Dynia w diecie – jak wykorzystać jej pełen potencjał?

Porady 9.09.2019


Nie zapomnij o kilku akcesoriach kuchennych, dobrym garnku, patelni i wielu innych elementach wyposażenia przestrzeni, w której na co dzień gotujesz. Dziś pomożemy ci odkryć potencjał dyni – jesiennego skarbu natury, z którym poznasz smak codziennych sukcesów i zdrowego stylu życia. Niech nic się nie zmarnuje. Wiesz, co można zrobić z dyni? Przygotuj się na niejedno zaskoczenie!
 

Co warto wiedzieć o dyni i jej właściwościach?

Dynia to składnik mało kaloryczny, a więc idealny dla osób lubiących lekkie posiłki. Ma w sobie wiele cynku i reguluje aktywność insuliny we krwi (odmiana figolistna). Sporo tu także witaminy C, A, E i K. Przeciwutleniające substancje z dyni redukują możliwość powstania nowotworów. Beta-karoten świetnie sprawdza się w walce ze złym cholesterolem i odkładaniem się go w naczyniach krwionośnych. Przejdźmy jednak do apetycznego meritum. Po to przecież właśnie chcesz skorzystać ze swojej nowej patelni, garnka z powłoką non-stick, czy też silikonowej formy do pieczenia.
 

Jak obrać i wydrążyć dynię?

Czynności te są w zasadzie połączone. Twoim pierwszym krokiem niech będzie odkrojenie ogonka dyni i końcówki na spodzie. Miejsca te są bardzo twarde, więc upewnij się, że wybrany nóż jest ostry i zachowaj ostrożność. Tak przygotowaną dynie przekrój na pół. Teraz weź do ręki łyżkę do zupy lub lodów i wydrąż miejsce, gdzie są pestki. Nie wyrzucaj ich! Jeszcze ci się przydadzą. Teraz w zależności od wprawy możesz użyć noża lub obieraczki do warzyw. Zadanie? Oddzielamy twardą, niejadalną skórę od słodkiego miąższu. Postaraj się zrobić to tak, by obrać dynię jak najcieniej. Dynia jest już gotowa do dalszej obróbki. Pokrój ją na mniejsze kawałki i znajdź prosty (lub nie) przepis, który cię zainspiruje i obudzi apetyt na smaki jesieni.
 

Pestki dyni – ile dziennie i co można z nimi zrobić?

Wiemy już jak wydrążyć i obrać dynię. Dzięki temu masz właśnie sporą ilość jej pestek. Teraz trzeba je odpowiednio zabezpieczyć i osuszyć. Jak suszy się pestki dyni? Najpierw opłucz je i pozbądź się pozostałości miąższu – np. techniką rozcierania w dłoniach garści pestek. Teraz dokładnie je osusz. DOKŁADNIE! Włącz piekarnik i rozgrzej go do 90°C. Pestki wysyp na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia i włóż do piekarnika. Następnie trzeba odczekać ok. godziny. Przez ten czas uchylaj drzwiczki piekarnika co 10 minut, aby pozbyć się z wnętrza pary wodnej. Po tym czasie wyłącz go i zostaw do całkowitego wystygnięcia. Wysuszone pestki przesyp wówczas np. do papierowej torebki lub szklanego słoika z klipsem.

Ile dziennie możesz zjeść pestek dyni? Optymalna ilość, uzupełniająca zapotrzebowanie twojego ciała na różne mikroelementy, to 30 g. Jeśli je uprażysz, dodasz im ciekawego posmaku, a wówczas możesz wykorzystać ich chrupkość do zrobienia:
- domowych bułeczek z pestkami dyni
- makaronu ze szpinakiem, fetą i suszonymi pomidorami,
- fasolki szparagowej z porem, boczkiem i orzechami włoskimi,
- sałatki z czarnym ryżem i pieczonymi batatami,
- zupy dyniowej.
 

Co zrobić z dyni – podstawa dla wielu dań

Dynia obrana i pokrojona, co stwarza szerokie pole do działania. Po pierwsze, możesz ją upiec! Jak upiec dynię? W tym celu obie połówki umyj w zimnej wodzie, ułóż na papierze do pieczenia, rozgrzej piekarnik do 175°C i włóż blaszkę z dynią do środka na godzinę. Po drugie możesz ją ugotować! Aby to zrobić pokrój dynię na kawałki i przygotuj duży garnek. Opłucz dynię i umieść w naczyniu, a następnie dodaj do niej 250-300 ml wody (ok. jedną szklankę). W takich warunkach powinna spędzić od 20 do 30 minut, gotując się pod przykryciem. Będzie gotowa, gdy zmięknie. W przypadku gotowania na parze proces ten możesz skrócić do ok. 12 minut. A może wolisz zrelaksować się przy filiżance aromatycznej kawy i kawałku sernika dyniowego z sosem toffi?
 

Zupa/Krem z dyni – ogrom możliwości!

Upieczoną dynie łatwo przerobić na krem. Do tego celu możesz wykorzystać rondelek, garnek, a nawet patelnię grillową, aby podsmażyć na niej połówkę gruszki do ozdoby dania. Receptur jest wiele. Niektóre zachęcają nawet do pieczenia dyni ze skórą oraz aby oddzielać miąższ dopiero po wyjęciu z piekarnika. Co można jednak uzyskać, decydując się na jesienną i rozgrzewającą zupę o optymistycznej barwie? Oto kilka propozycji (nie obejdzie się bez pomocy blendera):
- krem dyniowy z wanilią,
- zupa krem z krewetkami i pesto kolendrowym,
- zupa z dyni z masłem orzechowym i prażonymi pestkami dyni,
- krem z pieczonej dyni z mleczną pianką, masłem szałwiowym i sokiem pomarańczowym.