Jak otworzyć szampana?

Porady 18.12.2019


Jak otworzyć szampana? Garść przydatnych porad

Jak otwierać szampana? Jeżeli zastanawiacie się, jak otworzyć Piccolo czy inny musujący trunek, zapoznajcie się z naszymi wskazówkami. Przed otwarciem szampana, butelkę należy dobrze schłodzić. Następnie zdejmujemy z korka folię oraz metalowe zabezpieczenie, trzymając szampana nieruchomo, stabilnie, przy pomocy prawej ręki. Lewą ręką chwytamy korek, a prawą powoli obracamy butelkę w kierunku odwrotnym do ruchu wskazówek zegara. Butelka otworzy się wówczas z łatwością, bez strzelania i robienia niepotrzebnego hałasu.
 

Szablowanie szampana — co to takiego?

Sabrage, inaczej szablowanie, jest tradycyjną metodą otwierania szampana wykorzystywaną podczas różnego rodzaju ceremonii, takich jak chociażby przyjęcia weselne. Historia otwierania szampana szablą sięga czasów tuż po zakończeniu rewolucji francuskiej, kiedy to armia napoleońska bardzo uczestniczyła w różnego rodzaju przyjęciach urządzanych w domach arystokratów. Jako że używaną przez nich bronią była właśnie szabla, to właśnie ją przeważnie wykorzystywano do otwierania butelek musujących trunków.
 
Jak po kroku powinno wyglądać szablowanie szampana? Butelkę z alkoholem należy schłodzić do temperatury 4 stopni w celu obniżenia ciśnienia. Po upływie około godziny trunek przekładamy do wiaderka, szyjką do dołu i zasypujemy kostkami lodu na 5 minut. Następnie usuwamy folię z butelki, przesuwamy koszyczek w kierunku brzegu szyjki, ustawiamy ją pod kątem 45 stopni i jednym płynnym ruchem wykonujemy cięcie wzdłuż spoiny.
 

Praktyczne akcesoria do szampana Piccolo i nie tylko

W jakiego rodzaju akcesoria zaopatrzyć powinien się każdy miłośnik szampana? Pierwszym z nich jest wiaderko do lodu. Gadżet ten gwarantuje zachowanie optymalnej temperatury trunku przez długi czas, bez konieczności jego rozcieńczania. Duży wybór tego typu produktów znajdziecie w naszym sklepie internetowym Tadar.pl. Godnym polecenia modelem jest wiaderko do szampana stalowe o pojemności 4 litrów. Wykonane zostało ono z wysokiej jakości, trwałej i odpornej na uszkodzenia stali nierdzewnej. Wiaderko posiada wygodne, okrągłe uchwyty, które ułatwiają przenoszenie go z miejsca na miejsce. Na uwagę zasługuje tu jego minimalistyczny, nowoczesny design, który sprawia, że doskonale sprawdzać będzie się ono podczas wszelkiego rodzaju spotkań towarzyskich — zarówno tych odbywających się w domu, jak i plenerowych.
 
Jak jeszcze wykorzystać można wiaderko do lodu? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie na naszym blogu.
 
W czym serwować szampana? Najlepiej do tego celu sprawdzą się wąskie, wysokie kieliszki, które napełnić powinno się do około 2/3 wysokości, nalewając trunek po ich ściankach, delikatnie je przechylając. Specyficzna budowa naczyń skutecznie zabezpiecza przed przedwczesnym uciekaniem bąbelków. By szampan zachował swoje naturalne walory smakowe, serwować powinno się go w temperaturze między 5 a 9 stopni. Szukając eleganckich kieliszków do tego typu trunku, warto zajrzeć do naszego sklepu. Niezwykle gustownie prezentują się kieliszki do szampana Krosno Krista 150 ml z poszerzaną formą czaszki typu lilia oraz nóżką z dekoracyjnym diamentem. W zestawie znajduje się 6 naczyń.
 
Więcej praktycznych wskazówek na temat doboru kieliszków do wina musującego przynosi nasz blog.
 
Otwieranie szampana ułatwi także zestaw do wina, w skład którego wchodzi otwieracz z korkociągiem, zatyczka do butelki, dozownik do wina oraz ring na butelkę.
 
Zastosowanie się do naszych wskazówek to gwarancja codziennych sukcesów w prawidłowym otwieraniu szampana.