Dlaczego trzeba pić wodę?

Porady 13.03.2022

Dlaczego trzeba pić wodę — kilka istotnych faktów

Zapewne nie raz zastanawiałeś się, dlaczego trzeba pić wodę. Jest to niezwykle istotne z kilku przyczyn. Najważniejszą z nich jest kwestia budowy ludzkiego ciała. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, ludzki organizm składa się w większości z wody. Nasza krew ma w sobie 86% wody, nasz mózg składa się z niej w 80%, a kwasy żołądkowe mają w sobie aż 97% wody! Bez wody nasze komórki by po prostu obumarły. Niestety ludzki organizm nie jest w stanie magazynować wody, dlatego tak ważne jest odpowiednie nawadnianie.

Czytaj także:

  • Ile wody dziennie pić? Zasady prawidłowego nawadniania 
  • Nawyk picia wody - jak go wyrobić? 

Dlaczego jeszcze picie wody jest ważne? Odgrywa ona rolę w wielu istotnych procesach ludzkiego ciała. Gdy organizm zaczyna się przegrzewać, parująca z powierzchni skóry woda w postaci potu pozwala wyregulować temperaturę wewnętrzną ludzkiego ciała. Woda pełni również funkcję ochronną z racji jej obecności we wszystkich płynach ustrojowych. Chroni gałki oczne, rdzeń kręgowy, mózg, stawy, a także płód w łonie matki. Jeśli nie dostarczymy sobie odpowiedniej ilości płynów i doprowadzimy do odwodnienia, skutki mogą być nieodwracalne.

Dzięki wodzie zmniejszamy ryzyko infekcji i innych chorób, oczyszczamy organizm z toksyn, możemy uprawiać sport, pracować umysłowo i zachować zdrowie na długie lata. Żeby pamiętać o piciu wody, można zainstalować sobie aplikację, albo ustawić budzik z przypomnieniem. Ładne kubki do picia również mogą przypomnieć Ci o tym, że czas się nawodnić — wystarczy, że przeznaczysz do tego jeden z nich. Za każdym razem, gdy na niego spojrzysz, przypomnisz sobie, że to czas na łyk wody! Jest jeszcze wiele innych powodów, dlaczego należy pić wodę — dowiesz się tego w dalszej części tekstu.

Picie wody — jak woda wpływa na organizm

Jeśli zastanawiasz się, jak woda wpływa na organizm, to dobrze trafiłeś. Woda krąży we wszystkich komórkach naszego ciała, nawadniając je. Gdy poziom wody w organizmie jest zbyt niski, możesz odczuwać chroniczne zmęczenie. Woda dodaje ciału energii i witalności, wpływa pozytywnie na koncentrację i redukuje uczucie stresu. Każdy wysiłek (czy psychiczny, czy fizyczny) zużywa zapas wody, który zgromadzony został w ciągu dnia, zmniejszając wydolność organizmu. 

Woda dla organizmu człowieka jest po prostu niezbędna, a na dodatek jest zdrowa. Picie odpowiedniej ilości wody pozwala nerkom filtrować toksyny przedostające się do organizmu. Niewystarczająca ilość może doprowadzić do kamicy nerkowej. Układ pokarmowy również funkcjonuje poprawnie dzięki obecności wody w organizmie — właściwie nawodniony trawi resztki i wydala je wraz z kałem. Oczyszczająca moc wody działa również na powierzchniowe tkanki skóry, dzięki czemu nasza cera jest zdrowa, gładka i pozbawiona zmarszczek. Udowodniono naukowo fakt, że spowalnia ona również proces starzenia. Co jeszcze daje nam picie wody?

Czytaj także: 

  • Jak pić wodę, żeby schudnąć? 

Woda oddziałuje na pracę mięśni oraz stawów, a brak nawodnienia może skutkować bólami kości, stawów oraz skurczami mięśni. Będąc odwodnionym, możesz odczuwać problemy z oddychaniem, a twoje gardło będzie narażone na bakterie, infekcje i wysuszenie. Woda pomaga również w odchudzaniu, a to jest kolejny dowód na to, dlaczego woda jest zdrowa. Nie ma w niej kalorii ani węglowodanów, które w nadmiarze mogą prowadzić do otyłości. Picie wody pozwala zneutralizować łaknienie i nawodnić się podczas uprawiania sportu. Często zapominamy o tym, żeby zabrać ze sobą wodę, gdy wychodzimy z domu, co prowadzić może do regularnego odwadniania organizmu. Jeśli chcesz zachować zdrowie i ładną sylwetkę, postaraj się wyrobić sobie nawyk picia wody. Z pomocą mogą przyjść tu przenośne butelki na wodę ze wbudowanym filtrem, które z łatwością zmieścisz do torebki lub plecaka.

Czytaj także:

  • Czy woda może się przeterminować?
  • Czy woda ma smak? O czym on świadczy? 

Jaka woda jest najzdrowsza?

Jaka woda jest najzdrowsza? Przede wszystkim czysta! Każda woda, która pozbawiona jest substancji słodzących, jest zdrowa. Na sklepowych półkach znajdziemy mnóstwo wód owocowych, które z wodą mają wspólnego tyle, że mają ją w składzie. W rzeczywistości takie wody smakowe to po prostu napoje owocowe z dużą ilością cukru bądź słodzika. Zdecydowanie zdrowszym rozwiązaniem dla osób, które lubią owocowe wody i wzdrygają się na myśl o takiej bez dodatków, jest stworzenie jej samemu. Wystarczy, że wlejemy wodę z dzbanka filtrującego do szklanki i dodamy do niej cząstkę pomarańczy, cytryny, limonki i kilka malin, a dosłodzimy ją miodem. No dobrze, a co z innymi rodzajami wód mineralnych i źródlanych, które znajdziemy w sklepach? Która woda jest najzdrowsza?

Czytaj także:

  • Jak działa filtr do wody?
  • Dzbanki filtrujące — czy są zdrowe?
  • Woda filtrowana czy mineralna? Którą pić? 
  • Filtr węglowy do wody — co usuwa? 
  • Czy woda filtrowana zawiera minerały? 

Gdy decydujesz się na zakup butelkowanej wody, postaw na wodę mineralną. Taka woda pochodzi prosto ze źródeł i zawiera drogocenne składniki odżywcze (minerały), polepszające funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Zawarty w niej wapń, magnez, sód, fluor, siarczyny i chlorki wpływają pozytywnie na układ trawienny i układ krążenia. Kupując taką wodę, wybierajmy tą wysoko mineralizowaną. Jeśli na półce w sklepie nie ma wody mineralnej, możesz wybrać źródlaną, jednakże jest ona uboga w minerały. W takiej sytuacji lepiej zrezygnować z zakupu i wypić wodę z domowego dzbanka

Wszędzie słyszy się o tym, dlaczego należy pić wodę niegazowaną, a co z wodą gazowaną? Taka woda jest zdrowa, ale może spowodować wzdęcia. Pita w nadmiarze może zaszkodzić osobom cierpiącym na zespół jelita drażliwego czy chorobę wrzodową. Jeśli jednak czysta, niegazowana woda jest dla Ciebie nieprzyjemna w smaku i nie czujesz orzeźwienia podczas jej picia, idealna będzie dla Ciebie butelka na wodę wyposażona we wkład na świeże owoce. Ogórek, cytryna czy truskawki dodadzą wodzie odrobiny owocowego smaku. Na rynku znajdziesz również domowe mini saturatory i syfony, które pozwolą Ci na zrobienie domowej wody z bąbelkami. Najważniejsze jest po prostu regularne nawadnianie!