzisz znajdujący się tam element metalowy. Aby nie narazić go na rdzewienie, wysusz od razu całą konstrukcję naczynia. Sporo informacji znajdziesz również w jednym z naszych poprzednich artykułów z poradami jak wyczyścić patelnie. Jest tam również jedna z ważniejszych rad – jeśli są to patelnie z powłoką non-stick, nie myj ich w zmywarce (nawet jeśli to patelnie stalowe).

 


Jak wyczyścić patelnię teflonową od spodu?

Spód patelni teflonowych jest taki jak klasycznych. Znaczy to, że możesz użyć popularnych środków i czyścików. Nie musisz się przy tym obawiać uszkodzenia powłoki nieprzywierającej. Zwróć jedynie uwagę na dokładne pozbycie się zaschniętych resztek. Możesz pomóc sobie gorącą wodą i sodą oczyszczoną, by je zmiękczyć.
 Jak wyczyścić spód patelni indukcyjnej?

Patelnie działające na indukcji mają specjalną budowę dna, jednak nie wpływa ona na proces czyszczenia patelni. Jeśli to klasyczna patelnia stalowa, możesz umyć ją w zmywarce. Jeśli dno nie jest gładkie, zaleca się, aby robić to ręcznie, inaczej po wyjęciu ze zmywarki dno stanie się ciemniejsze od pasty polerskiej użytej podczas produkcji.
 Jak wyczyścić patelnię ceramiczną od spodu?

Wystarczy łyżeczka kwasku cytrynowego rozpuszczona w niewielkiej ilości wrzątku lub pasta z sody oczyszczonej. Taki preparat należy nałożyć na spód patelni ceramicznej i zostawić na kilka godzin. Przypalone resztki powinny zmięknąć i o wiele łatwiej dać się usunąć pomocą ciepłej wody, gąbki i płynu do naczyń.
 Czym wyczyścić patelnię kamienną?

Przede wszystkim pamiętaj, żeby nie zalewać gorącej patelni zimną wodą. W ten sposób bardzo łatwo odkształcić korpus oraz uszkodzić powłokę nieprzywierającą. Granitowe i kamienne patelnie, choć mają doskonałą odporność mechaniczną, nie unikają przypalonego dna. Spróbuj wyczyścić je wrzątkiem z solą. Odmoczenie potrwa kilka godzin, bądź cierpliwa.
 


Czym wyczyścić patelnie od spodu?

Po każdym użyciu należy dokładnie wyczyścić patelnię, zwłaszcza jeśli posiłek nieco się na niej przypalił. Zrobienie tego tylko powierzchownie będzie pogłębiać problem z każdym kolejnym smażeniem. Przypalone reszki potrafią wniknąć naprawdę głęboko. Z czasem zaczynają się nawarstwiać coraz szybciej. Nie ważne czy to patelnie granitowe, czy eleganckie patelnie ceramiczne do smażenia. Czym umyć patelnię od spodu w takich wypadkach? Jakie są domowe sposoby na przypalone dno patelni? My znamy kilka, więc sprawdź, czy zadziałają także w twojej kuchni:
 
  • Zamiast żrących i mocnych środków chemicznych wykorzystaj ocet (np. podgrzany)
  • Do pozbycia się zaschniętych resztek użyj drewnianej łopatki kuchennej, aby nie uszkodzić korpusu i dna patelni
  • Szorowanie połówką ziemniaka i solą
  • Do metalowego dna możesz użyć kuchennego druciaka i płynu do naczyń lub sody