Jak mrozić pierogi?

Porady 4.12.2020


Jak mrozić pierogi, żeby nie pękały?

Mrożenie pierogów wiąże się z ich odpowiednim przygotowaniem do włożenia do zamrażalnika. Jeśli chcesz uniknąć pękania pierogów podczas późniejszego gotowania, wykonaj kilka prostych kroków. Nie ma nic gorszego niż zapszepaszczone godziny twojej pracy i to w Święta, gdy wszyscy czekają na ulubione pierogi. Po pierwsze, nie wolno mrozić surowego ciasta. W ujemnej temperaturze bardzo szybko stwardnieje, a następnie podczas kontaktu z wrzątkiem popęka. Wystarczy jednak, że podgotujesz świeżo zrobione pierogi. Jak to zrobić? Doprowadź wodę w garnku do wrzenia, lekko ją osól, a następnie dodaj nieco oleju. W kolejnym kroku włóż przygotowane pierogi do garnka na ok. pół minuty do minuty. Ten sposób nazywa się blanszowaniem. Po drugie, po odcedzeniu ich wykładaj podgotowane pierogi na blaszkę posmarowaną tłuszczem i pozostaw do ostygnięcia. To właśnie idealny wstęp, jeśli nie wiesz jak mrozić pierogi z serem, owocami, kapustą, mięsem, grzybami, a nawet ruskie.Jak zamrozić pierogi, żeby się nie posklejały?

Ułożone na tacce lub blaszce pierogi nie powinny się stykać, gdy stygną. Posmarowanie oliwą sprawi, że nie przylepią się one także do powierzchni. Gdy natomiast będą już chłodne pora na kilka dodatkowych czynności. Aby mrozić dobrze podgotowane pierogi, pamiętaj, żeby:
 
  • ostudzone i zblanszowane pierogi włożyć najpierw na takiej tacce do zamrażalnika na 2 godziny
  • przygotować sobie kilka woreczków do mrożenia (np. strunowych)
  • po 2 godzinach wyjąc wstępnie zmrożone pierogi i do każdego woreczka włożyć porcję (ułatwi to rozmrażanie i zarządzanie zapasem mrożonych pierogów)
  • podpisać woreczki datą zamrożenia
  • włożyć podzielone na porcje pierogi z powrotem do zamrażalnika
 


Jak długo można mrozić pierogi i jak je ugotować?

Gotowanie zamrożonych tak pierogów jest bardzo proste. Wystarczy wrzucić je do wrzątku i poczekać, aż staną się miękkie, a następnie wygodnie odcedzić szumówką. Takie pierogi z serem, kapustą i grzybami, mięsem jagodami, truskawkami, ruskie oraz wiele innych można też podgrzać na patelni lub z pomocą garnka do gotowania na parze. Wiesz już zatem jak mrozić pierogi i że nie należy tego robić, gdy ciasto jest surowe, gdyż wówczas popękają. A jak długo można przechowywać taką domową mrożonkę? Nadmiar pierogów w zamrażalniku będzie możliwy do spożycia i smaczny nawet po 3 miesiącach. Dzięki temu jeszcze długo twojej rodzinie uda się raz po raz wrócić np. do ich świątecznego lub owocowego smaku.