Jak dbać o porcelanę?

Porady 20.08.2019


Jak myć kubki porcelanowe?

W znaczącej większości przypadków porcelanę należy myć ręcznie, w plastikowej misce. Umieszczając taką nowoczesną zastawę stołową w zlewozmywaku, przyczynić moglibyśmy się do jej obicia. Do mycia porcelany na sztuki najlepiej sprawdzą się ściereczki mające gładką powierzchnię lub miękkie gąbki. Zrezygnować należy tutaj natomiast z drucianych gąbek oraz szczotek z ostrym włoskiem, które prowadzić mogłyby do porysowania filiżanek z porcelany.
Sposób mycia porcelany należy dopasować do jej rodzaju. Pozbawioną zdobień porcelanę użytkową powinno się czyścić w ciepłej wodzie z mydłem. Porcelanę dekoracyjną, którą pokrywają elementy ozdobne, zaleca się myć w zimnej wodzie z dodatkiem soku z cytryny. Jeżeli chodzi natomiast o starą porcelanę, do jej mycia należy posłużyć się watą nasączoną w wodzie z dodatkiem wybielacza. Pokrytą takim roztworem zastawę stołową na 6 osób zastawiamy na kilka godzin, a następnie przepłukujemy w letniej wodzie.


Czy filiżanki porcelanowe mogą być myte w zmywarce?

Posiadacze porcelanowej zastawy stołowej często zastanawiają się, czy tego typu naczynia nadają się do mycia w zmywarce. W ten sposób bez obaw czyścić można porcelanę białą pozbawioną elementów dekoracyjnych. W zmywarce umieścić można także filiżanki pokryte tak zwaną dekoracją wszkliwną. Jej cechą charakterystyczną jest fakt, iż na kalkę nanosi się tu szkliwo mające na celu zabezpieczenie wzoru przed uszkodzeniem. Do mycia porcelany w zmywarce stosować powinno się wyłącznie łagodne środki myjące. Równie ważną kwestią jest odpowiednie rozłożenie poszczególnych elementów zastawy obiadowej nowoczesnej tak, aby nie obijały się one o siebie w trakcie mycia. Jeżeli nie mamy pewności, czy posiada przez nas zastawa stołowa, nadaje się do używania w zmywarce, informacji na ten temat najlepiej poszukać na spodzie naczyń lub na opakowaniu.


Jak należy przechowywać porcelanowe zastawy stołowe?

Jako że porcelana jest materiałem niezwykle kruchym, pamiętać należy o odpowiednim przechowywaniu porcelanowych filiżanek, kubków czy talerzy. Tego typu zastawa stołowa 12 osób umieszczona powinna być w suchym, zamykanym miejscu. Do tego celu dobrze sprawdzi się kredens lub szafka. Przed włożeniem do nich kompletu obiadowego, poszczególne jego elementy należy dokładnie osuszyć i poprzekładać papierowymi ręcznikami lub serwetkami. Na czas remontu serwis obiadowy porcelana powinno umieścić się w pudełku, a naczynia owinąć folią bąbelkową. To sprawdzony sposób na uniknięcie zarysowań i trwałych uszkodzeń.


Jak pielęgnować talerze porcelanowe?

By umieszczona w kredensie zastawa stołowa kwadratowa zawsze prezentowała się efektownie, pamiętać należy o regularnym jej przecieraniu przy pomocy miotełki do kurzu lub miękkiej ściereczki.
Tuż po umyciu porcelanowej zastawy stołowej w kwiaty, powinno wyczyścić się ją z wykorzystaniem miękkiej, suchej szmatki. Tego typu naczyń nigdy nie należy zostawiać na suszarce. Przyczynić może się to bowiem do powstania nieestetycznych zacieków.

Jeżeli na naszej ulubionej filiżance porcelanowej pojawił się zaciek z kawy, z łatwością można pozbyć się go przy pomocy sody oczyszczonej.
Każdy posiadacz porcelanowej zastawy stołowej kolorowej pamiętać powinien o tym, iż materiał ten źle znosi nagłe wahania temperatur. Filiżanek do espresso porcelana nigdy nie powinno przekładać się bezpośrednio ze zmywarki do kuchenki mikrofalowej i na odwrót. Skutkować może to bowiem ich pęknięciem.

Jesteście ciekawi, jakie są główne rodzaje zastawy stołowej? Wszystkie niezbędne informacje na ten temat znajdziecie na naszym blogu.
Dbając o odpowiednią pielęgnację porcelanowej zastawy stołowej, możemy mieć pewność, że posłuży nam ona przez wiele lat, zachowując swój naturalny, estetyczny wygląd i ciesząc oko.