Jak obierać i kroić cebulę? 18 rad

Porady 11.09.2019


Jak obierać cebulę, żeby nie płakać?

Jak nie płakać przy cebuli? Nie ma na to jednego sprawdzonego sposobu. W sieci znaleźć można całe mnóstwo wskazówek na temat obierania tego warzywa. Zaleca się, by na kilka minut przed obieraniem włożyć cebulę do lodówki. Po schłodzeniu traci ona nieco swój aromat, skutecznie chroniąc przed łzawieniem oczu. Wiele osób krojąc cebulę oddycha przez usta lub trzyma w ustach zapałkę z główką skierowaną w stronę warzywa. Co zrobić, żeby nie płakać podczas obierania cebuli? W trakcie wykonywania tej czynności warto uchylić okno i żuć gumę lub plasterek cytryny. Ułatwi mogą ją również ostre noże. Wyjątkowo wrażliwe osoby cebulę obierać mogą w…okularach pływackich.

Jak obrać cebulę krok po kroku? W pierwszej kolejności odkrawamy jej dolną część wraz z korzonkami. Następnie zdejmujemy zewnętrzną łuskę i cienkie błonki.


Jak pokroić cebulę?

Cebulę kroić można na kilka różnych sposobów. Wszystko zależy od tego, do jakich celów chcemy ją wykorzystać.

Jak pokroić cebulę w krążki? Do tego celu potrzebna nam będzie deska do krojenia, na której umieszczamy obrane warzywo, a następnie odkrawamy cienki plaster z jednej strony. Układamy cebulę na desce odkrojonym fragmentem i kroimy ją w plastry, trzymając za ogonek. W ten sposób nie będzie ona uciekała z rąk, a jej krojenie będzie szybkie i pozbawione łez.

Jak powinno wyglądać krojenie cebuli w piórka? Po obraniu umieszczamy ją na desce i kroimy wzdłuż na pół. Każdą połówkę cebuli przekrawamy na 4 lub 8 części. Aby uzyskać charakterystyczne piórka, nóż należy trzymać lekko pod kątem.

Jak pokroić cebulę w kostkę? Obieramy ją, chwytamy i nacinamy do około 3/4 głębokości. Obracamy warzywo o 180 stopni i nacinamy w identyczny sposób z drugiej strony. Kładziemy cebulę na desce i kroimy w plastry, trzymając za ogonek.

Cebulę pokroić można również w talarki. Jak to zrobić? Umieszczamy ją na desce, odkrawamy kawałek z jednej strony i kładziemy. Kroimy w cienkie talarki. W jaki sposób uzyskać z cebuli półtalarki? Warzywo przekrawamy wzdłuż na pół, układamy na desce i kroimy.

Nic nie stoi również na przeszkodzie, by cebulę z łatwością posiekać w kilka chwil przy pomocy robota kuchennego czy blendera.


Czym obierać i kroić cebulę?

Do obierania cebuli, poza klasycznym nożem, wykorzystać można również specjalne obieraczki. Jak działają takie urządzenia? Wyposażone są one w szpikulec, na który nabija się cebulę. Następnie, jednym, szybkim ruchem opuszcza się znajdujące się po bokach nakładki.

Jakiego rodzaju nóż najlepiej sprawdzi się do siekania cebuli? Dobrym rozwiązaniem będzie jego wersja uniwersalna. Cechą charakterystyczną takiego noża jest proste, średniej grubości ostrze. Świetnie sprawdza się on podczas krojenia różnego rodzaju warzyw i owoców.

Równie praktyczny jest tak zwany nóż szefa kuchni. Jego ostrze jest szersze i dłuższe, a dodatkowo zagięte, co ułatwia krojenie. Jego długość wynosi około 20 cm.

Chcąc szybko i prosto pokroić twarde warzywa, wyposażyć należy się natomiast w azjatycki nóż o nazwie Santoku. Ma on kształt prostokąta, a jego ostrze wykonane jest z twardej stali.

Na Tadar.pl znajdziecie bogaty wybór noży wysokiej jakości, które w znaczący sposób ułatwią krojenie cebuli. Sprzedawane są one zarówno pojedynczo, jak i w praktycznych zestawach. W ich skład wchodzić mogą specjalne noże do chleba, pizzy czy sera. Znaleźć można tam również nożyczki (na przykład do siekania ziół) oraz obieraczkę do warzyw.

Na naszym blogu znajdziecie także garść przydatnych informacji na temat tego, jak powinno się obierać ogórka.

Gwarantujemy, że dzięki naszym wskazówkom obieranie cebuli obejdzie się bez łez.