Jak doprawić zupę? 15 trików

Porady 3.07.2020


Czym doprawić zupę?

Zanim cokolwiek trafi do garnka poza wodą, mięsem i warzywami, spróbuj smaku bazy bulionowej. Dzięki temu można np. dobrze ocenić, jak dużo soli warto dodać, czy też których ziół użyć, żeby skutecznie przełamać smak i uzyskać pożądany efekt. W przypadku zup-kremów bardzo dobrze sprawdza się pewien trik. Składniki na takie danie często się blenduje, więc… dobrze jest nadać im przedtem charakteru. Jak? Robiąc między innymi zupę paprykową, najpierw podpiecz warzywa w piekarniku. Wzmocnisz jej smak. Uszlachetnisz aromat. Wszystko w zupie stanie się intensywniejsze – od przyjemności z posiłku, aż po głębie koloru dania. Nie zaszkodzi również kilka liści laurowych, garść niemielonego pieprzu i oczywiście… trochę wina uszlachetniającego aromat.


Przyprawy do zupy dyniowej, czyli jakie?

Smak zupy dyniowej jest bardzo charakterystyczny. To zasługa 4 przypraw, które powinno się mieć w swojej domowej kolekcji, jeśli to właśnie na zupę dyniową masz ochotę. Z nimi smak jest przede wszystkim różnorodny i nie przestaje zaskakiwać. Oczywiście dynię na zupę warto wcześniej podpiec w piekarniku. Potem wystarczy skorzystać ze wskazówek zawartych w przepisie i z zaopatrzenia domowego przyprawnika, w którym powinny znaleźć się przede wszystkim:
- imbir (lekko cytrusowy, odrobinę pikantny i minimalnie korzenny),
- gałka muszkatołowa (przyprawa gorzko-pikantna i budująca głębię zupy dyniowej),
- cynamon (wprowadza do wyrazistości nutę słodyczy),
- pieprz cayenne (zwieńczenie pikantności, które dobrze współgra z aromatem pieczonej dyni).


Głęboki smak – przyprawy do zupy pomidorowej

Smak zupy pomidorowej kryje się przede wszystkim w samych warzywach użytych do jej zrobienia. Dzięki odpowiedniej odmianie oraz dojrzałości pomidorów danie nabiera mocy, którą kuchenne przyprawy mają zadanie jedynie ubarwić i podkreślić. Nic zatem dziwnego, że dobrze zrobiona zupa pomidorowa to taka, która ma w sobie w szczególności pieprz oraz odpowiednie… zioła. Jakie przyprawy powinny znaleźć się w takich chwilach w garnku? Z całą pewnością pietruszka i ziele angielskie. Nie warto również poskąpić swojemu podniebieniu kolendry i oregano. Na talerzu taka zupa pomidorowa będzie pachnieć odrobinę jak twoja ulubiona pizza. Apetycznie, prawda?


Ulubiona i sezonowa – przyprawa do zupy grzybowej

Przyprawy do zup mają niejedną odsłonę. Problem pojawia się jednak, gdy trzeba skomponować smak zupy grzybowej. Bardzo łatwo wówczas spłycić znaczenie głównego składnika i przesadzić z wyrazistym aromatem. Przyprawy do zupy grzybowej muszą zatem zachować apetyczny balans. Trik polega na tym, by:
- wykorzystać smak i aromat świeżych ziół,
- połączyć walory estragonu, tymianku, bazylii, czosnku i lubczyku,
- grzyby dodawane do zupy podsmażyć najpierw na maśle (dla wygody pokrój je wcześniej w plasterki),
- do smażonych grzybów dodać posiekaną cebulę.

Najlepiej korzystaj z jednego rodzaju grzybów, by ich smak się nie wykluczał na talerzu.