Jak obierać ogórka?

Porady 13.09.2019


Jak obierać ogórka, żeby nie był gorzki?

Gorzki ogórek jest w stanie skutecznie popsuć smak całej potrawy. Jak obierać ogórki, aby nie były gorzkie? Najpierw warto wyjaśnić, skąd w tych warzywach bierze się charakterystyczna goryczka. Związana jest ona z obecnością kukurbicantów. To steroidy wytwarzane przez wiele różnych roślin, których głównym zdaniem jest odstraszanie szkodników. Do produkcji wspomnianych powyżej składników dochodzi w momencie, gdy warzywa rozwijają się w niesprzyjających warunkach. Ogórki gruntowe znacznie częściej niż szklarniowe są narażone na wahania temperatur czy przesuszenie, co przekłada się na wzmożone wydzielanie kukurbicantów.

Jak powinno się obierać  ogórka, aby uniknąć nieprzyjemnej goryczki? Wspomniane powyżej kukurbicnaty gromadzą się w liściach oraz łodygach, rzadziej w owocach. Jeżeli już do tego dojdzie, przenikną one do części warzywa, która wyrasta z łodygi. W związku z tym, obieranie ogórka rozpocząć należy od jasnej strony. Sprawi to, że gorzkie substancje nie zostaną rozprowadzone po całym warzywie. Po każdym pociągnięciu obieraczką do owoców i warzyw należy opłukać ją pod bieżącą wodą. Dodatkowo, odciąć można ciemną końcówkę ogórka.


Obieraczka do owoców i warzyw — jak ją wybrać?

Gwarancją codziennych sukcesów w wygodnym obieraniu owoców i warzyw, w tym ogórków, będzie odpowiednio dopasowana obieraczka. W naszym sklepie internetowym Tadar.pl znajdziecie różnego rodzaju obieraczki. Akcesoria tego typu podzielić można na ręczne oraz elektryczne. Pierwsze z nich są lekkie, poręczne i tanie. Za drugie zapłacić będzie trzeba nieco więcej, lecz gwarantują one bardzo duży komfort obierania.

Oferowane przez nas obieraczki do warzyw i owoców różnić mogą się od siebie między innymi materiałem wykonania. Do wyboru mamy tu na przykład modele z trwałego, odpornego na uszkodzenia i łatwego w czyszczeniu tworzywa sztucznego. Dzięki wygodnemu uchwytowi, gadżet bardzo dobrze leży w ręce, pozwalając na szybkie i komfortowe usuwanie skórki. Oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających kucharzy sprosta natomiast obieraczka z szerokim panelem z antypoślizgowego tworzywa typu soft touch. Jego czarne, satynowe wykończenie w elegancki sposób kontrastuje z błyszczącą powierzchnią stalowego ostrza.

Czym jeszcze różnić mogą się od siebie dostępne w sklepach obieraczki do warzyw? Kluczowym ich elementem jest ostrze, które wpływa na komfort użytkowania gadżetu i skuteczność w pozbywaniu się skórki. Najczęściej do czynienia mamy z ostrzami ze stali nierdzewnej, lecz spotkać można się również z ich wersją ceramiczną. Element ten może być podłużny lub poprzeczny. Do wyboru są obieraczki z ostrzem ruchomym oraz nieruchomym.

Specyficznym rodzajem obieraczek do warzyw są specjalne temperówki z ostrzami ze stali nierdzewnej. Umieszczając w ich wnętrzu na przykład ogórka szklarniowego, wyczarujemy z niego efektowne wstążki. To znakomity sposób na niebanalną dekorację dań. Dzięki atrakcyjnej formie taka temperówka skutecznie zachęci dzieci do pomocy w kuchni.

W kuchni każdego miłośnika gotowania znaleźć powinny się również obieraczki dedykowane konkretnym owocom czy warzywom. Przykładem może być gadżet do szparagów z jednostronnym ostrzem. Doskonale sprawdza się on w przypadku każdego warzywa, bez względu na jego długość czy grubość.

Nic nie stoi również na przeszkodzie, by do obierania ogórka wykorzystać tradycyjne noże.

Z naszego bloga dowiecie się również, jak należy obierać i kroić cebulę.

Stosując się do wspomnianych wyżej trików i zaopatrując się w wysokiej jakości obieraczkę do ogórków zielonych, pozbywanie się skórki z owoców i warzyw przebiegać będzie szybko i sprawnie.