Ile gramów ma łyżeczka cukru? Przelicznik kuchenny miar od Tadar.pl

Porady 1.04.2021


Łyżeczka cukru – ile gram?

Brak dokładnej miarki kuchennej może nieco utrudnić przygotowywanie posiłków, a zwłaszcza wypieków. Efekt zwykle zależy przecież od dokładności w odwzorowaniu proporcji z przepisu. 70 g cukru to stanowczo nie to samo co 100 g cukru pudru. Możesz oczywiście skorzystać z elektronicznej wagi kuchennej, tylko… bateria znowu się w niej wyczerpała, prawda? Pozostaje ci pojemność łyżeczki oraz wiedza ile zmieści się w niej gram cukru w kryształkach. Cukiernice i cukierniczki zwykle mają podaną pojemność i łatwo z nich nabierać ten słodki dodatek do domowych ciast, tortów, kremów oraz przede wszystkim kawy lub herbaty. Wiesz, ile gram cukru białego lub brązowego ma jedna łyżeczka? Podczas gdy w klasycznej szklance mieści się ok. 220 g, łyżeczka do herbaty, kawy i ciasta ma… 5 g!  
  

Ile gram ma łyżeczka cukru pudru?

Kryształki cukru sprawdzają się, gdy pieczesz lub coś gotujesz. Wówczas masz pewność, że wszystko się rozpuści. Jeśli jednak miksujesz krem mascarpone do deserów w pucharkach, użycie takiego cukru sprawi, że będzie chrzęścił między zębami, co jest raczej średnio przyjemne, gdy spodziewasz się kremowej i puszystej konsystencji o ciekawym smaku. Pojemność łyżeczki to 5 g cukru, ale nie w przypadku cukru pudru. Ten, dzięki zmieleniu staje się lżejszy, a kształt jego drobin jest niewyczuwalny dla podniebienia. Jeśli więc masz dodać do masy śmietankowej 40 g cukru pudru, to będzie to 10 łyżeczek. Wychodzi na to, że sztućce są bardzo pomocne w pieczeniu, a jedna waży 4 g! A jaki cukier na cukier puder będzie najlepszy? Oczywiście biały – wystarczy zmielić go, np. w młynku do kawy.


Ile gram ma łyżka cukru?

Odmierzenie szklanki cukru lub dwóch może być nie lada wyzwaniem dla cierpliwości, jeśli masz do dyspozycji tylko łyżeczkę. W takim wypadku o wiele wygodniej jest wykorzystać pojemność łyżki stołowej, lub jeśli wolisz łyżki do zupy. Po pierwsze dlatego, że całe zadanie przygotowania właściwej ilości cukru wykonasz szybciej. Po drugie, łyżeczki do ciasta przydadzą się przecież później do jego jedzenia, więc po co zmywać je po pieczeniu? Zatem łyżka cukru… ile to gram? Ułatw sobie zadanie i zastosuj po prostu następujący przelicznik:
 
  • Cukier w kryształkach (13 g na 1 łyżkę do zupy)
  • Cukier puder (10 g na pojemność 1 łyżki stołowej)


Gramy cukru na łyżeczki i łyżki stołowe

Wystarczy wykonać proste działanie. Łyżki i łyżeczki co prawda różnią się kształtem i wielkością, ale jeśli proporcje dopuszczają niewielkie odchylenie, a ty nie musisz restrykcyjnie przestrzegać kaloryczności deserów lub dań, to w zupełności wystarczą. Oto szybka ściąga, która odpowie ci na pytanie „ile to łyżeczek lub łyżek?”. Wystarczy zajrzeć (przelicznik dla cukru białego i brązowego w kryształkach):
 
  • 9 g cukru (ok. 2 płaskie łyżeczki lub ¾ łyżki stołowej)
  • 50 g cukru (10 łyżeczek lub 4 łyżki)
  • 100 g cukru (20 łyżeczek lub 8 łyżek do zupy)
  • 250 g cukru (50 łyżeczek lub 20 łyżek)
  • Szczypta (1/8 łyżeczki do ciasta)
  • Pół szklani (8-9 łyżek stołowych)
  • Szklanka cukru (220 g, czyli 17 łyżek lub 44 łyżeczki do kawy)