Domowe sposoby na czyszczenie sztućców

Porady 15.08.2019
 

Czyszczenie sztućców srebrnych

Do czyszczenia sztućców srebrnych z powodzeniem wykorzystać można znajdujące się w każdym domu produkty. Pierwszy z domowych sposobów polega na rozpuszczeniu 5 łyżek octu i 4 łyżek sody oczyszczonej w 3 litrach gorącej wody. Miksturę doprowadzamy do wrzenia, a następnie zdejmujemy z ognia i zanurzamy w niej komplet sztućców. Po około 10 minut opłukujemy je w letniej wodzie i polerujemy przy pomocy suchej szmatki.

By skutecznie wyczyścić zestaw sztućców, w 3 litrach gorącej wody rozpuścić można 2 garście płatków mydlanych i 2 łyżki amoniaku. Po doprowadzeniu do wrzenia zanurzamy komplet sztućców w miksturze na około 10 minut. Następnie dokładnie je opłukujemy i polerujemy szmatką.
Sztućce kuchenne umieścić można również na godzinę w szklance wypełnionej coca colą. Skuteczność tej metody związana jest z faktem, iż zawarty w napoju kwas posiada właściwości czyszczące.
Kolejny sprawdzony sposób na czyszczenie sztućców srebrnych to wsypanie do miski 1 łyżki sody oczyszczonej lub mąki ziemniaczanej. Dodajemy do niej odrobinę wody tak, aby całość uzyskała konsystencję papki. Nacieramy nią sztućce, zostawiamy na 15 minut, spłukujemy i zostawiamy do wyschnięcia.

Do czyszczenia sztućców w walizce wykorzystać można również pastę do zębów. Polerujemy nią noże kuchenne na sucho, opłukujemy w letniej wodzie i wycieramy suchą szmatką.
 

Czyszczenie sztućców nierdzewnych

Domowe sposoby znajdują również zastosowanie podczas czyszczenia kompletów sztućców, które wykonane zostały ze stali nierdzewnej. Sprawdzony patent to umieszczenie ich na co najmniej 10 minut w wodzie, w której wcześniej gotowały się ziemniaki lub szpinak. Jeżeli zależy nam na tym, by noże kuchenne odzyskały naturalną barwę i połysk, dodać można do niej odrobinę amoniaku. Tuż po zakupie takich sztućców, przed pierwszym użyciem, warto umyć je ręcznie przy pomocy łagodnego płynu do naczyń i wypolerować miękką ściereczką. Raz do roku sztućce nierdzewne czyścić powinno się dedykowanym preparatem stworzonym z myślą o stali szlachetnej.
 

Poczerniałe sztućce i zacieki? Są na to sposoby!

Na skutek użytkowania kompletu sztućców, na ich powierzchni pojawić mogą się nieestetyczne zacieki. Jak im zapobiec? W tym celu wystarczy pamiętać o regularnym przecieraniu ich przy pomocy ściereczki wykonanej z mikrofibry, flaneli lub bawełny. Czynność tę należy wykonywać po myciu tak ręcznym, jak i tym w zmywarce. To także sprawdzony sposób na uchronienie się przed rozwojem korozji. Co zrobić, jeżeli na powierzchni zestawu noży kuchennych zaczęły pojawiać się pierwsze jej ślady? Aby się jej pozbyć, sięgnąć należy po rozwór kwasku cytrynowego.
Sztućce na stole straciły swój dawny, piękny połysk? Ich naturalny wygląd można z łatwością przywrócić, przygotowując roztwór wody oraz octu w proporcji 9:1. Umieszczamy w nim zestaw sztućców, a następnie gotujemy przez około 15 minut. Inny sposób to pokrycie ich cienką warstwą oliwy w czasie polerowania.
W naszym sklepie internetowym Tadar znajdziecie zarówno sztućce na sztuki, jak i praktyczne zestawy sztućców w gustownych walizkach, które świetnie sprawdzą się w roli prezentu, na przykład na ślub.
Jeżeli chcecie dowiedzieć się nieco więcej na temat pielęgnacji noży, przeczytajcie wpis Jak dbać o noże?.
Przy pomocy produktów dostępnych w każdym domu jesteśmy w stanie z łatwością wyczyścić ulubiony zestaw sztućców. Stosując się do wymienionych powyżej wskazówek, nasze sztućce na długi czas zachowają swój piękny kolor i blask.