Dzbanki filtrujące – czy są zdrowe?

Porady 6.03.2022

Dzbanki filtrujące – czy są zdrowe?

Czy dzbanki filtrujące są zdrowe? To pytanie nadal zadaje sobie wiele osób. I jest to zrozumiałe, gdyż pomimo, iż dzbanki pojawiły się na rynku już dobrych kilka lat temu, wokół nich narosło wiele mitów, które ciągle krążą po forach internetowych czy pomiędzy użytkownikami. Czy dzbanek z filtrem jest zdrowy? Na to pytanie można odpowiedzieć bardzo prosto – tak. 

Oczywiście na rynku znaleźć można różne dzbanki filtrujące. Czy są zdrowe, czy też nie, zależy od materiału, z jakiego są wykonane, a także od ich użytkowania. Na przykład gdy dzbanek filtrujący jest wykonany z taniego plastiku, który zawiera BPA, nie możemy powiedzieć, że jest zdrowy, gdyż zawiera szkodliwe substancje. Jednak tego typu produkty są niezwykle rzadko spotykane – w sklepach z akcesoriami kuchennymi taki sprzęt raczej nie znajdzie się na półce. A co, gdy w kuchni znajdziemy niedoczyszczony, zaniedbany dzbanek filtrujący? Czy jest zdrowy? Oczywiście, że nie – prawdopodobnie w środku znajdują się drobnoustroje, które dostają się do wody podczas przelewania. To jednak zależy nie od samego sprzętu, a od jego użytkowania.

Czytaj także:

  • Jak działa filtr do wody? 
  • Jaki dzbanek filtrujący wybrać? 
  • Filtr węglowy do wody – co usuwa? 

Czy dzbanki filtrujące są bezpieczne?

Czy dzbanki filtrujące są bezpieczne? Wszystko zależy od tego, z jakiego materiału zostały wykonane. Jeśli powstały z plastiku, który nie zawiera BPA (posiadają znaczek BPA Free), są jak najbardziej bezpieczne dla organizmu. Jeśli obawiasz się, że plastik i tak może mieć zły wpływ na zdrowie Twoje i rodziny, zawsze możesz sięgnąć po akcesoria do filtrowania wody, które wykonane są ze szkła. Tego typu dzbanki są droższe, jednak bez problemu znajdziesz je na półkach sklepowych. Butelka na wodę z filtrem nie jest tak popularna, jak dzbanek, jednak również to akcesorium uda Ci się znaleźć. Pamiętaj, że szklane dzbanki są dużo cięższe od tych plastikowych, dlatego należy pilnować, by nie korzystały z nich małe dzieci, które mogą upuścić ciężkie naczynie.

Czytaj także:

  • Czy woda filtrowana zawiera minerały? 
  • Woda filtrowana czy mineralna? Którą pić? 

Jak działa dzbanek filtrujący?

Być może zastanawiasz się, jak działa dzbanek filtrujący. Czy rzeczywiście filtruje on wodę i w jaki sposób pozbywa się niechcianych substancji, takich jak chlor czy herbicydy? W tym przypadku nie jest istotne, jak działają dzbanki filtrujące, ale jak działają filtry, które w tych dzbankach się znajdują. To one odpowiadają za oczyszczanie wody i uzdatnianie jej. Pamiętaj, że woda znajdująca się w kranie jest zdatna do spożycia. Może jednak zawierać substancje, które są potencjalnie szkodliwe – przede wszystkim herbicydy i pestycydy, które przedostają się do wody. Dodatkowo jej smak (spowodowana między innymi ilością kamienia i chlorem), jest inna w każdym miejscu. 

W Twoim domu sam smak wody może zachęcać do używania dzbanka filtrującego. Filtr, który się w nim znajduje, zawiera przede wszystkim sprasowany węgiel aktywny, którego zadaniem jest pochłonięcie zanieczyszczeń znajdujących się w wodzie. Węgiel umożliwia usunięcie nawet do 80 szkodliwych substancji chemicznych. Dodatkowo pozwala na pozbycie się chloru, dzięki czemu zmienia smak wody. Filtry bazujące na węglu aktywnym są całkowicie bezpieczne, gdyż węgiel jest substancją naturalną. Dodatkowo są one wzbogacone w żywicę jonowymienną, która zmiękcza wodę. Dzięki temu w dzbanku, podczas gotowania, nie gromadzi się kamień. I tyle – woda jest już gotowa do picia. Możesz sięgnąć po kubek i cieszyć się jej smakiem. Wystarczy dobry dzbanek filtrujący. Jak działa już wiesz. Teraz warto opowiedzieć o tym, czy woda z niego jest zdrowa. Wokół tego narosło przecież tak wiele mitów.

Czy woda z dzbanka filtrującego jest zdrowa?

Czy woda z dzbanka filtrującego jest zdrowa? Tak – z całą pewnością. O co więc chodzi z tymi głosami, które straszą przed używaniem dzbanków filtrujących? Wszystko rozchodzi się o tak zwaną demineralizację wody z kranu, a zatem pozbawieniu jest minerałów, które stanowią o jej wartości. To prawda – filtry wyłapują nie tylko substancje, które są potencjalnie szkodliwe, ale i magnez, czy też wodorowęglan wapnia. To między innymi on jest odpowiedzialny za powstawanie kamienia. Nieprawdą jest jednak to, iż wodę można zdemineralizować, czyli całkowicie wyjałowić. Nawet pomimo tego, że filtr działa na minerały, woda nadal ma ich w sobie wiele. Filtrowana woda jest zdrowsza od tej, która nie została poddana procesowi filtracji – co do tego nie ma wątpliwości.

Jaki filtr do dzbanka?

Jaki filtr do dzbanka wybrać? Na rynku znaleźć ich można całkiem sporo. Wszystko ze względu na to, iż coraz więcej firm produkuje dzbanki filtrujące. W ofercie znajdziesz dwa typy filtrów: classic oraz maxtra. Różnią się one przede wszystkim kształtem – musisz dobrać ten, który jest odpowiedni do Twojego dzbanka. Filtry classic mają kształt cylindryczny, natomiast filtry maxtra są podłużne. Oprócz tego w sklepach dostępne są filtry:

  • Zmiękczające, które posiadają węgiel aktywny i żywicę jonowymienną. Dzięki nim woda jest miękka i pyszna, pozbawiona wszelkich zanieczyszczeń.
  • Z magnezem – filtry tego typu umożliwiają dodatkowe nasycenie wody magnezem. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które borykają się z niedoborem tego pierwiastka.
  • Alkaliczne filtry z kolei nie tylko oczyszczają wodę, ale także wzbogacają ją w minerały – magnez, potas, wapń i sód.

Pytania o to, czy dzbanki filtrujące są zdrowe, pozostają bezzasadne. To dużo lepsze rozwiązanie, niż kupowanie wody butelkowanej – nie tylko ze względu na oszczędność, ale również na generowanie mniejszej ilości plastiku każdego dnia. Warto pamiętać o tym podczas następnych zakupów akcesoriów kuchennych.