Jak dbać o naczynie żaroodporne?

Porady 20.06.2020


Warto wiedzieć jak dbać o naczynia ze szkła żaroodpornego!

Dlaczego warto wiedzieć, jak dbać o domowe naczynia żaroodporne? Po pierwsze dlatego, że są to produkty, które wkłada się do piekarnika. Pozostawiając na nich zabrudzenia, skazujesz takie naczynia na utrwalenie zabrudzeń. Ryzykujesz też, że pojawią się przypalone resztki, które trudno potem domyć. Jeśli regularnie dbasz o czystość swojego zestawu naczyń żaroodpornych, nie masz się czego obawiać. Twoje dania zachowają swój odpowiedni smak i aromat. Szkło żaroodporne nie ulegnie uszkodzeniu przez niewłaściwą pielęgnację i zostanie w twojej kuchni na długie lata. Wiedząc jak dbać o naczynie żaroodporne, możesz również podać w nim posiłek wprost do stołu. O wiele bardziej elegancko będzie się on prezentował w czystym szkle, niż gdy będzie ono nosiło liczne ślady przebarwień i nieusuniętych wcześniej pozostałości po przypaleniu sera, czy sosu. Pomyśl tylko, jak pysznie może wyglądać wówczas danie. Ty natomiast nie musisz poświęcać wiele czasu i wysiłku, aby osiągnąć taki efekt. Pomogą ci w tym nasze sprawdzone patenty, porady i praktyczne wskazówki.


Jak dbać o naczynie żaroodporne – podstawowe zasady

Zacznijmy od najbardziej podstawowych zasad dotyczących pielęgnacji tego typu naczyń. Dzięki ich znajomości możesz zadbać nie tylko o naczynia żaroodporne do piekarnika, ale również o miseczki, garnki i żaroodporne naczynie z podgrzewaczem. Zapamiętaj więc te dwie proste wskazówki:
- na wszystkie trudne do usunięcia ślady na szkle żaroodpornym dobra jest mieszanka soli kuchennej i soku z cytryny (wyszoruj nią porządnie naczynie, a następnie dokładnie umyj wodą z detergentem oraz opłucz),
- najmocniejszą miksturą, która pomoże ci w pielęgnacji naczyń żaroodpornych, jest połączenie octu spirytusowego i sody oczyszczonej w proporcjach 1:1 (powstanie z nich pasta, którą wyszorujesz zabrudzenia).


Naczynie żaroodporne i jego pielęgnacja

Naczynie żaroodporne powinno się myć po każdym użyciu. Zostawianie w nim nieskończonego posiłku nie wpłynie na smak, ale utrudni pozbycie się przypalonych resztek i zabrudzeń. Aby zapobiec utrwaleniu tłustych plam i zapieczonych składników zalej naczynie wrzątkiem z płynem do naczyń i zostaw na kilka godzin do odmoczenia. Po tym czasie wyszoruj szkło ciepłą wodą z detergentem. Nie ważne czy naczynie jest duże, czy małe. Szkło żaroodporne nie należy czyścić przy pomocy ostrych narzędzi, aby nie uszkodzić jego termicznej struktury. Nie chcesz przecież, żeby twoje miseczki, garnek lub brytfanna ze szkła żaroodpornego pękły przy następnym użyciu. Grunt to odpowiedni sposób i regularna pielęgnacja.