Jak dbać o noże?

Porady 1.08.2019


Jak czyścić noże?

Noże kuchenne w znaczącej części przypadków produkowane są ze stali nierdzewnej, która to wymaga delikatnego czyszczenia. Narzędzi tego typu nie zaleca się myć w zmywarce. Na skutek wysokich temperatur oraz obijania się o pozostałe znajdujące się tam przedmioty, mogłyby one ulec trwałemu uszkodzeniu. Nóż do sera czyścić należy bezpośrednio po użyciu, nie dopuszczając do zaschnięcia na jego powierzchni resztek jedzenia. Doprowadzić mogłyby one bowiem do zniszczenia ostrza. Do czyszczenia noży myśliwskich ze stali nierdzewnej najlepiej używać płynu do naczyń. Jeżeli narzędzie to wykonane zostało ze stali hartowanej, do tego celu posłużyć powinno się sodą oczyszczoną. Nóż do mięsa czyścić należy przy pomocy gąbki z nylonową powłoką. Po umyciu ostrze wycieramy delikatną ściereczką od strony tępej do ostrej, trzymając rękojeść w dół. W jaki sposób powinno czyścić się uchwyt noża do pieczywa? Wszystko uzależnione jest tutaj od tego, z jakiego materiału został on wykonany. Uniwersalnym produktem, który dobrze sprawdzi się do tego celu, jest olej naturalny lub mineralny.
 

Jak ostrzyć noże ceramiczne?

By profesjonalny nóż kuchenny należycie spełniał swoją funkcję, pamiętać należy o regularnym jego ostrzeniu. Do tego celu używa się akcesorium określanego mianem ostrzałki. Produkt ten dostępny jest w kilku różnych wersjach. Do wyboru mamy między innymi ostrzałki rolkowe. Jak ich używać? Wystarczy umieścić tasak kuchenny w specjalnej szczelinie i kilkukrotnie przesunąć. Ostrzenie odbywa się tu za pośrednictwem kamienia o stosownie dopasowanej ziarnistości. Na rynku spotkać można się również z automatycznymi ostrzałkami. To urządzenia niezwykle wygodne, które samodzielnie obracają kamieniem i utrzymują narzędzie pod odpowiednim kątem. Osoby, którym zależy na pełnej kontroli nad procesem ostrzenia, zaopatrzyć powinny się w kamień do ostrzenia w formie bloku. Przed rozpoczęciem ostrzenia z jego pomocą, należy go zwilżyć. Do profesjonalnego użytku najlepiej sprawdzą się natomiast ostrzałki prętowe, do których produkcji wykorzystuje się stal, ceramikę oraz posypkę diamentową.
 

Noże kuchenne — jak je przechowywać?

Równie ważne, co odpowiednie czyszczenie i ostrzenie noża, jest jego przechowywanie. Nieosłoniętych noży nigdy nie powinno się schować do szuflady kuchennej wraz z innymi przyborami. Doprowadzić może to bowiem do ich wyszczerbienia w trakcie każdorazowego wkładania narzędzi takich, jak łyżka czy widelec, a także jest niebezpieczne. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest specjalna osłona na nóż ceramiczny (bardzo często jest ona sprzedawana w zestawie razem z tego typu akcesoriami). Sprawi ona, że akcesorium to na długi czas zachowa doskonałą kondycję. Równie dobrym rozwiązaniem jest wkładka na noże. To jednak niejedyne dostępne rozwiązania. Zestaw noży kuchennych umieścić można także na przystosowanej do tego celu listwie, którą montuje się do ściany, na przykład przy pomocy kołków rozporowych. Najsolidniejsze są modele, do których produkcji posłużono się stalą. Jest to bowiem materiał zarówno trwały, jak i higieniczny. Na takiej listwie z łatwością zmieszczą się wszystkie posiadane przez nas noże. Kolejna propozycja to stojak na noże. Do produkcji takich akcesoriów najczęściej wykorzystuje się drewno lub różnego rodzaju tworzywa sztuczne. Stojak na zestaw noży kuchennych ma postać bloku z kieszeniami na poszczególne ostrza. Świetnie sprawdza się on w roli dekoracji blatu.
 
Jakie noże do kuchni sprawdzą się najlepiej? Garść przydatnych informacji na ten temat znajdziecie na naszym blogu.
 
Pamiętając o powyższych wskazówkach, będziemy mogli mieć pewność, że posiadane przez nas dobre noże kuchenne posłużą przez długi czas, gwarantując wysoką precyzję i bezpieczeństwo użytkowania.